Polskie filmy na Netflix, które warto zobaczyć. Ranking TOP 15
Najlepsze polskie filmy na platformie Netflix mogą poszczycić się naprawdę godną reprezentacją. Znajdziecie wśród nich opowieści z historią w tle, filmy gangsterskie, komentarze na kwestie społeczno-polityczne, komedie, kino familijne i inspirujące produkcje biograficzne. A wszystko to w ramach TOP 15. Zapraszamy do lektury!
Polecane polskie filmy na Netflix
- Róża
- Wołyń
- Boże Ciało
- Zimna wojna
- Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa / Jak pokochałam gangstera
- Pokłosie
- Drogówka
- Kler
- Za duży na bajki
- Najmro. Kocha, kradnie, szanuje
- Furioza
- Moje wspaniałe życie
- Hiacynt
- Bo we mnie jest seks
- Broad Peak
Róża
Najlepsze polskie filmy na Netflix otwiera “Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Za wielokrotnie nagradzanym tytułem kryje się historia miłości niemożliwej, która jednak dała sobie szansę zaistnieć. Połączyła byłego żołnierza AK – Tadeusza (Marcin Dorociński) – oraz wdowę po żołnierzu Wehrmachtu – Różę (Agata Kulesza). Na tle powojennych Mazur ich chłodne, pełne podejrzliwości początki z czasem przeistaczają się w coś więcej.
Wołyń
Mierząc się z wyzwaniami porywów własnego serca, Zosia (Michalina Łabacz) nie spodziewała się, że czeka ją coś znacznie gorszego. Jej miłość do Ukraińca o imieniu Petro (Wasyl Wasylik) pozostawała w sprzeczności z wolą ojca, który postanowił wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Później przyszła wojna, samotne macierzyństwo i coraz silniej odczuwalne napięcia między mieszkającymi tuż obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami. Wkrótce Wołyń staje się piekłem na ziemi.
Boże Ciało
Warunkowo zwolniony z poprawczaka Daniel (Bartosz Bielenia) odkrywa w sobie wielkie pokłady duchowości. Swoją szansę na odkupienie odnajduje w jednym z prowincjonalnych kościołów, gdzie zaczyna… samowolnie pełnić posługę kapłańską. Jego niekonwencjonalne metody głoszenia Słowa Bożego z czasem wstrząsają lokalną społecznością, która, mimo powierzchownej pobożności, skrywa w sobie wiele mroku.
Zimna wojna
Najlepsze polskie filmy na Netflix niejednokrotnie doceniono również poza naszymi granicami. Tym razem, podobnie jak w przypadku “Bożego Ciała”, mamy do czynienia z tytułem nominowanym do Oscarów.
Jego bohaterami są uzdolniony kompozytor – Wiktor Warski (Tomasz Kot) – oraz członkini zespołu ludowego – Zula Lichoń (Joanna Kulig). Dwójkę tę połączyło gorące, a jednocześnie skazane na stracenie uczucie. Jego ucieleśnieniem jest muzyczna mieszanka, która towarzyszy widzowi na przestrzeni kolejnych minut seansu, będąca kalejdoskopem jazzu i folkloru, skąpanych w klimacie powojennej Francji.
Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa / Jak pokochałam gangstera
“Jak zostałem gangsterem” to historia gangsterska z wyboru, napędzana przez pragnienie adrenaliny. Jak się okazuje, Polska lat 70. stwarzała w tym zakresie niebywałe możliwości. Rodzima mafia miała wiele do zaoferowania, przyciągając coraz to nowszy narybek.
Ten oparty na faktach film portretuje te realia. Rozwija je zaś “Jak pokochałam gangstera”, inspirowany życiem Nikodema „Nikosia” Skotarczaka (Tomasz Włosok) i opowiedziany z kobiecej perspektywy.
Pokłosie
Polskie filmy Netflixa chętnie przenoszą na ekran wątki zaczerpnięte z rodzimej, częstokroć trudnej, historii. Tym razem w tle wybrzmiewają nawiązania do pogromu Żydów w Jedwabnem.
Kiedy do Franciszka Kaliny (Ireneusz Czop) docierają wieści o konflikcie między jego bratem (Maciej Stuhr) a mieszkańcami wsi, w której mieszka, powraca z wieloletniej emigracji. Podłożem starć okazuje się mroczna tajemnica z czasów niemieckiej okupacji.
