Powiadomienia i szybkie akcje w Windows 11
Zmiany, które wprowadził Windows 11 obejmują pasek powiadomień oraz centrum akcji. Microsoft znacząco odświeżył ten pierwszy element, a w miejsce drugiego wprowadził menu „szybkie akcje”. Przyjrzyjmy się, jak zachowują się te elementy systemu.
Kolejną duża zmiana w Windows 11 dotyczy Centrum Akcji, które zostało rozbite na dwa osobne moduły: pasek powiadomień i szybkie akcje. Z poziomu tych dwóch miejsc możemy zarówno podejrzeć wiadomości z komunikatorów, czy też maile, które do nas przyszły, kontrolować odtwarzanie multimediów, jak również zmienić najważniejsze opcje systemowe.
Premiera Windows 11
Windows 11 zadebiutował 5 października 2021 roku. Mogą pobrać go za darmo w ramach aktualizacji użytkownicy Windows 10, których komputery spełniają określone wymagania.
Nowy Windows oferuje szereg zmian, z czego główna dotyczy menu Start, przypominającego teraz launcher ze smartfona i paska zadań umieszczonego na środku ekranu. Zmienił się także Eksplorator plików i menu kontekstowe. Windows 11 zapewnia także większą spójność interfejsu, minimalistyczny design i zaokrąglone rogi aplikacji.
Firma z Redmond usprawniła przypinanie aplikacji, a także wykorzystanie wielu monitorów jednocześnie. Poza tym sklep Microsoft Store otworzył się na tradycyjne aplikacje win32. Fani gamingu mogą się też cieszyć technologią AutoHDR z Xboxa, czy też Direct Storage optymalizującą ładowanie gier.
Powiadomienia w Windows 11
W Windows 10 powiadomienia miały osobną ikonę.
W Windows 11, aby sprawdzić powiadomienia należy kliknąć na datę i godzinę w prawym dolnym rogu ekranu, ewentualnie użyć skrótu Windows + N.
Powiadomienia są zawsze widoczne wraz z widokiem kalendarza, który znajduje się pod nimi (i można go zminimalizować).
W porównaniu do Windows 10, nie można z poziomu systemowego kalendarza podglądać ani tworzyć nowych wydarzeń.
Aby podejrzeć poprzednie powiadomienia, należy kliknąć w przycisk Powiadomienia, który rozwinie wszystkie pozostałe notyfikacje z tej samej aplikacji. Aby je przewijać, można przytrzymać lewy przycisk myszy i przesunąć w lewo. Każdy taki ruch sprawi, że odczytamy powiadomienia w odwróconej chronologii.
Kliknięcie na wielokropek przy powiadomieniu umożliwia natomiast przejście do opcji odpowiadających za notyfikacje – możemy wyłączyć wszystkie powiadomienia dla danej aplikacji, nadać (lub usunąć) priorytet notyfikacjom z danego programu, jak również przejść do ustawień powiadomień (dostępnych także do ręcznego wyszukania w Powiadomienia->System).
Opcje pozostały takie same, jak w Windows 10 i z tego miejsca można wyłączyć/włączyć notyfikacje dla poszczególnych aplikacji bądź w ogóle. Jest natomiast ważna funkcjonalna zmiana – powiadomienia nie pokazują się już po zainstalowaniu aktualizacji systemu.
Czym są szybkie akcje w Windows 11?
Drugim elementem, z którego składa się następca Centrum Akcji to szybkie akcje, czyli skrót do najważniejszych ustawień systemu oraz miejsce, w którym kontekstowo można kontrolować odtwarzanie kompatybilnych treści/aplikacji.
To menu jest dostępne po kliknięciu grupy ikon składającej się z Wi-Fi, dźwięku i baterii (skrót Windows + A). Wśród opcji, do jakich możemy mieć z tego miejsca dostęp po kliknięciu lewym przyciskiem myszy znajdują się:
- Łączność
- Bluetooth
- Tryb samolotowy
- Oszczędzanie energii
- Skupienie
- Ułatwienia dostępu
- Emisja
- Blokada automatycznego obrotu wyświetlacza (tylko dla komputerów z funkcją tableta)
- Hotspot mobilny
- Ustawienia trybu pracy z wieloma monitorami
- Tryb nocny
- Udostępnianie w pobliżu
- Układ klawiatury
Można również kliknąć prawym przyciskiem myszy w każdą z trzech osobnych ikonek symbolizujących menu szybkich akcji, aby uzyskać opcje kontekstowe związane z łącznością, dźwiękiem lub energią.
Wybrane aplikacje (w tym Google Chrome) pozwalają również kontrolować odtwarzanie multimediów z menu szybkich akcji. Dostępne opcje to pauzowanie, wznawianie i przeskakiwanie po utworach/wideo.
Jakie są domyślnie ustawione Szybkie akcje?
Domyślnie ustawionymi akcjami są:
- Łączność
- Ułatwienia dostępu
- Tryb samolotowy
- Oszczędzanie energii (tylko dla laptopów)
- Bluetooth
- Skupienie
Pod nimi umieszczone są ikony do zmiany jasności ekranu oraz głośności dźwięków. Ta druga z opcji pozwala na przejście do sekcji zarządzaj ustawieniami audio, skąd można wybrać Więcej ustawień głośności i na przykład przejść do miksera dźwięków.
Jak dodać/usunąć szybkie akcje?
Aby zmienić szybkie akcje, należy wejść do opisywanego wyżej menu, przycisnąć prawy przycisk myszy i wybrać Edytuj szybkie ustawienia.
Dalej kliknąć na znajdującą się na dolę ikonkę Dodaj i wybrać poszczególne skróty, które chcemy umieścić. Z tego poziomu można również zmienić kolejność wyświetlania skrótów do opcji poprzez metodę „przeciągnij i upuść”.
Jeśli chcemy pozbyć się danego skrótu, trzeba kliknąć na ikonkę pinezki znajdującą się w prawym górnym rogu ikonki akcji. Aby zapisać zmiany, koniecznie należy kliknąć na ikonkę Gotowe.