Pierwszy telefon komórkowy – kiedy powstał? Historia telefonów komórkowych
Współczesne smartfony w zupełności nie przypominają tych, które wchodziły na rynek w ubiegłym wieku. Dzisiaj możemy przebierać wśród różnorodnych modeli, o różnorodnej specyfikacji, kolorach, wymiarach czy funkcjach. Jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy i czym różnił się od tak dobrze znanych nam smartfonów? Kto go wynalazł i jak potoczyła się historia, że dzisiaj trzymamy w rękach zminiaturyzowane komputery? Odpowiedzi szukaj w tym artykule.
- Kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy i kto go stworzył?
- Jak wyglądała Motorola DynaTAC 8000X?
- Jakie funkcje miał pierwszy telefon komórkowy?
- Pierwszy telefon komórkowy w Polsce
- Pierwszy smartfon dotykowy – kamień milowy w rozwoju telefonów komórkowych
- Historia telefonów komórkowych – kalendarium
Kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy i kto go stworzył?
Pierwszy telefon komórkowy wprowadzono na rynek w latach 70. ubiegłego wieku. Nie był to jednak masowo dostępny model. Takim stała się dopiero Motorola DynaTAC 8000X, która trafiła na rynek w 1983 roku. Był to prawdziwy przełom w dziedzinie mobilnej komunikacji, który okazał się mostem w rozwoju do coraz to bardziej zaawansowanych telefonów komórkowych. Pierwszy telefon komórkowy Motorola zapoczątkował to, co dzisiaj zdaje się być potrzebne nam jak powietrze, czyli smartfony.
Kto wynalazł pierwszy telefon komórkowy? Za wprowadzeniem na rynek Motoroli DynaTAC 8000X stało wielu ludzi, ale warto wspomnieć tutaj o kimś, kto miał ogromny udział w całym przedsięwzięciu. Martin Cooper pracował w firmie Motorola i to on uznawany jest za ojca telefonu komórkowego. Był głównym inżynierem zaangażowanym w rozwój i wprowadzenie wspomnianego modelu. Jako ciekawostkę dodajmy, że to właśnie on przeprowadził pierwszą rozmowę za pomocą tego telefonu 3 kwietnia 1973 roku. Zadzwonił wtedy do… konkurencyjnej firmy Bell Labs. Ot, pstryczek w nos dla rywali.
Jak wyglądała Motorola DynaTAC 8000X?
Pewnie nie spodziewacie się tego, że z wyglądu przypominała współczesne smartfony. Miejcie jednak na uwadze, że daleko jej było nawet do kultowej Nokii 3310. Zatem jak wyglądały pierwsze telefony komórkowe, w tym Motorola DynaTAC 8000X?
Miał malutki wyświetlacz LCD i tradycyjną klawiaturę numeryczną, która z wyglądu przypominała tę znaną z telefonów stacjonarnych. Nieco niżej znajdowały się klawisze funkcyjne (Rcl – recall, Snd – send, Fcn – function).
Pierwszy telefon komórkowy Motorola pozwalał na zaledwie półgodzinną rozmowę, po czym wymagał ładowania przez… 10 godzin. Czy każdy mógł sobie pozwolić na taki zakup? Oczywiście, że nie. Motorola DynaTAC 8000X kosztowała $3995. Tak, ludzie płacili tyle, by móc skorzystać z telefonu komórkowego, który pozwala na pół godziny rozmów. A my narzekamy, że współczesne smartfony są drogie…
Jakie funkcje miał pierwszy telefon komórkowy?
Ubogie (dyplomatyczne ujęcie tego, że nie miał ich wcale). Nie ma co spodziewać się ogromu możliwości, skoro to pierwszy telefon komórkowy na rynku. Jego zadanie było proste: możliwość wykonywania połączeń. W tym celu został wyposażony w klawiaturę numeryczną i kilka klawiszy funkcyjnych, miał też antenę dla zwiększenia zasięgu. Z dodatkowych możliwości warto wspomnieć o książce adresowej, która była w stanie pomieścić do 30 numerów.
Jego główną zaletą była mobilność, dzięki której z telefonu można było korzystać poza miejscem pracy czy domem.
Pierwszy telefon komórkowy w Polsce
Motorola DynaTAC 8000X nie trafiła na polski rynek. Pierwsze telefony komórkowe w Polsce były znacznie bardziej zaawansowane (ominął nas pewien etap rozwoju mobilnej komunikacji). Pierwsza komercyjna sieć telefonii komórkowej w Polsce została uruchomiona w 1996 roku. Operatorem, który wprowadził ją na rynek, była Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), a marką handlową, pod którą działała sieć, była Era.
Były to telefony analogowe, z większą liczbą funkcji niż pierwszy telefon komórkowy, jednak w dalszym ciągu daleko im było do smartfonów, z których korzystamy obecnie. Sama technologia komunikacji zresztą była na zdecydowanie mniej zaawansowanym poziomie niż dzisiaj.
Mimo wszystko uruchomienie sieci Era było ważnym krokiem w historii telefonii komórkowej w Polsce, co otworzyło drzwi do rozwoju tego sektora i rozpoczęcia ery komunikacji mobilnej. Od tego czasu branża telefonii komórkowej w Polsce znacznie się rozwijała, wprowadzając nowe technologie i usługi.
Pierwszy smartfon dotykowy – kamień milowy w rozwoju telefonów komórkowych
Entuzjastyczne przyjęcie telefonów komórkowych zaczęło napędzać rynek mobilnej komunikacji. Gabaryty telefonów malały, pojawiały się kolejne funkcje i możliwości. Jesteśmy coraz bliżej czasów nam obecnych, bo pierwszy smartfon dotykowy to coś, czemu całkiem blisko do współczesnych smartfonów.
Rewolucją na rynku był IBM Simon Personal Communicator, znany jako IBM Simon. To historyczne urządzenie, które jest uważane za pierwszy smartfon w historii. Został wprowadzony na rynek przez firmę IBM (International Business Machines Corporation) w 1994 roku. Simon łączył w sobie funkcje telefonu komórkowego z funkcjami PDA (Personal Digital Assistant), co było rewolucyjne w tamtych czasach.
Nie tylko pozwalał na dzwonienie, wysyłanie wiadomości tekstowych i odbieranie wiadomości głosowych. Miał też ekran dotykowy, co pozwalało obsłużyć telefon bez fizycznych przycisków (chociaż takowe też miał, aby ułatwić wprowadzanie tekstu). IBM Simon wzbudzał tym większe zainteresowanie, że oferował pewne funkcje organizacyjne: miał kalendarz, książkę adresową, pozwalał wprowadzać własne notatki i zadania. Co więcej, pozwalał na instalację dodatkowych, prostych aplikacji.
Brzmi prawie tak, jak współczesne smartfony, prawda? Przyjrzyjmy się zatem jeszcze jednemu modelowi.
iPhone pierwszej generacji, czyli iPhone 2G
Historia telefonów komórkowych nie może przejść obojętnie obok iPhone pierwszej generacji. iPhone był przełomowym urządzeniem ze względu na swoją intuicyjną obsługę za pomocą ekranu dotykowego. Telefon wykorzystywał technologię multi-touch, co pozwalało przesuwać palcami po ekranie, przybliżać, oddalać i wykonywać różne gesty, aby kontrolować urządzenie i aplikacje.
iPhone miał również wyraźny wpływ na rozwój branży telefonii komórkowej i przyczynił się do popularności smartfonów z ekranami dotykowymi. Inne firmy telefonów komórkowych szybko podążyły za Apple i zaczęły wprowadzać swoje własne dotykowe smartfony, co doprowadziło do dynamicznego rozwoju tej kategorii urządzeń. Dzięki temu dotykowe smartfony stały się standardem na rynku telefonów komórkowych.
Historia telefonów komórkowych – kalendarium
- 1947: działa projekt, który może być uważany za wczesną formę telefonii komórkowej, w ramach projektu obsługi radiotelefonów samochodowych w Stanach Zjednoczonych.
- 1973: Martin Cooper, inżynier w firmie Motorola, przeprowadza pierwsze publiczne połączenie telefoniczne za pomocą prototypu telefonu komórkowego. Jest to początek komercyjnych badań nad telefonią komórkową.
- 1983: Motorola wprowadza na rynek pierwszy komercyjny telefon komórkowy, model DynaTAC 8000X.
- 1989: firmy Nokia i Ericsson wypuszczają swoje pierwsze telefony komórkowe.
- 1992: po raz pierwszy użyto terminu „smartfon” w odniesieniu do urządzeń łączących funkcje telefonii komórkowej z funkcjami PDA.
- 1994: firma IBM wypuszcza IBM Simon Personal Communicator, uważany za pierwszy smartfon.
- 1996: w Polsce uruchomiona zostaje pierwsza komercyjna sieć telefonii komórkowej przez Polską Telefonię Cyfrową (PTC) pod marką Era.
- 2000: Nokia wprowadza na rynek model Nokia 3310, który staje się jednym z najbardziej popularnych telefonów komórkowych wszech czasów.
- 2007: Apple wprowadza na rynek iPhone, który rewolucjonizuje rynek smartfonów z ekranem dotykowym.
- 2008: Google wprowadza system operacyjny Android, który staje się głównym konkurentem dla iOS Apple.
- 2010: Nokia ogłasza współpracę z Microsoft i wprowadza telefony z systemem Windows Phone.
- 2012: Samsung wprowadza na rynek Galaxy S III, który staje się jednym z najpopularniejszych smartfonów na świecie.
- 2013: Apple prezentuje iPhone 5S z czytnikiem linii papilarnych.
- 2017: Apple wprowadza iPhone X, który eliminuje przycisk domowy i wprowadza technologię Face ID.
- 2020: Rozpoczyna się era telefonów 5G, wprowadzając wyższe prędkości i lepszą wydajność komunikacji mobilnej.
Polecane smartfony
Może Cię zainteresować:
- Kiedy i gdzie powstał pierwszy komputer na świecie?
- Pierwsza mysz komputerowa – jak powstała i kto ją wynalazł?
- Komputer kwantowy – fakty, mity, najważniejsze informacje
- Google – historia giganta z Mountain View
- Telefony Nokia – historia legendarnej marki
- Historia serii Samsung Galaxy S – flagowych telefonów koreańskiego producenta