Microsoft Azure – do czego służy? Co warto wiedzieć o chmurowej platformie Microsoft?

01.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Microsoft Azure – do czego służy? Co warto wiedzieć o chmurowej platformie Microsoft?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Usługi w chmurze, z angielskiego cloud computing, cieszą się coraz większą popularnością. Jedną z najpopularniejszych platform chmurowych jest Microsoft Azure. Co to jest i jakie możliwości daje? Przekonajcie się sami.

Microsoft Azure – najważniejsze informacje

Co to jest Microsoft Azure? Jest to publiczna platforma chmurowa działająca w ramach modelu PaaS (z ang. Platform as a Service) oferująca nieograniczoną pojemność. Omawiane rozwiązanie gwarantuje klientom praktycznie nieograniczone możliwości pod względem skalowania i wydajności. Jest to przykład wykorzystania cloud computing w praktyce na szeroką skalę. Użytkownicy Microsoft Azure mogą korzystać z wielu wyspecjalizowanych usług, pozwalających na gromadzenie i przechowywanie danych w chmurzeMicrosoft Azure umożliwia firmom szybsze dostarczanie produktów i usług na rynek oraz pomaga usprawnić obsługę klientów. 

microsoft azure - co to jest
Źródło: azure.microsoft.com

Istotą platformy chmurowej Microsoft Azure jest fakt, iż każda uprawniona osoba może z niej korzystać z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.

Z racji tego, iż zarządzanie danymi jest możliwe w sposób zdalny, obieg informacji w przedsiębiorstwie jest znacząco usprawniony. Łatwiejsze jest także podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych.

Firma Microsoft będąca właścicielem platformy sprawuje pełną kontrolę nad ogromnymi serwerowniami, które nazywa się centrami danych. Spełniają one najwyższe normy w zakresie bezpieczeństwa. 

Jakie usługi chmurowe wchodzą w skład Microsoft Azure?

O tym, że Microsoft na poważnie inwestuje w cloud computing, świadczy fakt, iż w ramach Microsoft Azure można korzystać z niezwykle zróżnicowanej gamy usług, których łączna liczba wynosi ponad 200. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą projektować nowoczesne rozwiązania technologiczne – aplikacje, strony internetowe, a także efektywnie nimi zarządzać korzystając z dedykowanych narzędzi. 

chmura Azure - zastosowanie
Źródło: azure.microsoft.com

Do najważniejszych usług chmurowych Microsoft Azure zalicza się:

  • maszyny wirtualne Windows oraz Linux,
  • aplikacje Microsoft (Sharepoint, SQL, BizTalk, NAV, inne,
  • aplikacje partnerskie Oracle, SAP, IBM i wiele innych,
  • dziesiątki aplikacji CMS, CXM, WEB App, inne,
  • Visual Studio On-Line oraz usługi dla aplikacji Mobilnych,
  • Azure ActiveDirectory, Azure RMS, Usługi Multimediów
  • Wirtualizacja aplikacji (Azure RemoteApp)
  • BigData oraz BI (HDI/Hadoop + MS SQL).

Inne technologie chmurowe

Microsoft posiada wiele popularnych platform chmurowych – jedną z nich jest np. Microsoft 365. Z kolei najważniejszy konkurent amerykańskiego potentata – Google – przygotował platformę Google Workspace. Ona również oparta jest na technologii chmurowej. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.