Za rzeczy kupione BLIK-iem będziesz mógł zapłacić później. Nadchodzi nowa funkcjonalność

26.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Za rzeczy kupione BLIK-iem będziesz mógł zapłacić później. Nadchodzi nowa funkcjonalność
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Płatności odroczone BLIK to nowa usługa, która wkrótce pojawi się na naszym rynku. W praktyce oznacza możliwość zapłacenia za zakupy dopiero po jakimś czasie. Nowość oferowana przez Polski Standard Płatności (operator BLIK-a) może być bardzo ciekawym rozwiązaniem w czasie kryzysu i rosnących cen wielu produktów.

Buy now, pay later w polskim wydaniu

Usługi BNPL (kup teraz, zapłać później) już dawno pojawiły się w innych krajach. W Polsce płatności odroczone BLIK mogą wejść w życie dzięki pozytywnej opinii UOKiK w tej sprawie. „Zielone światło” od UOKiK pojawiło się niedawno – 15 lipca. Samo zapytanie o możliwość dodania płatności BNPL złożyło kilka działających w Polsce instytucji finansowych. Wniosek złożyli Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium i Mastercard.

Płatności odroczone znamy w Polsce od około trzech lat. Możemy z nich korzystać m.in. w niektórych sklepach internetowych.

Z danych dostępnych w raporcie „Koszyk Roku 2022” dowiadujemy się, że prawie trzy czwarte sklepów e-commerce proponuje płatności odroczone. Korzysta z nich nawet 20% Polaków. W Europie płatności odroczone cieszą się rosnącą popularnością – stanowią nawet 7% wszystkich płatności.

Płatności odroczone BLIK dla wielu instytucji

Prezes operatora BLIK (Polski Standard Płatności) zapowiada, że płatności BNPL pojawią się w ofercie nie tylko tych podmiotów, które złożyły wniosek do UOKiK. W praktyce może to oznaczać, że płatności odroczone BLIK pojawią się we wszystkich bankach w naszym kraju.

Płatności BLIK zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym instytucjom. Podobnie ma być także w przypadku nowego produktu w ofercie. Dariusz Mazurkiewicz, czyli prezes PSP, zapowiada że płatności odroczone BLIK pojawią się już niebawem.

Płatności odroczone w Polsce

Płatności BNPL nie są zupełną nowością w naszym kraju. Proponują je już bowiem najwięksi operatorzy płatności, między innymi PayU, PayPo, Dotpay, a także Allegro. Usługa płatności odroczonych pojawiła się też między innymi w sieciach H&M oraz IKEA.

Bez wątpienia pojawienie się płatności BNPL w BLIK-u znacznie podniesie popularność tej metody zapłaty. Z usługi BLIK korzysta już ponad 10 milionów Polaków.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.