Facebook miał zawsze być darmowy, ale to już nieaktualne. Będzie płatna wersja FB i Insta

21.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Facebook miał zawsze być darmowy, ale to już nieaktualne. Będzie płatna wersja FB i Insta
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Różne usługi i produkty dostępne przez Internet przyzwyczaiły nas do nieograniczonego dostępu za darmo. Tak jest między innymi w przypadku większości mediów społecznościowych. Dostępne w nich płatne opcje to często dodatkowe gadżety, prezenty dla znajomych, czy opcje przeznaczone dla firm (np. kampanie reklamowe). Wiele zmieniło się jednak z wprowadzeniem Twittera Blue. Popularny serwis umożliwił swoim użytkownikom uwierzytelnienie się poprzez dokonanie niewielkiej płatności. Tak samo może wkrótce zrobić kolejny gigant na rynku social mediów. Płatny Facebook (a także Instagram) pozwoliłby na dodatkowe oznaczenie swojego profilu, ale co by to dało użytkownikom?

Płatny Facebook i Instagram – Meta prowadzi prace

Meta Verified – tak może się nazywać najnowsza usługa dostępna dla użytkowników Facebooka i Instagrama. Początkowo ta opcja, dostępna w formie opłacanej co miesiąc subskrypcji, miałaby zostać skierowana głównie do firm. Wszystkie podmioty, którym zależy na ochronie wizerunku, mogłyby w ten sposób zweryfikować swoje konto lub stronę i odpowiednio je oznaczyć. Inni użytkownicy z łatwością mogliby więc znaleźć właściwe, prawdziwe konto danej marki, twórcy, czy znanej osoby. Na pierwszy rzut oka wydaje się być to niezłym pomysłem. W praktyce jednak przypadek Twittera Blue pokazał coś zupełnie odwrotnego.

Płatna weryfikacja kont na Twitterze doprowadziła do wielu nadużyć, podszyć i żartów. Każdy za kilka dolarów mógł „zostać” Coca-Colą, Donaldem Trumpem, a nawet Elonem Muskiem.

Aby przypadek Twittera Blue się nie powtórzył, Meta ma pomysł na dodatkową weryfikację kont. Aby dołączyć do usługi Meta Verified, właściciel konta musiałby przedstawić dodatkowe dokumenty. Mowa o urzędowym potwierdzeniu tożsamości lub prawa do wizerunku danej marki. Płatny Facebook i Instagram mają być też dostępne tylko dla pełnoletnich.

Meta Verified - płatny FB i IG

Tu z kolei pojawia się inny problem – przekazywanie i przetwarzanie wrażliwych danych. Jeśli niepowołane osoby weszłyby w posiadanie powyższych dokumentów, konsekwencje mogłyby być bardzo dotkliwe dla użytkownika.

Ile kosztuje Meta Verified?

Koszt płatnego Facebooka i Instagrama ma się różnić w zależności od platformy.

Koszt usługi Meta Verified:

  • 11,99$ miesięcznie dla wersji w przeglądarce internetowej
  • 14,99$ miesięcznie dla wersji w aplikacji mobilnej (iOS)
Płatny Facebook i Instagram

Usługa ma zostać wprowadzona już w najbliższych dniach. Początkowo testy odbędą się na terenie Nowej Zelandii i Australii. Następnie trafi na inne rynki.

Jednocześnie właściciel Facebooka i Instagrama zapewnia, że wcześniej zweryfikowane konta nie odczują żadnych zmian.

Sprawdź popularne alternatywy dla serwisów Meta:
Alternatywa dla Facebooka. Najlepsze serwisy społecznościowe

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.