Android 15 Developer Preview 1 już dostępny na pierwszych urządzeniach

21.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Android 15 Developer Preview 1 już dostępny na pierwszych urządzeniach
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przyzwyczailiśmy się już do wydawania kolejnych wersji systemu operacyjnego Android co rok. Po bardzo udanej odsłonie Android 14 z października 2023 roku przyszłą więc pora na „piętnastkę”. Co już dziś wiemy na temat nadchodzącego w tym roku systemu Android 15?

Beta testy Androida 15 rozpoczęte

Cykl życia każdej kolejnej odsłony systemu operacyjnego Android jest podobny. Najpierw wersja beta trafia w ręce testerów. Właściwie każdy może na pewnym etapie dołączyć do testów, choć może się to wiązać z pewnymi niedogodnościami (system nie jest stabilny, niektóre funkcje nie działają).

Android 14 został zaprezentowany wraz z rynkowym debiutem smartfonów Google Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Kolejna wersja zapewne pojawi się więc wraz z – kolejną generacją – Pixel 9.

Póki co musimy zadowolić się jednak informacjami przekazanymi przez osoby z dostępem do Android 15 Developer Preview 1.

Dobrze znamy już harmonogram udostępniania przez Google kolejnych wersji systemu Android 15:

 • luty 2024 – Android 15 Developer Preview 1
 • marzec 2024 – Android 15 Developer Preview 2
 • kwiecień 2024 – pierwsza wersja beta Android 15
 • lipiec 2024 – ostatnia wersja beta Android 15
Harmonogram publikacji Android 15
Harmonogram publikacji kolejnych wersji Android 15

Kiedy więc Android 15 finalnie trafi na rynek? Raczej nie szybciej, niż w lipcu 2024 roku. Aktualna wersja zadebiutowała natomiast w pierwszych dniach października 2023.

Co nowego w Android 15?

Sposób i częstotliwość publikowania kolejnych wersji Android 15 nie jest raczej tym, co jest najciekawsze dla przyszłych użytkowników systemu. Nas najbardziej interesuje to, jak Android 15 będzie wyglądał i jakie nowości się w nim pojawią. Niewiele jeszcze wiemy, natomiast garść informacji pojawiła się na stronie bloga kierowanego do developerów – twórców gier i aplikacji na Androida.

Dowiadujemy się z nich, że Android 15 to system, który ma pomóc w zwiększeniu produktywności i poprawi wrażenia płynące z odtwarzania różnych treści multimedialnych. Ponadto, celem twórców Androida 15 ma być ograniczenie zużycia baterii w urządzeniu z tym oprogramowaniem. Równie istotne jest zapewnienie jak najlepszej prywatności. Jak widać, nie ma tu raczej żadnych konkretów. Podobne deklaracje słyszymy przy okazji premiery niemal każdego kolejnego systemu operacyjnego.

Jest natomiast kilka zapowiedzianych nowości w Android 15:

 • opcja dostosowania mocy lampy błyskowej przy robieniu zdjęć
 • podczas rejestrowania ekranu możemy przechwytywać cały ekran lub wyłącznie okno aplikacji
 • widżety na ekranie blokady
 • Private Space – miejsce do przechowywania aplikacji i treści dodatkowo chronionych hasłem lub kodem PIN
Private Space w Android 15
źródło: Mishaal Rahman

Jak zainstalować Android 15 Developer Preview?

Aby zainstalować jedną z pierwszych wersji Androida 15 musimy przede wszystkim mieć odpowiedni telefon. Mowa o jednym z urządzeń Google Pixel:

 • Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a
 • Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a
 • Pixel 8, Pixel 8 Pro
 • Pixel Fold
 • Pixel Tablet.

Zainstalowanie Android 15 Android Preview to opcja dla programistów i twórców oprogramowania na najnowszego Androida. Dzięki tej możliwości dostają oni opcję sprawdzenia, jak ich aplikacje i gry działają na systemie, który za kilka miesięcy trafi na rynek.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.