Samsung Galaxy Z Flip 5 vs Motorola Razr 40 Ultra – czym się różnią? Który lepszy?

04.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Samsung Galaxy Z Flip 5 vs Motorola Razr 40 Ultra – czym się różnią? Który lepszy?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tegoroczne premiery składanych Samsungów odbyły się pod koniec lipca. Potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi – nowe modele są teraz topowe pod względem wydajności. Mniejszy ze składanych Samsungów – Galaxy Z Flip 5 – dostał też znacznie większy, zewnętrzny wyświetlacz. Czy to wystarczy do tego, by skutecznie konkurować ze składaną Motorolą Razr 40 Ultra?

Samsung Galaxy Z Flip 5 jest lepszy od poprzednika, ale czy także od konkurencji?

Porównanie dwóch ostatnich generacji Samsunga Galaxy Z Flip (4 i 5) jednoznacznie wykazuje poprawę nowszego modelu. Jest lepszy pod każdym względem (poza ceną, co zrozumiałe). Nowy procesor, dopracowany zawias i powiększony wyświetlacz zewnętrzny są największymi zaletami w stosunku do poprzednika. Czy wystarczy to jednak do skutecznego konkurowania z najnowszą Motorolą Razr 40 Ultra?

Samsung Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5 ma ekran zewnętrzny o przekątnej 3,4″, a Motorola Razr 40 Ultra o przekątnej aż 3,6″.

Wygląda więc na to, że mimo znacznego usprawnienia zewnętrznego wyświetlacza, Samsung wciąż ma mniejszy ekran od głównego konkurenta. Pozostałe parametry tego wyświetlacza również są lepsze w Motoroli. Częstotliwość odświeżania wynosi 165 Hz, wyższa jest też rozdzielczość (1056×1056 pikseli względem 720 x 748). Zewnętrzny ekran jest jednak dodatkiem, choć w obu modelach w pełni funkcjonalnym – wyświetlimy tam różne aplikacje, w tym do oglądania filmów (np. YouTube, Netflix). Dzięki ekranowi z dwoma wycięciami, Motorola Razr 40 Ultra wygląda wręcz imponująco. W Samsungu ekran również robi jednak niezłe wrażenie – wpływa na nie nieco zagięty kształt przy wyspie aparatów.

Porównując wewnętrzne, składane wyświetlacze, również Motorola Razr 40 Ultra wygrywa. Ekran jest większy (6,9″ vs 6,7″) i ma wyższą częstotliwość odświeżania – 165 Hz zamiast 120 Hz. Ciężko jednak zarzucić coś jakości obrazu wyświetlanemu przez Samsunga. To składany Dynamic AMOLED 2X z HDR10+ i jasnością maksymalną 1750 nitów.

Kolory Motorola RAZR 40 Ultra
Motorola Razr 40 Ultra

Który kompaktowy „składak” ma lepszy aparat?

W tym roku Samsung postawił na dobrze znany już zestaw aparatów. Galaxy Z Flip 5 ma aparat główny 12 MP z Dual Pixel PDAF i optyczną stabilizacją obrazu. Do tego mamy obiektyw z szerokim polem widzenia (123 stopnie), także mający matrycę 12 MP. Smartfonem nagramy wideo w jakości 4K w 60 kl./s. Przednia kamera ma natomiast 10 MP i obiektyw f/2.2. Nagramy nią wideo 4K, ale „tylko” w 30 kl./s.

Sprawdzając specyfikację aparatu w Motoroli Razr 40 Ultra dostrzeżemy, że… jest niemal identyczna. Główna kamera ma również 12 MP, autofocus PDAF i optyczną stabilizację obiektywu. Szeroki kąt ma tu natomiast 13 MP. Także tym telefonem nagramy wideo w 4K w 60 kl./s. Główna kamera ma tu natomiast 32 MP. Możemy więc uznać, że w przypadku możliwości fotograficznych mamy remis. Motorola ma nieco lepszą matrycę w aparacie do selfie, natomiast Samsung od lat słynie ze świetnych aparatów. Ma też lepszy procesor.

Wydajność

Oba smartfony są pod tym względem wręcz rewelacyjne. Jeśli chodzi o wydajność, Samsung ma jednak zauważalną przewagę. Wykorzystany dysk w Motoroli to szybki UFS 3.1, który ustępuje jednak Samsungowi – tam znajdziemy najnowszą pamięć UFS 4.0. Oba modele mogą mieć 256 lub 512 GB pamięci. W tym drugim przypadku Motorola ma jednak 12 GB RAM – Samsung zawsze ma 8 GB RAM.

