Jakie są zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu? ChatGPT i inne narzędzia AI

20.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 8 Minuty
Jakie są zastosowania sztucznej inteligencji w codziennym życiu? ChatGPT i inne narzędzia AI
Przeczytasz w 8 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zaawansowane chatboty, takie jak ChatGPT od OpenAI, czy Gemini (wcześniej Bard) stworzony przez Google, szturmem podbiły Internet. Choć popełniają błędy i zdarza im się halucynować, to mogą stać się idealnym wsparciem w wielu codziennych czynnościach. W tym artykule skupimy się głównie na praktycznych zastosowaniach ChatGPT, acz analogicznie jego możliwości można wykorzystać także w wielu innych chatbotach.

Pomoc w nauce

Korzyści, jakie niesie ze sobą AI, mogą sprawdzić uczniowie oraz studenci. ChatGPT umożliwia między innymi zrozumienie trudnych pojęć matematycznych i pomoc w przygotowaniu się na sprawdziany, wyjaśnianie trudnych koncepcji czy naukę programowania w językach przyjaznych dla najmłodszych. Będzie to też dla uczniów dobry sposób na przygotowanie się do dyskusji lub prezentacji. Zerknij na artykuł o tym, jak uczyć się z pomocą sztucznej inteligencji, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź, jakie aplikacje pomogą w nauce:
aplikacje do nauki i przydatne aplikacje do szkoły
Aplikacje do nauki – przydatne aplikacje do szkoły i na studia

Sztuczna inteligencja jako podręczna encyklopedia

ChatGPT potrafi dużo, a jedną z jego podstawowych “umiejętności” jest odpowiadanie na przeróżne pytania. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak coś działa lub chcesz dowiedzieć się więcej na dany temat, możesz zapytać o to chatbota.

tłumaczenie pojęć w chatgpt

To oczywiście nie wszystko, gdyż ChatGPT aktualnie ma też dostęp do Internetu. Jeśli zadasz mu pytanie na temat aktualnych wydarzeń w Polsce, przeszuka sieć przy pomocy Bing i, podając odpowiedź, poda Ci konkretne źródła, z których skorzystał.

aktualne wydarzenia w chatgpt

AI jako narzędzie do pomocy w pisaniu tekstów

ChatGPT może być również pomocnym narzędziem do pisania różnego rodzaju tekstów. Będzie zarówno źródłem inspiracji, jak i podpowie Ci, jak napisać daną treść, by np. była atrakcyjna dla odbiorców. Jak to wykorzystać? Możesz poprosić ChatGPT, by napisał Ci wiadomość mailową, posta na Instagrama czy tekst na landing page. Oczywiście nie warto przepisywać “na żywca” wygenerowanych treści. Najlepiej je samodzielnie zoptymalizować.

tworzenie maili w chatgpt

Jeśli chodzi o pisanie tekstów, to możliwości jest tutaj znacznie więcej. ChatGPT napisze Ci tekst piosenki, wiersz, opowiadanie w wybranym stylu (np. Twojego ulubionego pisarza) czy zaproponuje pomysły na artykuły na bloga lub social media. W tym wypadku może Ci to pomóc zautomatyzować swoje działania.

opowiadanie w chatgpt

ChatGPT może Ci też sprawdzić napisany przez Ciebie tekst np. pod kątem merytorycznym czy błędów (ortografia, styl). Warto jednak pamiętać, że chatbot ten sam niekiedy nie pisze poprawnie po polsku, więc lepiej dobrze zweryfikować, jakie poprawki Ci zaproponował.

Sprawdź polecane narzędzia do sprawdzania pisowni i interpunkcji:
sprawadzanie pisowni online
Narzędzia do sprawdzania pisowni i interpunkcji online. 7 najlepszych korektorów online

Podsumowanie artykułów i plików

Chatbot może też pomóc Ci szybko podsumować dany artykuł czy plik PDF. Możesz zarówno wkleić go bezpośrednio do ChatGPT, jak i przesłać dokument. AI wybierze najważniejsze punkty z pliku i je krótko podsumuje.

podsumowanie i streszczenie tekstu w chatgpt

Polecane laptopy

Tłumaczenie tekstu na inne języki

Sztuczna inteligencja może też tłumaczyć różnego rodzaju teksty. ChatGPT obsługuje ponad 50 języków, w tym angielski, niemiecki, francuski, polski czy chiński i japoński. Jeśli zatem nie wiesz, co oznacza dane wyrażenie w obcym języku, możesz zapytać o to chatbota. Warto też skorzystać z tego, jeśli chcesz napisać coś np. po angielsku czy francusku.

tłumaczenie tekstów w chatgpt

ChatGPT jako narzędzie do rozrywki

ChatGPT może Ci nie tylko pomóc w pisaniu tekstów, tłumaczeniu czy nauce, ale także zapewnić rozrywkę. Oto kilka przykładów, jak można go w tym celu wykorzystać.

