Search icon

Nokia Lumia bez Windows Phone? HMD chce przywrócić kultową markę

27.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nokia Lumia bez Windows Phone? HMD chce przywrócić kultową markę
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Około 10 lat temu oprócz Androida i iOS mieliśmy trzeci popularny system operacyjny. Mowa o Windows Phone, który mogliśmy znaleźć między innymi na urządzeniach Nokia Lumia. Z czasem oprogramowanie nie wytrzymało jednak konkurencji bardziej uznanych firm. Teraz możliwe, że HMD (właściciel Nokii) wskrzesi linię modelową. Czy Nokia Lumia – już z Androidem na pokładzie – nawiąże choć w części do sukcesów protoplastów?

Zapowiedź nowej Nokii Lumia

Już od dość dawna właścicielem legendarnej marki jest HMD Global. Początkowo sprzedaż smartfonów z rozpoznawalnym logo była całkiem niezła, z czasem dość słabe modele przestały jednak znajdować drogę do kieszeni klientów. Sam znam sporo osób, które posiadały kilka lat temu telefony Nokii – właściwie nikt nie był zadowolony. Słaba jakość wykonania, słaby aparat, mizerna wydajność – a to wszystko we wcale nie najtańszych modelach. Po przesiadce na telefony Samsunga lub Xiaomi, koledzy chórem przyznali, że do Nokii już nie wrócą. Ale może jest jednak na to szansa?

HMD planuje wprowadzić do sprzedaży kolejny model z logo Nokia Lumia. Ma być niedrogi i oferować konkurencyjną specyfikację.

Mowa m.in. o wyświetlaczu AMOLED z częstotliwością odświeżania obrazu 120 Hz i rozdzielczością Full HD+. Równie dobra jest informacja o procesorze, który może trafić do smartfona produkowanego już niedługo przez HMD. To Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2.

Nowa Nokia Lumia?
Nowa Nokia Lumia?

W pierwszych, nieoficjalnych informacjach, znajdziemy też coś na temat baterii. Rzekomo ma pojemność 4800 mAh i szybkie ładowanie 33 W. Rendery pokazują co prawda urządzenie z logo HMD, być może tak miałaby właśnie wyglądać kolejna Nokia Lumia, sprzedawana od 2024 roku.

Aparat 108 MP i odpowiedni system operacyjny

Do plusów smartfona, który może być sprzedawany jako Nokia Lumia, zaliczymy też aparat 108 MP. Niestety, najpewniej zabraknie jednak teleobiektywu, czy „oczka” z szerokim polem widzenia. Zamiast nich dostaniemy jedynie czujnik głębi 2 MP. Przednia kamerka dostanie natomiast matrycę 32 MP.

Najlepszą informacją na temat kolejnej Nokii Lumia jest chyba obecność Androida 14.

Jeśli HMD Global zadba o odpowiednio częste, długie aktualizacje – nikt nie będzie mógł już nic zarzucić smartfonom Nokii pod tym względem.

Nokia Lumia

Telefon powinien dostać również głośniki stereo, zapewne także komplet nowoczesnych modułów łączności (NFC, Bluetooth 5.2).

Specyfikacja Nokii Lumia planowanej na 2024 rok nie jest być może rewelacyjna. Powinniśmy liczyć jednak na udany smartfon, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i będzie wystarczająco szybki. Jeśli rendery rzeczywiście pokazują planowany design, on również będzie atutem telefonu.

Telefony Nokia

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.