Samsung Galaxy Z Flip 5 posiada najmocniejszy dziś procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

Najmocniejszy rdzeń rozpędza się tu aż do 3,36 GHz, grafika Adreno 740 również nastawiona jest na wysoką wydajność. Motorola ma słabszy chipset, jednak tylko nieznacznie. Znajdziemy w niej poprzednika – Snapdragona 8+ Gen 1.

Case do Galaxy Z Flip 5
Samsung Galaxy Z Flip 5 z opcjonalnym etui

Oba telefony pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android 13 z nakładkami producenta. W Samsungu możemy być pewni wieloletniego wsparcia, z czym mamy do czynienia nawet w znacznie tańszych smartfonach. W przypadku Motoroli pozostaje nam natomiast mieć nadzieję, że zobaczymy na niej Androida 15, a może nawet 16.

Jeśli chodzi o zastosowane technologie i moduły łączności, oba telefony należą to światowej czołówki. Mamy w nich Bluetooth 5.3, NFC, szybkie złącze USB-C 3.2, Wi-Fi 6 i GPS. Nie zabrakło uszczelnionej obudowy, oba modele mają czytnik odcisków palca z boku obudowy. To normalne w przypadku składanych modeli.

Motorola ma nieznacznie lepszą baterię

Akumulator w Motoroli ma pojemność 3800 mAh. W Samsungu Galaxy Z Flip znajduje się natomiast ogniwo o pojemności 3700 mAh. Podobnie niedużą różnicę znajdziemy w przypadku prędkości ładowania. W Samsungu moc wynosi 25 W (15 W bezprzewodowo), w Motoroli – 33 W. Motorola nieznacznie wygrywa pod tym względem.

Motorola RAZR 40 Ultra
Motorola Razr 40 Ultra

Samsung Galaxy Z Flip 5 wreszcie składa się „na płasko”

Sporym zarzutem w stosunku do poprzednich, składanych Samsungów był nie do końca dobrze działający zawias. Telefony (Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold) nie składały się zupełnie na płasko. Teraz wreszcie jest to możliwe. To spora zaleta – składany telefon wygląda lepiej, jest nieco smuklejszy, a i trwałość wewnętrznego ekranu jest wyższa.

W porównaniu ze składaną Motorolą Razr 40 Ultra nie jest to jednak żadna zaleta. Tam również mamy bowiem zawias umożliwiający złożenie zupełnie na płasko.

Samsung Galaxy Z Flip 5
Samsung Galaxy Z Flip 5

Cena i werdykt – który „składak” jest lepszy?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać na zwycięzcę dzisiejszego porównania. Jeśli jeden z modeli okazałby się wyraźnie tańszy, bez zastanowienia polecilibyśmy ten wybór.

Jak wiadomo, ceny smartfonów w różnych sklepach i wraz z upływem czasu się zmieniają. Możemy więc uznać, że oba kosztują dziś po prostu praktycznie tyle samo.

Jak w tej sytuacji wydać jednoznaczny werdykt? Naszym zdaniem porównanie kończy się remisem. Samsung Galaxy Z Flip 5 to nowość, która wnosi naprawdę dużo w stosunku do poprzednika. Składanie na płasko i duży ekran na zewnątrz są ogromnymi plusami. Konkurencja zdążyła jednak „odjechać”, oferując bardzo podobne urządzenie jak najnowszy Samsung. Pamiętajmy też, że Motorola Razr 40 Ultra nie jest jedynym kompaktowym smartfonem. Swoje propozycje w tej klasie mają także m.in. Huawei i Oppo.

Samsung Galaxy Z Flip 5

W czym lepszy jest Samsung Galaxy Z Flip 5?

Przewagą Samsunga Galaxy Z Flip 5 jest wydajność. Ma najmocniejszy, dostępny dziś procesor. Także zastosowane pamięci to najnowszy typ, o generację nowszy od tych u konkurenta. Zaletą Samsunga jest też bardzo długie wsparcie. Dzięki niemu dostaniemy przez wiele lat aktualne oprogramowanie.

W czym lepsza jest Motorola Razr 40 Ultra?

Motorola Razr 40 Ultra ma lepszy ekran – zarówno zewnętrzny, jak i ten w środku. Ma też nieznacznie większą baterię. Ciężko jednak powiedzieć, czy wpływa to zauważalnie na czas ładowania.

Pozostałe parametry należy natomiast uznać za zbliżone. Świetne aparaty, efektowny wygląd i wodoszczelna obudowa bez dwóch zdań są plusami obu modeli.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.