Pierwsze przecieki dotyczące Samsung Galaxy Z Fold 4. Czy zniknie rysik?

20.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Pierwsze przecieki dotyczące Samsung Galaxy Z Fold 4. Czy zniknie rysik?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartfony z rysikiem to dość ciekawa, choć wąska grupa telefonów. Niemal w całości ten segment zagospodarował Samsung. Początkowo rysik spotykaliśmy w biznesowym Samsungu z serii Galaxy Note. W ostatnim czasie rysika doczekał się też flagowiec innej marki – Motorola Edge 30 Pro, jest to jednak pewnego rodzaju wyjątek. Wraz z premierą najnowszej generacji modeli Galaxy S, koreański producent zrezygnował jednak z dalszej produkcji linii Note. Po części to zrozumiałe – telefony te nie odróżniałyby się już w dużym stopniu od innych smartfonów.

Co jednak ze wsparciem dla rysika? Możemy go użyć zarówno w Samsungu Galaxy S22 Ultra z rysikiem, jak i w składanym Galaxy Fold. Wsparcie dla rysika S-Pen posiadał już Galaxy Fold 3, w najnowszej generacji producent może pójść o krok dalej.

Skłądany Samsung
Składany Samsung (fot. Samsung)

Składany Samsung z rysikiem?

Możliwość korzystania z rysika do obsługi telefonu okazuje się w niektórych sytuacjach bardzo wygodna. Doceniają to szczególnie osoby na co dzień pracujące z arkuszami kalkulacyjnymi, edytorami tekstu, dokumentacją firmową, itp. Są to raczej zastosowania, które możemy nazwać biznesowymi. Rysik może się również przydać przy tworzeniu projektów graficznych, czy rysunków. Wielu posiadaczy Samsungów Galaxy Note doceniało to, że zawsze miało rysik pod ręką – mieścił się w specjalnym otworze w obudowie smartfona.

Samsung Galaxy Fold 3 posiadał wsparcie dla rysika S-Pen, nie miał jednak dla niego specjalnego miejsca w swojej obudowie.

składany samsung z rysikiem
Składany Samsung Z Fold 3 (fot. Samsung)

Wszyscy miłośnicy pracy z S-Pen liczyli na to, że nowy składany Samsung z rysikiem będzie posiadał taką możliwość. Wśród serwisów specjalizujących się w publikowaniu bardziej lub mniej sprawdzonych przecieków istnieją dwie opcje, ciężko jednak póki co którąkolwiek z nich potwierdzić. Pierwsza opcja mówi dołączonym do zestawu sprzedażowego Samsunga Galaxy Z Fold 4 rysiku S-Pen wraz ze specjalnym slotem w jego obudowie. Inni natomiast twierdzą, że dla zachowania jak najbardziej smukłej sylwetki, miejsca na rysik nie będzie.

Premiera Samsung Galaxy Z Fold 4 – wtedy zobaczymy, czy jest rysik

Na premierę najnowszego składanego Samsunga Z Fold 4 musimy jeszcze poczekać. Producent zaplanował debiut składanego Samsunga na lato tego roku. Wtedy też dowiemy się, czy producent doda w smartfonie slot na rysik S-Pen. Warto jednak zauważyć, że w kolejnych generacjach Samsung dąży do uzyskania jak najcieńszej konstrukcji składanego modelu. Galaxy Z Fold 2 miał 6.9 mm grubości, Z Fold 3 to już 6.4 mm, Nawet jeśli Samsung znów ograniczy grubość urządzenia, po złożeniu wciąż będzie miało około 120 milimetrów grubości.

Pewnym wyjściem może być dokupienie etui z miejscem na rysik S-Pen.

etui z rysikiem dla samsung fold
Przykładowe etui z rysikiem dla Samsunga Galaxy Z Fold 3 (fot. producenta)

Koszt zakupu etui z miejscem na rysik dla Samsunga Galaxy Z Fold 3 to od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Być może opcja przemyślanego akcesorium Samsunga byłaby sposobem na pogodzenie smuklej linii smartfona (w wersji bez rysika) z możliwością przechowywania rysika S-Pen (dla osób korzystających na co dzień z rysika).

Składany Samsung ze wsparciem dla rysika, ale (jeszcze) nie dla każdego

Warto dodać, że w przypadku Samsunga Galaxy Z Fold 3 wymagane było użycie najnowszego rysika S-Pen produkcji Samsunga. Wykorzystanie innego akcesorium mogłoby nawet doprowadzić rzekomo do uszkodzenia wyświetlacza w składanym Samsungu. Najnowszy rysik S-Pen posiadał dwie częstotliwości pracy – jedną dla Z Fold 3, drugą dla pozostałych urządzeń. Być może konstruktorom Samsunga uda się wyeliminować ten problem w przypadku Samsunga Galaxy Z Fold 4.

Powodem problemów było zastosowanie w Z Fold 3 supercienkiego szkła ochronnego – UTG (Ultra Thin Glass). Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że Samsung pracuje nad szkłem Super-UTG. Może to oznaczać wyższą twardość i wytrzymałość, tym samym możliwość skorzystania ze standardowego rysika.

Samsung Galaxy Z Fold 4 cena

Ciężko mówić obecnie o konkretnej cenie nowego składanego Samsunga. Obecnie produkowany model (Galaxy Z Fold 3) kosztuje od 7500 złotych wzwyż w zależności od wybranego wariantu. Najpewniej w momencie premiery Samsunga Galaxy Z Fold 4 ceny będą się rozpoczynać od 8 tysięcy złotych.

Biorąc pod uwagę bardzo dobrą politykę aktualizowania oprogramowania, nowy Samsung z pewnością otrzyma Androida 12. Podobnie do poprzednika, w składanym Samsungu z rysikiem zobaczymy też aparat fotograficzny schowany pod wyświetlaczem

Może zainteresują Cię także inne artykuły o smartfonach Samsung

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.