Drogówka
“Drogówkę” osadzono w hermetycznym świecie polskiej policji, której siedmiu funkcjonariuszy łączą nie tylko kwestie zawodowe, ale również przenikające się z nimi więzi osobiste.
Razem pracują, przyjaźnią się, imprezują i robią interesy. Wszystko idzie po ich myśli do czasu, gdy jeden z nich ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. O zabójstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując dowieść własnej niewinności, wpada na trop sieci powiązań, wpływów i zależności, sięgających aż szczytów władzy.
Kler
Bohaterów tego tytułu połączyła niegdyś trudna przeszłość. Wychodząc z tego punktu, każdy z nich poszukuje teraz swojej własnej drogi. Lisowski (Jacek Braciak) marzy o najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii, Trybus (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem, który coraz częściej poddaje się ludzkim słabościom, Kukuła zaś (Arkadiusz Jakubik) mierzy się z największym kryzysem wizerunkowym w swojej karierze, tracąc zaufanie własnych parafian. Wkrótce ich losy skrzyżują się raz jeszcze.
Za duży na bajki
Pora na polskie filmy Netflixa o tematyce familijnej. Bohaterem filmu w tej kategorii jest Waldek (Maciej Karaś) – wychowywany przez nadopiekuńczą mamę (Karolina Gruszka) 10-latek, marzący o karierze e-sportowca. Jego priorytety zostają jednak zachwiane wraz z przybyciem ekscentrycznej ciotki (Dorota Kolak) i chorobą jego matki. W domu nastają nowe porządki, stanowiące dla chłopca niemałe wyzwanie. Czy zdoła mu podołać?
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje
Kolejna historia gangsterska w naszym zestawieniu. “Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to obraz inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, których Zdzisław Najmrodzki był niekwestionowaną gwiazdą. Władzom PRL wymykał się aż 29 razy, wracając tam, gdzie czuł się najlepiej – do polskiego półświatka. Dla pewnej kobiety postanowił jednak odmienić swoje życie.
Furioza
Jedna z głośniejszych filmowych premier poprzedniego roku i tytuł, który zasłużenie reprezentuje najlepsze polskie filmy na Netflix. Jego bohaterowie niegdyś stanowili zgraną paczkę; z czasem każdy poszedł jednak w swoją stronę.
Przeszłość nie daje im o sobie zapomnieć, kiedy jedna z nich – policjantka o pseudonimie “Dzika” (Weronika Książkiewicz) – zmusza zakochanego w niej kiedyś Dawida (Mateusz Banasiuk), obecnie lekarza, do współpracy przy infiltracji grupy przestępczej. To zaś umiejscawia go w kręgu podejrzeń dawnego przyjaciela, Goldena (Mateusz Damięcki).
Moje wspaniałe życie
Czy można być idealnym w każdej z życiowych ról, jednocześnie czerpiąc z tego pełnię szczęścia? Być może zdarzają się takie przypadki; bohaterka kolejnej propozycji filmowej zdecydowanie jednak do nich nie należy. Ratunku poszukuje w tajemnicy, której ujawnienie mogłoby zachwiać wszystkim, co do tej pory budowała.
Hiacynt
Kolejny film to historia akcji „Hiacynt”, skierowanej przeciwko osobom LGBT w okresie 1985–1987. Przybliży ją Wam młody milicjant o imieniu Robert (Tomasz Ziętek), który wpada na trop seryjnego mordercy gejów.
Bo we mnie jest seks
Najlepsze polskie filmy na Netflix to przestrzeń skrojona do portretowania najznamienitszych polskich nazwisk. W gronie tym znalazła się m.in. aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik (Maria Dębska), której pełne kolorytu, skandalizujące społeczeństwo PRL życie ukazano w niniejszym tytule.
Broad Peak
Polskie filmy na Netflix zwieńcza “Broad Peak” – historia o dwóch wyprawach wysokogórskich w wykonaniu polskiego himalaisty, Macieja Berbeki (Ireneusz Czop). To też osobista opowieść o życiu rodzinnym człowieka, który balansuje na co dzień na granicy życia i śmierci.
Źródło: materiały prasowe
Może Cię zainteresować: