Technologiczne podsumowanie roku 2024 – najważniejsze premiery, nowości, trendy

07.01.2025 |
| Clock Przeczytasz w 9 minut
Technologiczne podsumowanie roku 2024 – najważniejsze premiery, nowości, trendy
Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Zmiana daty w kalendarzu, to zawsze czas na podsumowania. W dzisiejszym artykule wspominamy najciekawsze premiery technologiczne 2024 roku. Uwzględniamy zarówno telefony, laptopy i smartwatche, jak i nowe technologie, które w 2024 roku nabrały na znaczeniu. Mowa tutaj głównie o sztucznej inteligencji, ale nie tylko o AI warto wspomnieć.

Styczniowa premiera flagowców Samsung Galaxy S24 i nowe zegarki Galaxy Watch7

W każdym roku debiut kolejnej generacji topowych smartfonów koreańskiego giganta to długo wyczekiwane wydarzenie. Premiera Galaxy S24 była natomiast wyjątkowa. Samsung nie skupił się bowiem wyłącznie na pokazaniu nowych modeli:

  • Samsung Galaxy S24 – podstawowy, kompaktowy flagowiec z 8 GB RAM, potrójnym aparatem 50 MP i ekranem 6,2”
  • Samsung Galaxy S24+ – z większym ekranem o wyższej rozdzielczości i 12 GB RAM
  • Samsung Galaxy S24 Ultra – kwintesencja hi-endu. Wbudowany rysik, unikatowy design, aż dwa teleobiektywy z tyłu i najlepszy procesor Snapdragon 8 Gen 3

Dwie tańsze odmiany Galaxy S24, czyli konkurencja dla iPhone 16, dostały procesor Samsung Exynos 2400. Porównanie Galaxy S23 do Galaxy S24 wykazuje sporo poprawek w nowym urządzeniu. Poza oprogramowaniem są to jednak głównie kosmetyczne zmiany.

rysik w samsung galaxy s24

Najważniejszą nowością miało być natomiast Galaxy AI. Wiedzieliśmy, że Samsung zaprezentuje nowe narzędzia korzystające ze sztucznej inteligencji. Galaxy AI było jednak dla mnie sporym zaskoczeniem, a imponujące wrażenie zrobiło przede wszystkim tłumaczenie rozmów telefonicznych na inny język, czy opcje edycji zdjęć z AI lub nawet spowolnienia już nagranego wideo. Wprawdzie niektóre funkcje wymagają jeszcze doszlifowania i usprawnienia, aby działały równie świetnie, jak na pokazie w trakcie konferecji, ale tak czy inaczej – Samsung wyznaczył standard i dziś w każdym nowym (nawet niedrogim) smartfonie mamy kilka autorskich funkcji AI.

Premiera Galaxy S24 i Galaxy AI zostawiła natomiast Galaxy Watch7 w cieniu. W smartwatchu nie pojawiły się rewolucyjne zmiany, choć – jak co roku – to bardzo dobre i całkiem opłacalne urządzenie.

Premiera Samsung Galaxy Ring

Już w styczniu 2024 roku Samsung zapowiedział premierę Galaxy Ring. Wtedy dowiedzieliśmy się kilku szczegółów na temat zupełnie nowego sprzętu w portfolio Koreańczyków. Inteligentny pierścień jest już w sprzedaży, nie jest tani, za to może pokazywać przyszłość sprzętów wearables. Dziś jest natomiast jedynie ciekawostką, ciężko uznać Galaxy Ring za prawdziwą alternatywę dla smartwatcha. Jeśli w przyszłości pojawi się jednak kilka usprawnień (może zaawansowana komunikacja głosowa z użyciem chatbota AI?), kto wie – być może każdy będzie miał podobny sprzęt na swoim palcu.

Samsung Galaxy Ring

Apple iPhone 16

Samsung Galaxy S24 to jeden z dwóch najważniejszych, nowych smartfonów w 2024 roku. Drugim jest oczywiście najnowszy telefon od Apple. W serii iPhone 16 zobaczyliśmy cztery nowości:

  • podstawowy iPhone 16 – kompaktowe rozmiary, podwójny aparat, ale ekran z odświeżaniem tylko 60 Hz
  • iPhone 16 Plus z większym ekranem – poza tym właściwie taki sam, jak iPhone 16
  • iPhone 16 Pro – poręczny, ale z najlepszą wydajnością i potrójnym aparatem. Seria Pro ma ekran z odświeżaniem 120 Hz oraz szybsze ładowanie
  • Apple iPhone 16 Pro Max, czyli konkurent Galaxy S24 Ultra – najlepsze podzespoły, a do tego spory wyświetlacz

