Podczas targów CES 2022 w Las Vegas Google przedstawiło nowości dla Androida i Chrome OS

20.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Podczas targów CES 2022 w Las Vegas Google przedstawiło nowości dla Androida i Chrome OS
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google jest jedną z największych firm technologicznych na świecie. Nie mogło jej więc zabraknąć na styczniowych targach CES w Las Vegas. Google, które jest dostawcą systemów operacyjnych (m.in. Android, Chrome OS, Wear OS) zaprezentował kilka nowości.

W najbliższym czasie nie powinniśmy się jednak spodziewać żadnej rewolucji. To raczej dopieszczenie istniejących już rozwiązań i wprowadzenie kilku nowych funkcjonalności. Powinny pozytywnie wpłynąć na wygodę użytkowania i sprawią, że korzystanie z elektronicznych urządzeń będzie jeszcze sprawniejsze i bardziej przyjemne. Zobaczmy zatem, jakie nowości Google na CES ujrzały światło dzienne.

Nowości Google na CES 2022

Amerykański gigant przeprowadził niedawno badania na temat amerykańskich użytkowników urządzeń elektrycznych. Z pewnością Google utwierdziło się w przekonaniu, że elektroniczne gadżety stają się coraz bardziej istotną częścią życia dla wielu osób.

W 2019 roku przeciętny Amerykanin posiadał w swoim domu 11 podłączonych urządzeń. W roku 2021 liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie – do 25. Dane Google potwierdzają, że nasze domy szybko stają się coraz bardziej inteligentne.

Źródło: Google

Fast Pair dla Androida, Chromebooków i urządzeń Bluetooth

Google pracuje więc nad tym, aby łączenie urządzeń bezprzewodowych (ze sobą, a także z Internetem) było jak najszybsze i wygodne.

Jedną z nowości Google na CES była więc poprawiona wersja funkcjonalność Fast Pair. Dzięki tej opcji urządzenia szybko łączą się ze sobą przy pomocy Bluetooth.

W pokazanej niedawno wersji usługa Fast Pair będzie dostępna także dla Chromebooków. Laptopy działające pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS można teraz łączyć z telefonami pracującymi na Androidzie.

Biuro Google
fot. Google

Ma to pomóc w szybkiej konfiguracji laptopa. Dane skopiowane z naszego smartfona na notebooka to między innymi dane konta Google i zapisane w trakcie korzystania z telefonu sieci Wi-Fi. Ponadto Chromebook połączy się z inteligentnym zegarkiem działającym z systemem Wear OS. Funkcja pozwoli teraz na sterowanie komputerem za pomocą zegarka. W ten sposób odblokujemy też swojego laptopa. Dotychczas przy użyciu smartwatcha można było obsługiwać/odblokować jedynie smartfony na Androidzie.

Fast Pair Google
Nowe funkcje Google pozwolą lepiej zarządzać telefonem, smartwatchem i chromebookiem.

Telefon z Androidem, którym otworzysz samochód

Sterowanie smartfonem za pomocą zegarka nikogo dziś nie zadziwi. Nieco inaczej jest w przypadku samochodu. Już teraz telefony pracujące pod kontrolą Androida są w stanie otworzyć samochód BMW. Dotyczy to oczywiście niektórych modeli niemieckiego producenta, a także wybranych telefonów (Google Pixel, niektóre modele Samsunga).

Zaprezentowane podczas CES 2022 zmiany tej funkcjonalności nie sprawią niestety, że komórką z Androidem otworzymy każdy samochód. Wejdziemy natomiast do swojego BMW i odjedziemy nim bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni.

Samochód BMW można uruchomić bez wyciągania smartfona z kieszeni!
Wkrótce właściciele BMW uruchomią swój model telefonem. Bez wyciągania go z kieszeni!

Funkcja Ultra Wideband pozwoli ponadto na stworzenie wirtualnego kluczyka. Dzięki niemu także inne osoby będą mogły uruchomić nasz samochód.

Cyfrowy kluczyk ma być wkrótce dostępny na wielu smartfonach z Androidem i dla różnych marek samochodów.

Nowa aplikacja Android Auto

Wkrótce kierowcy będą mieli możliwość korzystać z nowej wersji Android Auto. Aplikacja dla kierowców w 2022 roku będzie wspierała nawigację inną niż Mapy Google (np. Sygic, Flitsmaster). Podczas targów w Las Vegas także posiadacze aut elektrycznych usłyszeli dobrą nowinę.

Android Auto pokaże lokalizacje ładowarek, wyświetlając dane z aplikacji PlugShare lub ChargePoint. Niezależnie od źródła zasilania samochodu, nowa aplikacja Google pomoże też w odnalezieniu wolnych miejsc parkingowych.

Nowości Google na CES – także w samochodach Volvo

Właściciele samochodów Volvo jako pierwsi doczekają się kilku ciekawych nowości od Google. Połączony z siecią samochód może być kontrolowany zdalnie. Jeszcze przed wejściem do niego można będzie ustalić temperaturę – podgrzać wnętrze lub klimatyzować je. Miłym dodatkiem będzie także możliwość oglądania YouTube w samochodzie.

Ze względów bezpieczeństwa oglądanie YouTube w samochodach Volvo będzie możliwe, ale tylko na postoju.

Nowe funkcje słuchawek Bluetooth zaprezentowane przez Google

To nie koniec nowości Google na CES 2022. Firma przedstawiła kilka udogodnień, które mogą usprawnić korzystanie z bezprzewodowych słuchawek. Pierwszą nowinką jest automatyczne sterowanie wyborem źródła dźwięku. Google ułożyło kilka scenariuszy, lecz z poziomu smartfona będziemy mogli zarządzać zachowaniem słuchawek w danych sytuacjach.

Przykład: słuchawki odtwarzają dźwięk z filmu oglądanego na smart telewizorze. Gdy zadzwoni telefon, źródło przełączy się na niego, umożliwiając przeprowadzenie rozmowy. Oczywiście jednocześnie film zostanie zatrzymany, a jego wznowienie nastąpi po zakończeniu rozmowy.

Bezprzewodowe słuchawki otrzymają nowe funkcje

Google zaprezentowało także nową możliwość słuchania dźwięku przestrzennego. Funkcjonalność znana była już jednak z konkurencyjnych rozwiązań firm Apple i Beats Audio. Użytkownik może poczuć się jak w środku akcji – poruszając głową usłyszy odpowiednio zmieniony dźwięk.

Więcej urządzeń otrzyma funkcję Chromecast

Wiele urządzeń (telewizory, soundbary, głośniki) posiada funkcję Chromecast. Umożliwia strumieniowanie audio i wideo w doskonałej jakości przez Wi-Fi. Google zapowiada, że wkrótce jeszcze więcej urządzeń otrzyma funkcję Chromecast. Na pierwszy ogień idą wszystkie nowe soundbary i głośniki smart produkowane przez audiofilską markę BOSE.

Poznaj więcej nowości pokazanych podczas targów CES w Las Vegas

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.