Gry fabularne

Z chatbotem OpenAI możesz stworzyć wspólną historię, w której np. Ty będziesz bohaterem, a on narratorem, który opisuje świat, postaci oraz wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć. Jeśli masz pomysły na dane uniwersum, bohaterów czy np. zagadki do rozwiązania, możesz mu je opisać. Będzie wówczas tworzył opowieść zgodnie z Twoimi preferencjami.

gry fabularne z chatgpt

Wymyślanie zabaw dla dzieci

AI to także doskonałe narzędzie do wymyślania rozrywek dla najmłodszych. Jeśli nie masz pomysłu, czym zająć dziecko w domu, możesz poprosić ChatGPT o kilka pomysłów, dopasowanych do wieku dziecka jak i jego preferencji.

zabawy dla dzieci

Inspiracje w poszukiwaniu filmów, muzyki i gier

AI może Ci pomóc znaleźć film lub serial na wieczór, uwzględniając wypisane przez Ciebie preferencje i warunki. Podobnie będzie w przypadku muzyki czy gier – jeśli interesuje Cię konkretny gatunek lub data wydania produkcji, możesz poprosić chatbota o wypisanie Ci kilku propozycji.

inspiracje filmowe w chatgpt

W poszukiwaniu nowego hobby

Sztuczna inteligencja może Ci także pomóc znaleźć nowe hobby. Wystarczy tylko wypisać swoje preferencje, np. czy lubisz spędzać czas aktywnie, czy bardziej kreatywnie. Następnie możesz wybrać jedno z nich, by ChatGPT pokierował Cię, jak zacząć przygodę z nowym hobby.

nowe hobby

Pomoc w planowaniu podróży

AI podpowie Ci, co warto wiedzieć przed podróżą do danego kraju, jak i zaproponuje Ci przykładowy plan zwiedzania np. na 3 dni. Do tego chatbot może też wypisać Ci ciekawe atrakcje, które znajdują się w docelowym miejscu.

planowanie podróży z ChatGPT

Nauka języka obcego

Sztuczna inteligencja to również dobre narzędzie do nauki języka obcego. AI opracuje dla Ciebie plan, zaproponuje ćwiczenia z wykorzystaniem konkretnego słownictwa i pomoże opanować zasady gramatyki. Sprawdzi też błędy w napisanym przez Ciebie tekście w obcym języku. Warto tutaj skorzystać z aplikacji mobilnej ChatGPT, by prowadzić konwersacje głosowe. W ten sposób poćwiczysz również mówienie i akcent.

nauka języka z ChatGPT
Zobacz polecane aplikacje do nauki języków obcych:
Aplikacje do nauki języka angielskiego – TOP 7

Tworzenie zdjęć z Dall-e

Dzięki integracji z Dall-e, ChatGPT (wersja 4, czyli płatna) może generować grafiki. Warto opisywać je tak dokładnie, jak to możliwe, by stworzył obraz, który faktycznie będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Grafiki można wykorzystać jako m.in. inspirację do własnych prac artystycznych, materiały dydaktyczne czy na użytek własny.

tworzenie grafik z ChatGPT
Sprawdź, z jakich generatorów obrazów warto korzystać:
generator obrazów
Najlepszy generator obrazów AI – Midjourney, Dall-E, Canva czy inne narzędzie?

Chatbot jako partner do rozmowy

ChatGPT może rozmawiać na najróżniejsze tematy, w tym także te dotyczące emocji, czy myśli. Choć nie zastąpi w tym drugiej osoby z krwi i kości, to “wysłucha” Cię bez krytyki czy oceny, a nawet podpowie pewne rozwiązania, by wesprzeć Cię w refleksji nad własnym stanem emocjonalnym. Warto pamiętać, że jest to tylko chatbot – nie ma empatii i nie rozumie w pełni ludzkich emocji, dlatego w trudniejszych przypadkach lepiej skontaktować się ze specjalistą.

Oprócz tego, dzięki aplikacji mobilnej, możesz ćwiczyć umiejętność przemawiania publicznego i odpowiadania na zadane pytania. ChatGPT przygotuje Cię także do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pomoc w gotowaniu

Jeśli nie masz pomysłu na posiłki lub masz problem np. z ugotowaniem czegoś ze swoich składników, możesz poprosić o to ChatGPT. Jeśli zrobisz zdjęcie swojej lodówce, bez problemu zaproponuje Ci, co możesz z tego przygotować. Podpowie Ci też konkretne przepisy z uwzględnieniem Twoich preferencji, kaloryczności czy alergii.

inspiracje kulinarne w ChatGPT

ChatGPT może pomóc również w stworzeniu listy zakupów. Warto podać mu np. Twoje tygodniowe menu, z posiłkami i listą składników oraz ich gramaturą.