Wszystkie nowe iPhone 16 dostały ciekawą nowość – przycisk dotykowy z boku obudowy, do sterowania funkcjami aparatu. Możemy w ten sposób wykonać zdjęcie, złapać ostrość, czy regulować zoom (i inne parametry, w zależności od trybu).

iPhone 16 Pro

Samsung Galaxy A55 5G

Koreańczycy kolejny raz udowodnili, że nie trzeba robić rewolucyjnych zmian, aby pokazać naprawdę udany telefon. Porównanie Samsunga Galaxy A55 do Galaxy A54 oferuje jedynie niewielkie usprawnienia i delikatne odświeżenie wyglądu. Wydaje się jednak, że nie powinniśmy narzekać, gdy za około 2000 złotych otrzymujemy wodoszczelny smartfon w szklano-metalowej obudowie, z dobrym aparatem, pojemną baterią i świetnym ekranem.

Mimo dość tradycyjnego podejścia do budowy smartfona, Galaxy A55 5G bez kompleksów konkuruje w klasie średniej z takimi modelami, jak Oppo Reno 12, POCO F6, Google Pixel 8a. Niektóre mają nieco lepszy aparat, inne – wydajniejszy procesor. Samsung Galaxy A55 5G jest natomiast urządzeniem kompletnym. Świetne wyniki sprzedaży pokazały też, że klienci chętnie wybierają model tylko nieznacznie droższy od Galaxy A35, a przy tym dobrze radzący sobie w porównaniu z Galaxy S23 FE (kosztuje dużo więcej). Dziś model ten możemy kupić za niecałe 1800 złotych, co wydaje się być uczciwą ceną.

Samsung Galaxy A55 - wygląd

Wysyp nowości Xiaomi

Ciężko nadążyć za Xiaomi, jeśli chodzi o pojawianie się na rynku ich kolejnych modeli. W każdej kategorii (smartfony, tablety, smartwatche, słuchawki, głośniki BT i inne) w 2024 roku odbyło się co najmniej kilka z nich. Wybrałem kilka najciekawszych (moim zdaniem):

  • flagowe smartfony Xiaomi 15 – w porównaniu z Xiaomi i14 wygląd nie zmienił się znacznie. Nowości mamy natomiast wewnątrz dobrze wykonanej, wodoszczelnej obudowy (IP68). Chodzi przede wszystkim o nowy, mocarny procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite. Jest potrójny aparat 50 MP z OIS i opcją nagrywania wideo 8K, a także bardzo duża bateria 5400 mAh z ładowaniem 90 W. Z oferty zniknął też wariant z 8 GB RAM (teraz do wyboru jest 12 lub 16 GB pamięci). Zmiany przekładają się o wyniki w benchmarkach – o około 40-50% większą liczbę punktów, niż i tak całkiem wydajny poprzednik. Nowość Chińczyków wypada dobrze nawet w porównaniu z liderem rynku – Samsungiem Galaxy S24.
  • Xiaomi 14T i 14T Pro – smartfony z najwyższej półki z roku na rok stają się coraz droższe. W związku z tym pojawiło się miejsce dla zupełnie nowej klasy urządzeń. To tak zwane “tańsze flagowce”, oferujące niemal wszystko to, co najlepszy model, ale w zauważalnie niższej cenie. Taki właśnie jest Xiaomi 14T, konkurent Samsunga Galaxy S24 FE, czy też OnePlusa 12R. Dla zdecydowanej większości korzystanie z tego modelu w niczym nie odbiega od używania flagowca. Mamy świetną wydajność, szklano-metalową obudowę IP68, duży ekran AMOLED z odświeżaniem 144 Hz i wyjątkowo dobry zestaw aparatów z optyką Leica. Jest też spora bateria 5000 mAh z ładowaniem 67 W. Czego zabrakło? W porównaniu z topowymi modelami nie ma między innymi ładowania bezprzewodowego. Zaoszczędzimy za to 1-2 tys. złotych w porównaniu choćby z wspomnianym już Xiaomi 15. Bardziej wymagający użytkownicy mogą nieco dopłacić i wybrać Xiaomi 14T Pro z kilkoma usprawnieniami.
  • nowa opaska Xiaomi Band 9 – bez zagłębiania się w szczegóły porównania Band 9 i Band 8 ciężko byłoby wskazać większe zmiany. Xiaomi dopracowało jednak swoją popularną opaskę sportową. Na plus musimy zaliczyć dwukrotnie wyższą jasność ekranu AMOLED (1200 nitów) i większą o ponad 20% baterię. Dokładność pomiarów (monitorowanie tętna, itp.) wzrosła o kilkanaście procent. Praktyczny sprzęt kupisz dziś w Komputroniku za 159 zł, co jest świetną okazją (główny konkurent, czyli Huawei Band 9 jest nieco droższy).
  • xiaomi Redmi Note 14 Pro lub Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ – to bez dwóch zdań najlepsze smartfony Xiaomi ze średniej półki cenowej w historii. Chińczycy połączyli wiele cech znanych dotąd z flagowców z dość korzystną ceną. W porównaniu z konkurencją plusami są bardzo pojemna bateria (5500 mAh, ładowanie 45 W w wersji Redmi Note 14 Pro) i bardzo dobry zestaw aparatów. Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ ma główny aparat 50 MP z topową matrycą OmniVision Light Hunter 800.
  • Xiaomi Redmi Pad SE – nowy niedrogi tablet Xiaomi pojawił się w wersjach z ekranem 8,7 lub 11 cali. W obu przypadkach wyróżnia go doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości. Jeśli szukasz taniego tabletu – to dobry wybór.

