Aplikacja Photpea to darmowy Photoshop w przeglądarce. Jakie ma funkcje i możliwości?

22.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacja Photpea to darmowy Photoshop w przeglądarce. Jakie ma funkcje i możliwości?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Photoshop za free? Może nie jest to tak do końca najlepszy substytut, ale przy prostych pracach graficznych sprawdza się idealnie. Photopea to aplikacja do przekształcania edycji i obrazów, za którą nie trzeba płacić ani nawet jej pobierać. Sami przyznajcie, że jak na razie brzmi to świetnie, prawda? Sprawdźmy zatem, czy rzeczywiście ten darmowy Photoshop jest godzien uwagi.

Co to jest Photopea?

Photopea.com to w pełni darmowy edytor graficzny, który działa w przeglądarce. Jest to jednocześnie program podobny do Photoshopa, chociaż wielu pewnie zauważy zbieżności z Gimpem czy z Sketchem. Dla jednych będzie to zdecydowaną zaletą, a dla niektórych może niewielką wadą.

Możliwości? Od pracy na plikach PSD, poprzez tworzenie warstw, aż do szczegółowej edycji zdjęć i grafik dzięki maskom. Rzecz jasna, to tylko kilka przykładów, bo na tym zdolności edytora się nie kończą. Co jeszcze ma nasz free Photoshop? Dużym niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że Photopea zawiera tylko kilka funkcji znanych ze swojego płatnego odpowiednika. Program jest w zasadzie jego kalką, a interfejs do złudzenia przypomina Photoshopa.

Photopea działa w każdej przeglądarce. Programu nie trzeba instalować, a jakby tego było mało – możemy pracować też w trybie offline.

photopea - darmowy photoshop

Aplikacja jest w pełni darmowa, ale za drobną opłatą możemy pozbyć się reklam, które pojawiają się po prawej stronie interfejsu.

Photopea jest po polsku. Nie wszystkie funkcje zostały przetłumaczone, ale większość z nich ujrzymy w rodzimym języku. To z kolei pozwala łatwo nawigować po poszczególnych narzędziach.

Do czego można wykorzystać Photopea?

Mimo tego, że Photopea określana jest jako darmowy Photoshop, to profesjonalni graficy raczej będą korzystać z pierwowzoru. Początkujący i osoby, które z edycją obrazów czy grafik nie mają często do czynienia mogą spokojnie uznać Photopea za najlepszy program do nauki.

Użytkownik może bez problemu współpracować z grafiką rastrową oraz wektorową. Dzięki aplikacji zmienimy rozmiar obrazu, ale też stworzymy ilustrację czy zaprojektujemy stronę internetową. Photopea sprawdzi się jako narzędzie do pracy nad przezroczystością i podczas edycji kolorów. Jakby tego było mało, możemy bawić się warstwami, maskami czy filtrami.

Jedno trzeba przyznać – jest to naprawdę zaawansowany narzędzie, które oferuje szereg możliwości. Niekoniecznie do użytku profesjonalnego, ale na początek przygody z edycją i obróbką grafik będzie jak znalazł.

Jakie są najważniejsze funkcje Photopea?

Na pierwszy rzut oka Photopea przytłacza ilością funkcji (oczywiście tylko tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z Photoshopem). Trzeba też powiedzieć, że chociaż jest kopią programu od Adobe, to nie wszystkie funkcjonalności zostały przeniesione. Przyjrzyjmy się bliżej tym najważniejszym, które znajdziemy w narzędziu.

Praca na warstwach

Photopea pozwala pracować na warstwach. Podstawowe funkcje obejmują możliwość pracy na jednej lub kilku warstwach, tworzenie folderów z kilkoma warstwami czy powielanie i scalanie wybranych warstw. Tryb mieszania to nic innego, jak określenie w jaki sposób warstwy mają się na siebie nakładać.

photopea - praca na warstwach

Wraz z warstwami trzeba też powiedzieć o maskach, stylach warstw czy inteligentnych obiektach. Każdą z tych funkcji znajdziemy w programie.

Narzędzia

Nawet najprostszy program graficzny nie może obejść się bez pędzli, więc i to narzędzie znalazło swoje miejsce w Photopea. W aplikacji znajduje się całkiem pokaźna lista domyślnych pędzli, ale użytkownik może zaimportować własny zestaw w formacie .ABR.

Podstawowe narzędzia obejmują:

  • Brush Tool,
  • Pencil Tool,
  • Eraser,
  • Clone Stamp.

