Pomijanie reklam w YouTube będzie utrudnione. Czy to zachęci do kupna wersji Premium?

09.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Pomijanie reklam w YouTube będzie utrudnione. Czy to zachęci do kupna wersji Premium?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Reklamy w Internecie nikogo nie dziwią. Są sposobem na utrzymanie się serwisu, z którego usług korzystamy. Podobnie jest w najpopularniejszej na świecie platformie z filmami. Na YouTube możemy wykupić konto Premium, w przeciwnym wypadku będziemy skazani na wyświetlanie reklam. Wkrótce może być to nieco bardziej uciążliwe, gdyż Google planuje utrudnić użytkownikom YT pomijanie reklam.

Pomijanie reklam na YouTube stanie się trudniejsze

Przyzwyczailiśmy się już do reklam na YouTube. Są w serwisie, na początku filmów, a czasem także w trakcie materiału wideo. W wielu sytuacjach użytkownik ma opcję pominięcia reklamy po pierwszych kilku sekundach oglądania. Google ma sprytny plan, aby zmienić tę sytuację, nie doprowadzając przy tym użytkowników do złości.

Przycisk do pomijania reklamy stanie się znacznie mniejszy. Ma to sprawić, że rzadziej go użyjemy lub… kupimy płatny dostęp Premium.

Prowadzenie e-biznesu oznacza stałe balansowanie między zadowoleniem użytkowników, a wyciskaniem z nich jak największych zysków. W przypadku YouTube układ jest prosty: płacisz za subskrypcję YouTube Premium lub oglądasz reklamy.

Nieco trudniejsze pomijanie reklam w YouTube
Nieco trudniejsze pomijanie reklam w YouTube (źródło Search Engine Land)

Zmniejszenie przycisku do pominięcia reklamy to kolejny zabieg Google w celu namówienia użytkowników do wniesienia niedużej opłaty miesięcznej. Wcześniej wprowadzili między innymi możliwość oglądania filmów w najwyższej jakości tylko przy płatnym dostępie.

Mniejszy przycisk do pomijania reklam póki co tylko u niektórych użytkowników

Obecnie zmniejszony rozmiar przycisku do pominięcia reklamy pojawił się u niektórych użytkowników. Twórcy YouTube testują to rozwiązanie. Sami przedstawiciele firmy mają oczywiście swoje wytłumaczenie powodów tej zmiany. Ich zdaniem dzięki niej wygląd playera będzie bardziej spójny z obecnym designem YouTube.

Trafienie w tak mały przycisk może wydawać się niezłym wyzwaniem w niektórych sytuacjach. Wyobraźmy sobie odpoczynek na kanapie przy seansie filmu na YouTube i konieczność celowania w mikroskopijny guzik na znacznie oddalonym ekranie telewizora lub komputera.

Jakiekolwiek zmiany w wyglądzie serwisów i aplikacji, z których korzystamy, zwykle wiążą się z lawiną krytycznych głosów. Wynika to po prostu z naszego przyzwyczajenia – nikt nie chce zmian dobrze znanych już platform. W opisywanym przypadku negatywnych komentarzy może być jednak wyjątkowo dużo.

YouTube Premium – czas wykupić subskrypcję?

Jeśli denerwują Cię reklamy przed i w trakcie odtwarzaniem filmików, jedynym ratunkiem jest wykupienie planu Premium. Jeśli ktoś zastanawiał się nad tym, ale nie był przekonany do tej decyzji – nieduża zmiana w playerze YouTube może przybliżyć go do wniesienia opłaty.

YouTube Premium kosztuje 23,99 złotych miesięcznie (chyba że kupujesz na iPhone – wtedy cena jest wyższa).

Opłata nie wydaje się więc wyjątkowo wygórowana. Weźmy pod uwagę, że YouTube to nie tylko jeden z najpopularniejszych serwisów z filmami i muzyką. Jest też drugą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie (po Google).

Cena YouTube Premium może być niższa. Studenci i uczniowie zapłacą tylko 13,99 złotych miesięcznie. Za 35,99 złotych kupimy natomiast plan YouTube Family – opcję premium dla nawet sześciu osób oglądających jednocześnie.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.