Porównanie Garmin Venu 3 vs Garmin Venu 2. Co się zmieniło?

05.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Porównanie Garmin Venu 3 vs Garmin Venu 2. Co się zmieniło?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Stoicie przed wyborem sportowego smartwatcha marki Garmin? Zachęcamy więc do zapoznania się z naszym krótkim podsumowaniem najważniejszych różnic pomiędzy Garmin Venu 3 vs Garmin Venu 2. Jakie nowe funkcjonalności wprowadzono, jaki koszt się z tym wiąże i czy to się w ogóle opłaca? – Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Garmin Venu 3 vs. Garmin Venu 2 – specyfikacja

Na wstępie zachęcamy do zapoznania się ze skrótowym przeglądem zasadniczych cech obydwu modeli smartwatchy: 

KryteriumGarmin Venu 3/3SGarmin Venu 2/2S
Wyświetlacz Ekran dotykowy AMOLED; 1,4 cala (454 x 454) lub 1,2 cala (390 x 390)Ekran dotykowy AMOLED; 1,3 cala (416 x 416) lub 1,1 cala (360 x 360)
MateriałyRamka ze stali nierdzewnej, obudowa z polimeru wzmocnionego włóknemRamka ze stali nierdzewnej, obudowa z polimeru wzmocnionego włóknem
SzkłoGorilla 3Gorilla 3
Wodoodporność5 ATM5 ATM
Wymiary45 x 45 x 12 mm lub 41 x 41 x 12 mm45,4 x 45,4 x 12,2 mm lub 40,4 x 40,4 x 12,1 mm
Waga47g lub 40g49g lub 38g
Pasek22 mm lub 18 mm22 mm lub 18 mm
CzujnikiGarmin Elevate v5, SpO2, wysokościomierz, kompas, akcelerometr, żyroskop, termometr, oświetlenie otoczeniaGarmin Elevate v4, SpO2, wysokościomierz, kompas, akcelerometr, żyroskop, termometr, oświetlenie otoczenia
GPSTylko GPS lub wszystkie systemy GNSSTylko GPS
ŁącznośćBluetooth, ANT+, Wi-Fi, NFCBluetooth, ANT+, Wi-Fi, NFC
Mikrofon i głośnikTakNie
Pamięć8 GB8 GB

Venu 3 vs. Venu 2 – wygląd i rozmiary

Stylistyka obydwu smartwatchy jest do siebie dość zbliżona. Prosty design zapewnia im ponadczasowość i uniwersalność, dzięki czemu sprawdzą się nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale również jako element codziennej lub nieco bardziej formalnej stylizacji. 

Okrągła obudowa zegarków powstała z wykorzystaniem stali nierdzewnej, która jest bardziej elegancka w odbiorze aniżeli aluminium. Zyskuje też względem niego na wytrzymałości. Tym, co łączy obydwa modele, jest również szkło Gorilla Glass oraz dotykowy ekran AMOLED.

A teraz coś dla fanów personalizacji – zastosowany w obydwu modelach silikonowy pasek z mechanizmem szybkiego odłączania można we własnym zakresie wymienić na inny kolor lub postawić na pasek skórzany. 

Przechodząc zaś do różnic, Venu 3 jest nieco cieńszy niż Venu 2. Zdołano go też “odchudzić” o 2 gramy. Podobnie jak poprzednik dostępny jest w dwóch rozmiarach: 41 mm lub 45 mm (w przypadku Venu 2 możecie wybierać pomiędzy 40,4 mm i 45,4 mm), co czyni zmiany kosmetycznymi. 

Tym, co nie umknie już Waszej uwadze, jest z pewnością odświeżony interfejs użytkownika w Venu 3, który, czerpiąc z prostoty, sprawia wrażenie bardziej nowoczesnego.

Wyświetlacz

Wyświetlacz jest tym aspektem, który robi różnicę pomiędzy modelami w warstwie wizualnej. Podczas gdy Garmin Venu 2 w wersji podstawowej oferuje 416 x 416 pikseli, jego następca może pochwalić się już rozdzielczością 454 x 454 pikseli.

Bateria i czas pracy

Porównując Garmin Venu 3 vs. Garmin Venu 2, nie sposób pominąć kwestii żywotności baterii. Tę udoskonalono znacząco we wszystkich trybach działania (wyjątkiem jest tryb smartwatcha, który w przypadku modeli 3S i 2S wynosi 10 dni). Szczegółowe porównanie czasu pracy na jednym ładowaniu znajdziecie poniżej: 

TrybGarmin Venu 3/3SGarmin Venu 2/2S
Tryb smartwatcha14 dni / 10 dni11 dni / 10 dni
Always On Display 5 dni / 5 dni2 dni / 2 dni
Tryb oszczędzania baterii26 dni / 20 dni12 dni / 11 dni
Tylko GPS26 godzin / 21 godzin22 godziny / 19 godzin
Wszystkie systemy GNSS20 godzin / 15 godzin
GPS z muzyką13 godzin / 10 godzin8 godzin / 7 godzin
Wszystkie systemy GNSS z muzyką11 godzin / 8 godzin

Funkcje sportowe

Tym, co w zestawieniu Venu 3 vs. Venu 2 przemawia na korzyść tego pierwszego, są właśnie funkcje sportowe. Znajdziecie tu 7 nowych trybów: wędrówkę na rakietach śnieżnych, tenis, padel, pickleball, eBiking, jazdę na rowerze ręcznym i jazdę na rowerze stacjonarnym.