Zaawansowane narzędzia to:

  • Blur and Sharpen – rozmycie lub wyostrzenie zawartości warstwy jednym pociągnięciem,
  • Dodge and Burn – rozjaśnianie i przyciemnianie kolorów w określonym zakresie,
  • Smudge – efekt rozmycia kolorów,
  • Sponge – nasycenie lub zmniejszenie nasycenia części warstw.

To jednak nie wszystko, bo Photopea oferuje również dostęp do inteligentnych narzędzi:

  • Spot Healing Brush Tool – za jednym pociągnięciem znika niechciany obiekt lub artefakt, a w jego miejscu pojawia się otoczenie.
usuwanie obiektów
Źródło: Photopea.com
  • Healing Brush Tool – pozwala sklonować dowolną zawartość, wkleić ją w wybrane miejsce, a program automatycznie dostosuje je do otoczenia.

Tekst

Dodawanie warstw tekstowych to często podstawowa operacja przy edycji obrazów i grafik. Photopea zapewnia dostęp do trzech rodzajów warstw tekstowych:

  • Punktowy — zdefiniowany przez punkt początkowy. Tekst zaczyna się w określonym miejscu i pozostaje w jednym wierszu, aż do złamania (Enter).
  • Akapitowy — zdefiniowany przez prostokąt. Akapity są automatycznie dzielone na wiele wierszy, aby wypełnić prostokąt.
  • Tekst na krzywej – zdefiniowany przez krzywą, litery są ułożone wzdłuż krzywej.

Tekst można właściwie dowolnie modyfikować – zmienić wielkość czcionki lub kolor, wyrównać albo określić margines. W Photopea znajduje się cała masa czcionek, ale możemy zaimportować nowe w formacie TTF lub OTF.

Obsługiwane pliki i szybki import

Photopea pozwala pracować na plikach z najpopularniejszych programów graficznych:

  • PSD
  • AI
  • XD
  • sketch
  • PDF
  • XCF
  • RAW

Oprócz tego otworzymy też pliki z popularnymi rozszerzeniami typu jpg, png, gif, svg czy webp.

Wybrany obraz zaimportujemy bezpośrednio z dysku komputerowego, ale mamy też kilka, całkiem wygodnych, alternatyw: Google Drive i DropBox. Świetna sprawa, jeśli większość grafik przechowujemy właśnie w chmurze. Co więcej, możemy rozpocząć pracę nad grafiką, którą zaciągniemy, podając jej adres URL.

Skróty klawiszowe

Klikanie w każdą pojedynczą opcję (a przecież jest ich cała masa), byłoby raczej problematyczne, dlatego aplikacja ma wbudowane skróty klawiszowe. Listę możemy podejrzeć klikając w opcję Więcej na górnym pasku. Niestety, nie mamy możliwości edycji i przypisania nowych skrótów.

skróty klawiszowe w photopea

Czy Photopea jest darmowa?

Powiedzieliśmy, że Photopea to taki Photoshop w wersji free. No i w istocie tak jest, ale… Jeśli komuś naprawdę przeszkadzają reklamy, to musi skierować się po pakiet premium. Bez obaw, wszystkie funkcje programu są jak najbardziej dostępne w wersji darmowej. Pakiet premium pozwala jedynie korzystać z narzędzia bez reklam i daje dwa dodatkowe cofnięcia w historii zmian.

photopea w wersji premium - cennik

Ceny pakietu premium dla pojedynczego użytkownika:

  • 30 dni za $9,
  • 90 dni za $10,
  • roczna opłata – $40.

W płatnej wersji znajdziemy jeszcze pakiety dla całego zespołu. Im więcej użytkowników, tym taniej wychodzi premium.

Czy Photopea jest w stanie zastąpić Photoshopa?

Jeśli zastanawiasz się, co zamiast Photoshopa i zdecydowanie nie chcesz płacić za dostęp do wybranego narzędzia, to Photopea może się sprawdzić. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż jest to program mocno rozbudowany, nie oferuje dokładnie takich samych możliwości jak Photoshop.

Osoby profesjonalnie zajmujące się obróbką zdjęć i grafik odczują to, że Photopea tworzona jest przez jedną osobę, a nie cały zespół. Aktualizacje pojawiają się w miarę często, dochodzą nowe opcje, jednak nie jest to narzędzie dla zawodowców. Na pewno świetnie sprawdzi się na początku przygody z grafiką.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.