Garmin Fenix 8

Nowy model smartwatcha Garmin Fenix 8 w końcu dostał ekran AMOLED. To największa, ale nie jedyna zmiana w porównaniu z poprzednikiem (Garmin Fenix 7 vs Garmin Fenix 8). Zegarek dostaliśmy w trzech rozmiarach – 43, 47 lub 51 – i z różnymi paskami do wyboru. Jest też odmiana z ładowaniem solarnym (Garmin Fenix 8 z ekranem MP) w rozmiarze 47 lub 51 mm.

Bateria w obu wersjach jest bardzo dobra – wystarczy na 28 dni (AMOLED) lub nawet 48 dni (AMOLED MP) pracy. Nowy smartwatch dostał wbudowaną latarką LED, ale najważniejsze są oczywiście jego funkcje. Garmin Fenix 8 jest sprzętem dla zawodowców i najbardziej wymagających użytkowników. Mamy trenera pomagającego w ćwiczeniach, liczne tryby sportowe i zaawansowaną lokalizację satelitarną GPS. Dzięki mikrofonowi i głośnikowi możemy sterować zegarkiem przy pomocy komend głosowych.

Garmin Fenix 8

Huawei Watch Fit 3

W porównaniu Huawei Watch Fit 3 i Huawei Watch Fit 2 widzimy kilka zmian na plus. Nowy model wciąż przypomina smartwatche Apple Watch, co nie jest oczywiście wadą. Kosztuje kilkakrotnie mniej, wciąż mając dużo do zaoferowania. Huawei zaproponował urządzenie, będące czymś pomiędzy opaską smart a smartwatchem.

Obudowa jest całkiem smukła (9,9 mm), mamy wbudowany GPS i zestaw czujników monitorujących aktywność i parametry ciała. Huawei Watch Fit 3 może nawet samodzielnie odtwarzać muzykę (pliki MM3). Podstawowa odmiana została wyceniona na nieco ponad 500 zł, wersja z bransoletą lub skórzanym paskiem wymaga dopłaty.

Huawei Watch Fit 3

Rozwój AI

Widzimy go już od kilku lat. Rewolucję rozpoczęła premiera ChatGPT w 2022 roku. To tego chatbota dotyczą ważne premiery w 2024 roku. Open AI we wrześniu zaprezentowało ulepszony model językowy GPT-o1, nieco wcześniej zadebiutował szybki i sprawny chatbot GPT-4o Mini. Na wybranych rynkach pojawił się też już generator wideo AI – Open AI Sora. Chatboty coraz lepiej rozumieją kontekst, potrafią też samodzielnie wyszukiwać źródeł danych w internecie. Funkcje AI są dziś zbliżone do ludzkiej “intuicji”, przez co korzystanie z chatbotów stało się bardziej naturalne. W 2024 roku pojawiło się sporo ciekawych alternatyw dla ChatGPT, w tym polski chatbot Bielik.

Nie chcąc pozostać w tyle za Samsungiem, Apple zaprezentowało swoją wersję sztucznej inteligencji. Póki co porównanie Apple Intelligence z Galaxy AI wypada na korzyść narzędzia Koreańczyków, oba są natomiast stale rozwijane. Bardzo dobrze prezentuje się Microsoft Copilot – zestaw narzędzi AI. Wielu pracowników biurowych, programistów, czy z innych branż na co dzień korzysta już z tych funkcji, co usprawnia pracę w wielu zadaniach (pisanie notatek ze spotkań, itp.).

