Korzystanie z ChatGPT już wkrótce może być płatne. Open AI bada zainteresowanie wersją Professional

14.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Korzystanie z ChatGPT już wkrótce może być płatne. Open AI bada zainteresowanie wersją Professional
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wprowadzony na rynek w listopadzie 2022 roku chatbot ChatGPT podbił serca wielu internautów. Algorytm wykorzystujący zaawansowaną sztuczną inteligencję opracowała firma Open AI, między innymi dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu ze strony Microsoft (wynosiło aż miliard dolarów). Popularność chatbota sprawiła, że wśród twórców pojawił się dość oczywisty pomysł. Płatny ChatGPT miałby dawać dodatkowe możliwości lub znosić pewne ograniczenia.

Jak działa ChatGPT?

ChatGPT działa podobnie do Asystenta Gogle, z tym że wydaje się być znacznie bardziej inteligentny. Odpowiada na pytania zadane w różnych językach – także po polsku. Chatbot znajduje odpowiedzi w Internecie, choć czasem potrafi podać błędne informacje (w podobnych sytuacjach rozwiązanie Google zwykle informuje o braku wystarczającej wiedzy). ChatGPT potrafi pisać fragmenty kodu programistycznego, z drugiej strony uczniowie wykorzystują go do pisania wypracowań.

Płatny ChatGPT jeszcze w tym roku zarobi 200 mionów dolarów?

Microsoft także docenił to rozwiązanie i prawdopodobnie za kilka miesięcy użyje ChatGPT w wyszukiwarce Bing. W sieci krążą też informacje o planach dodania ChatGPT jako dodatku do pakietu Microsoft Office.

Płatny ChatGPT Professional

Bez dwóch zdań ChatGPT odniósł spory sukces. Już dziś wiele osób używa go w codziennej pracy, nauce i rozrywce. ChatGPT może usprawnić niektóre zadania, na przykład błyskawicznie znajdując odpowiedzi na różne, czasem dość skomplikowane, pytania. Wielu użytkownikom ChatGPT wydaje się też czymś więcej niż tylko internetowym botem. Możliwe są rozmowy na tematy kulturowe, światopoglądowe, religijne i wiele innych. Czasem trudno uwierzyć, że pojawiające się na ekranie komputera lub smartfona odpowiedzi tworzy sztuczna inteligencja.

Open AI chciałoby monetyzować popularność swojego chatbota. Obecnie korzystanie z niego jest w pełni darmowe.

Na oficjalnym kanale Open AI na Discordzie pojawiła się nawet specjalna lista oczekujących na profesjonalnego ChatGPT. Za jej pomocą Open AI zbiera informacje na temat tego, ile użytkownicy byliby skłonni zapłacić za możliwość korzystania z ChatGPT w wersji Premium. Nie ma natomiast nawet przybliżonej daty premiery.

Płatna wersja ChatGPT Professional ma mieć szereg korzyści w porównaniu z darmową wersją dla wszystkich:

  • ma być zawsze dostępny (bez przerw
  • krótszy czas odpowiedzi
  • zapewniać większą liczbę zapytań (2x więcej niż w podstawowej wersji).

Czy to wystarczy, aby płatny ChatGPT odniósł sukces? Cóż, w sieci znajdziemy pogłoski mówiące o tym, że płatny ChatGPT miałby zarobić 200 milionów dolarów już w 2023. Przynajmniej na to liczy Open AI.

Darmowy ChatGPT tylko jako test i „szkolenie” dla sztucznej inteligencji?

Wiele osób docenia możliwość korzystania z darmowego ChatGPT do pracy, nauki i zabawy. Można jednak spojrzeć na tę sytuację z drugiej strony. Być może to my – użytkownicy Internetu korzystający tak chętnie z bota – za darmo rozwijamy to narzędzie. Kolejne konwersacje i pytania zadawane ChatGPT być może są dla niego doskonałym szkoleniem, które pozwalają rozwijać narzędzie. Płatny ChatGPT mógłby odnieść większy sukces, gdy wcześniej darmowa wersja zdobędzie sporo niezbędnej wiedzy pochodzącej od milionów użytkowników z całego świata. Być może właśnie to dzieje się teraz na naszych oczach.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.