Plany treningowe

Jeśli masz w planach rozpoczęcie treningów, czy to w domu, czy na siłowni, sztuczna inteligencja może Ci pomóc na wiele sposobów. Warto w promptcie podać takie informacje, jak poziom zaawansowania, cele do osiągnięcia oraz to, czy istnieją jakieś ćwiczenia, których nie możesz wykonywać. Oczywiście, jak podpowiada sam ChatGPT, przed rozpoczęciem treningów, warto najpierw skonsultować się z profesjonalistą.

tworzenie planów treningowych przez Chagpt

Pomoc w organizacji zadań

ChatGPT pomoże także przy automatyzacji pewnych działań. Pomoże w tworzeniu listy kroków, które musisz zrealizować, by możliwe było osiągnięcie postawionego sobie celu. Do tego też może być wsparciem w organizacji zadań tygodniowych, miesięcznych czy rocznych.

organizacja dnia z ChaGPT
W organizacji czasu pomogą Ci również aplikacje:
aplikacje do planowania dnia
Najlepsze aplikacje do zarządzania czasem i planowania dnia — TOP 7

Wsparcie w karierze zawodowej

ChatGPT pomoże też przygotować CV – podpowie Ci, co powinno się w nim znaleźć, by zwiększyć Twoją szansę na zatrudnienie. Jeśli np. wypaliłeś się zawodowo i szukasz nowej ścieżki kariery, możesz również poprosić o pomoc chatbota. Zada Ci kilka pytań, uwzględniających Twoje wykształcenie, zainteresowania czy cechy charakteru. Na podstawie odpowiedzi zaproponuje Ci, czym mógłbyś się zająć w przyszłości. Choć nie zastąpi profesjonalnego doradztwa, to może być doskonałą inspiracją.

wykorzystanie ChatGPT w pracy i karierze

Programowanie

Chatbot może Ci pomóc w nauce programowania, jak i codziennej pracy przy kodzie. Możesz razem z nim napisać prosty program w Pythonie, JavaScript czy np. Scratchu, a także poprosić go o debugowanie kodu. Dobrze wytłumaczy Ci też podstawowe zagadnienia z programowania, takie jak np. pętla czy klasy w JS.

Pomoc w planowaniu wydarzeń

AI może być wsparciem w generowaniu pomysłów na prezent dla bliskich osób, pomoże w organizacji imprezy, tworząc listę zadań, które należy wykonać, a także podpowie różne gry i zabawy, które urozmaicą przyjęcie. Możesz razem z nim zaplanować swój ślub czy wieczór kawalerski.

planowanie wydarzeń

Gemini, Chatsonic, Spinbot – co potrafią inne narzędzia AI?

Jak już było wspomniane na początku, nie tylko ChatGPT może przydać się do codziennych, praktycznych zastosowań. Dużą konkurencją dla narzędzia OpenAI jest Gemini od Google. Chatbot ten sprawdzi się najlepiej w generowaniu tekstów informacyjnych. Wystarczy zadać mu pytanie o zagadnienia naukowe, poprosić o napisanie maila czy zaproponowanie przepisu, a wygeneruje dla Ciebie 3 wersje odpowiedzi, z których możesz wybrać najlepszą. Dobrze tłumaczy też aktualne trendy i podaje źródła z wyszukiwarki Google, potwierdzające jego informacje.

gemini

Są też narzędzia AI, które specjalizują się w konkretnych zadaniach. Np. SpinBot przyda się w tworzeniu tekstów i unikaniu plagiatu, TeamAI pomoże w automatyzacji zadań i poprawie komunikacji, a Chatsonic będzie dobrą alternatywą dla ChatGPT, oferując wiele podobnych funkcji, takich jak integracja z wyszukiwarką, generowanie obrazów czy generowanie długich tekstów.

Zagrożenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji

Chcąc korzystać ze sztucznej inteligencji na co dzień, warto mieć na uwadze różne zagrożenia. Przede wszystkim chodzi o prywatność oraz bezpieczeństwo danych. Warto ostrożnie podchodzić do udostępniania w narzędziach AI wrażliwych lub poufnych informacji.

Korzystając z dostępnych chatbotów, pamiętaj też o tym, by zawsze weryfikować wszystkie podawane przez nie informacje. Zdarza im się niestety halucynowanie, czyli krótko mówiąc: podawać zmyślone dane jako prawdziwych.

Wykorzystując sztuczną inteligencję na co dzień, zagrożeniem może być też nadmierne uzależnienie się od chatbotów. To może spowodować spadek kreatywności, szczególnie, jeśli korzystasz z nich np. do generowania pomysłów na treści. Warto zadbać o to, by ChatGPT i inne narzędzia AI były wsparciem, a nie jedynym źródłem rozwiązań czy informacji.

Grafiki: ChatGPT, Gemini

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.