W 2024 roku pojawiły się nowe narzędzia AI do generowania grafiki, jak Adobe Firefly 2.0 oraz Runway Gen-4. Niekiedy ciężko jest odróżnić grafikę stworzoną AI od rzeczywistego zdjęcia, co jednocześnie imponuje i nieco przeraża. Sztuczna inteligencja pomogła też w stworzeniu nowych narzędzi diagnostycznych dla branży medycznej (m.in. MedGPT oraz PathFinder AI).

Czego możemy się spodziewać w 2025 w kontekście branży AI? Z pewnością wszystkie produkty staną się jeszcze lepsze – mechanizmy uczenia maszynowego sprawiają, że sztuczna inteligencja “sama się uczy”. Pewnym zagrożeniem dla rozwoju AI mogą być natomiast pojawiające się regulacje prawne, jak AI Act w Europie. Dobrze jednak, że władze próbują zapanować nad tą branżą.

Laptopy z AI

W związku z rozwojem sztucznej inteligencji i nowymi narzędziami AI, pojawiła się zupełnie nowa kategoria sprzętu. Laptopy z AI mają odpowiednio wydajne podzespoły i wbudowane jednostki NPU odpowiedzialne za obsługę AI bezpośrednio na urządzeniu, nie w chmurze (jak np. podczas korzystania z ChatGPT). Takie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo i szybkość działania narzędzi.

Laptopy z AI z pewnością staną się coraz popularniejsze, być może za rok, dwa każdy nowy komputer (laptop lub PC) będzie oferował funkcje AI. Słabszy sprzęt zapewne będzie miał natomiast ograniczone możliwości

Branża VOD walczy ze współdzieleniem konta

Gdy Netflix postanowił rozpocząć batalię z użytkownikami współdzielonymi konto, wiele osób było niezadowolonych. Z czasem kolejne serwisy VOD (Disney+, Max) także poszły tą drogą. Musimy się zatem przyzwyczaić do tego, że bezproblemowy dostęp do oglądania filmów i seriali online wymaga teraz wykupienia odpowiedniego pakietu. Jeśli usługa umożliwia oglądanie na kilku ekranach naraz, dotyczy to jednego gospodarstwa domowego.

Bluesky – Twitter/X ma konkurencję

Jednym z ciekawszych serwisów, który pojawił się w 2024 roku, jest Bluesky. Nowość działa podobnie do platformy X (dawniej: Twitter). Aplikacja społecznościowa jest zdecentralizowana, a wszyscy zainteresowani mają wgląd do jej kodu. Ma to na celu zachowanie neutralności, co oczywiście pozytywnie wpływa na wolność wypowiedzi w tym miejscu.

Zaletą platformy ma być skuteczna moderacja. Osoby propagujące niewłaściwe treści, czy próbujące nie działać uczciwie mogą być zgłaszani do obsługi. Rozwój Bluesky przypadł na moment, gdy X stracił wielu użytkowników w związku z dość agresywnie wprowadzanymi zmianami po przejęciu Twittera przez Elona Muska. Dziś grono użytkowników Bluesky to kilkadziesiąt milionów osób, stale rośnie.

aplikacja bluesky

Funkcje zdrowotne w inteligentnych zegarkach

Ta nowość dotyczy wielu smartwatchy. Rozwój nowych technologii (przede wszystkim sztucznej inteligencji) i rosnąca moc obliczeniowa zegarków pozwoliły na udostępnienie zupełnie nowych funkcji. Użytkownicy mogą liczyć na lepsze porady dotyczące aktywności fizycznych (funkcja wirtualnego trenera, który sugeruje optymalną intensywność treningów) i większą troskę o zdrowie.

Do najciekawszych nowości z 2024 roku należą pod tym względem Huawei Watch D (ma opaskę, która może zmierzyć ciśnienie krwi) i najnowszy Apple Watch Series 10 (powiadomienia o bezdechu sennym, funkcje alarmowe). W kilku nowych zegarkach pojawia się opcja pomiaru poziomu cukru, co dla części osób jest niezwykle przydatnym usprawnieniem.

Inne nowości technologiczne w 2024 roku

W 2024 roku pojawiło się naprawdę dużo ciekawych nowości. Na koniec naszego podsumowania technologicznego roku 2024 warto wymienić jeszcze kilka z nich:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.