Tworząc Venu 3, pomyślano o osobach na wózkach inwalidzkich, czego efektem są nowe funkcjonalności, takie jak czujnik nacisku, powiadomienia o zmianie ciężaru ciała, licznik pchnięć w ciągu dnia i sugestie treningów. 

Nowszy model został wyposażony w dokładniejszy czujnik tętna (bazujący na 6 zamiast na 2 diodach), które monitorowane jest w dzień i w nocy. Pewnym novum jest także opcja sparowania z miernikiem mocy rowerowej, umożliwiająca monitorowanie energii spalonej podczas jazdy. 

Posiadacze Garmin Venu 3 mogą rejestrować korzyści z treningu (siła, wytrzymałość, regeneracja), co pozwala na efektywne planowanie swojej aktywności i osiąganie pożądanych rezultatów. 

A skoro o regeneracji mowa, w Garmin Venu 3 pokuszono się o wprowadzenie licznych, związanych z nią udoskonaleń, na czele z raportem porannym na temat jakości snu oraz asystentem snu, ułatwiającym wypracowanie służących Wam nawyków. 

Znajdziecie tu też monitoring drzemek i asystenta jet lagu, z pomocą którego z wyprzedzeniem przygotujecie się na określone odstępstwa od rytmu dobowego i powrócicie szybko do normalnego funkcjonowania. 

Niezmiennie do dyspozycji użytkowników pozostają Garmin Coach (bezpłatne, adaptacyjne plany treningowe na 5 km, 10 km lub półmaraton, tworzone przez zespół ekspertów), Garmin Connect (aplikacja, oferująca śledzenie, analizę i udostępnianie danych dotyczących ćwiczeń fitness, pobieranie kursów i animowane wskazówki treningowe) oraz różne obszary monitoringu aktywności (liczba kroków, czas pozostawania w ruchu itd.).

Funkcje smartwatchowe

Każdy z modeli dysponuje 8 GB pamięci, synchronizuje się przez Bluetooth, łączy z Wi-Fi, pozwala na pobieranie i odtwarzanie muzyki, odbieranie powiadomień z telefonu oraz wykonywanie płatności zbliżeniowych, dzięki usłudze Garmin Pay.

Connect IQ Store udostępnia bibliotekę tarcz zegarka, aplikacji i narzędzi, z których mogą korzystać użytkownicy Venu 2 i 3. Zarówno jeden, jak i drugi obsługują też akcesoria ANT+ oraz łączą się przez NFC.

W kategorii: funkcje smartwatchowe batalię Venu 3 vs. Venu 2 zwieńcza jednak zwycięstwo tego pierwszego, a to za sprawą kilku nowych funkcjonalności. Ich listę otwierają wbudowane głośnik i mikrofon, umożliwiające odbieranie i wykonywanie połączeń bezpośrednio z poziomu zegarka. Korzystając z nowszej wersji smartwatcha, możecie też wyświetlać wiadomości ze zdjęciami, bez konieczności sięgania po telefon. 

venu 3 vs venu 2

Dodatkowe funkcje

Ciekawostką w przypadku Venu 3 jest aplikacja z licznymi ćwiczeniami oddechowymi oraz aplikacja do medytacji. Tej ostatniej nie znajdziecie, decydując się na zakup starszej wersji zegarka. Biblioteka ćwiczeń oddechowych będzie też wtedy znacznie uboższa. Niezależnie od dokonanego wyboru do Waszej dyspozycji oddano zaś miernik stresu. 

Niezwykle istotnym rozwiązaniem, zastosowanym w przypadku obydwu modeli, jest to z zakresu bezpieczeństwa i śledzenia aktywności – kiedy zegarek wykryje wypadek, zaadresuje wiadomość z Waszą lokalizacją. W razie niebezpieczeństwa funkcję tę można aktywować manualnie. 

Bezpieczny pozostaje również sam sprzęt, który w obydwu wariantach posiada klasę wodoszczelności 5 ATM (można zatem w nim pływać – nie nurkować – acz nie powinien być zanurzany przez dłuższy czas). 

Cena Garmin Venu 3 vs. Garmin Venu 2

Garmin Venu 3 kupicie za 2049 zł, a Garmin Venu 2 za 1367 zł. Jak widać, różnica w cenie jest mocno odczuwalna – warto więc przemyśleć swój wybór dwa razy.

Który model wybrać? 

Zasadniczy obszar funkcjonalności smartwatchy pozostaje ten sam: obydwa modele obsługują Garmin Coach, Garmin Connect i Garmin Pay. Dysponują identyczną pamięcią wewnętrzną i oferują mnogość narzędzi monitorowania aktywności. Jeśli więc są to Wasze podstawowe kryteria wyboru, Venu 2 w pełni odpowie na Wasze potrzeby. 

Na korzyść jego młodszej wersji przemawiają zaś w głównej mierze: zauważalnie dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, znacząco większy ekran, bogatsza biblioteka aktywności sportowych, asystent głosowy, snu i jet lagu, monitoring drzemek, tryb wózka inwalidzkiego oraz możliwość odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych bezpośrednio z poziomu zegarka. 

Jeśli któreś z nich ma dla Was kluczowe znaczenie, sprawa wydaje się jasna. Jeśli jest to jednak dodatkowy “bajer”, który szybko zaginie w gąszczu podstawowych funkcjonalności, kilkaset złotych piechotą nie chodzi.

Źródło: Garmin

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.