Portfel Google w miejsce Google Pay

21.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Portfel Google w miejsce Google Pay
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google Pay to bardzo wygodna metoda płacenia smartfonem. Nie zdziw się jednak, gdy aplikacja wkrótce zniknie. W jej miejsce pojawi się Google Wallet. Zdaniem twórców jest lepszy, bezpieczniejszy i odświeżony w stosunku do Google Pay. Użytkownicy smartfonów z Androidem zobaczą aplikację jako Portfel Google.

Znika Google Pay, pojawia się Portfel

W niektórych smartfonach pojawiła się już nowa funkcja o nazwie Portfel Google. To zastępstwo dla Google Pay, czyli usługi pozwalającej na wygodne płacenie zbliżeniowo i w Internecie. Nową aplikację posiadają już między innymi najnowsze smartfony Xiaomi pracujące pod kontrolą systemu Android 12. Inne urządzenia wciąż czekają w kolejce. Google Wallet (Portfel Google) pojawi się po aktualizacji Google Pay do wersji 2.150.460235810.

Po zainstalowaniu aktualizacji Google Pay zmieni nazwę na Portfel Google. Zmieni się też sama aplikacja.

Pewne nieścisłości może powodować fakt, że Google Pay wciąż widnieje w Sklepie Play.

Portfel Google z obsługą G Pay
Płatności G Pay zrealizujemy dzięki Portfelowi Google

Co nowego w Portfelu Google?

Google Wallet nie jest nowym wynalazkiem. Już w 2011 roku mogli z niego skorzystać użytkownicy smartfonów z Androidem. Następnie został połączony z Google Pay, aby teraz znów powrócić, już jako jedyna oficjalna aplikacja do płacenia. Google Wallet posiada wszystkie funkcje Google Pay, dając przy tym dodatkowe możliwości.

Googe Pay od teraz będzie systemem płatności oznaczonym symbolem G Pay.

Teraz do skorzystania z płatności G Pay możemy więc użyć Portfela Google. Tak samo jak w dotychczasowej aplikacji, możemy dodać tam karty płatnicze i kredytowe. Następnie użyjemy dostępnych na nich środków do płacenia w sklepach (płatności zbliżeniowe z użyciem łączności NFC), a także do zakupów w sieci.

Do portfela Google możemy teraz dodać też bilety lotnicze (karty pokładowe), bilety – wejściówki na różne wydarzenia (spotkania sportowe, koncerty, spektakle teatralne), a także karty lojalnościowe. Do Portfela Google możemy podłączyć między innymi kartę Moja Biedronka, Empik, Rossman czy bon do IKEA. Możemy też zapisać w Portfelu Google karty podarunkowe, czy bony na zakupy. Po aktywacji odpowiedniej funkcji można to zrobić także bezpośrednio z poczty Gmail.

Cyfrowy Portfel w Twojej kieszeni

O ile Google Pay pozwalało na łatwe płacenie w sieci i sklepach stacjonarnych, Google Wallet jest prawdziwym cyfrowym portfelem. Wszystkie cyfrowe wersje kart, bonów, biletów i tym podobnych możemy teraz trzymać w jednym miejscu.

Płacenie telefonem

Google zapewnia też współpracę Portfela z wieloma innymi aplikacjami. Wszystko pozostaje przy tym odpowiednio zabezpieczone. Gdy cały ekosystem zostanie skonfigurowany, możemy otrzymywać przydatne powiadomienia. Jeśli do Portfela Google „włożymy” bilet na samolot, dostaniemy na przykład powiadomienia o opóźnieniu lotu.

W Polsce nie jest to dostępne, ale Google Wallet pozwala też przechowywać certyfikat szczepienia, czy cyfrową legitymację studencką.

Wygląda na to, że korzystając z Portfela Google będziemy mogli wkrótce zostawić swój portfel w domu. Wystarczy tylko zabrać ze sobą prawo jazdy i kartę dostępu , na przykład do biura. Przynajmniej przez pewien czas – Google pracuje już nad możliwością dodania i tych dokumentów do swojej aplikacji.

Google Wallet - Portfel Google

Czy okazuje się więc, że wystarczy trzymać w kieszeni smartfona i pilota do samochodu? Tak, chyba że jesteś posiadaczem telefonu Google Pixel 6 z Androidem 12. Tam możesz dodać także cyfrowe kluczyki do samochodu.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.