Jak zmienić PDF na Excel? Konwerter online i inne sposoby

26.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zmienić PDF na Excel? Konwerter online i inne sposoby
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dokumenty PDF są powszechnie używane do wygodnego przechowywania informacji – format ten jednak w każdej sytuacji się sprawdzi. Zastanawiasz się, jak w wygodny sposób przeanalizować lub przetworzyć dane z otrzymanego pliku PDF? W tym wypadku idealny będzie format Excela. Na szczęście nie jest to trudne – dostępnych jest kilka metod, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Podpowiadamy, jak zmienić pliki PDF na XLS lub XLSX.

Konwertowanie PDF na Excel w Adobe Acrobat

W programie Adobe Acrobat można szybko przekształcić plik PDF w edytowalny Excel. Zachowane są przy tym wszystkie kolumny, a także układ i ustawienia formatowania. Program automatycznie wykonuje rozpoznawanie znaków.

Jak przebiega cały proces?

 1. Otwórz plik w programie Acrobat.
 2. Wybierz narzędzie Eksportowanie plików PDF (prawe okienko).
 3. Zaznacz format eksportowania arkusz kalkulacyjny, a potem wybierz Skoroszyt programu Microsoft Excel.
 4. Kliknij Eksportuj.
 5. Nadaj nazwę nowemu plikowi i zapisz.

Jeśli masz wątpliwości, sprawdź poniższy filmik:

Warto wiedzieć, że dostępny jest też bezpłatny konwerter Adobe Acrobat online. Konieczne będzie zalogowanie się swojego konta Adobe lub rejestracja (jest to opcja darmowa). Następnie przeciągnij lub wybierz z dysku, dokumentów, OneDrive lub Google Drive plik PDF. Po przerobieniu pliku na format .xlsx możesz pobrać go na swój dysk.

Jeśli nie potrzebujesz planu Acrobat (minimum ok. 70 zł miesięcznie), może to być dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Konwersja PDF do Excel w MS Office

Jeśli nie chcesz korzystać z zewnętrznych programów, konwersję możesz przeprowadzić w prosty sposób na swoim komputerze. Wystarczy Ci do tego pakiet MS Office.

 1. Wybrany plik PDF otwórz w programie Microsoft Office Word.
 2. Skopiuj wygenerowany w programie tekst.
 3. Otwórz program Excel.
 4. Wklej skopiowany tekst, zachowując formatowanie.

Jak przerobić plik PDF na Excel w telefonie?

Istnieje mnóstwo aplikacji, które pomogą Ci przekonwertować plik PDF na Excel zarówno na telefonie z Androidem, jak i iOS. Jedną z nich, dostępną na oba systemy, jest WPS Office. Możesz ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Dostęp do narzędzia przerabiania plików PDF na Excel jest płatny, jednak możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego.

zamiana pdf na excel w WPS Office

Jak przerobić PDF na Excel na telefonie z pomocą WPS Office?

 • W aplikacji wybierz plik PDF, który chcesz przekonwertować.
 • Gdy plik się otworzy, wybierz opcję “konwertuj” na samym dole.
 • Zaznacz PDF na arkusz Excel.
 • Program przekonwertuje plik i zapisze go na Twoim telefonie.

Inne, dobrze oceniane aplikacje, z których możesz skorzystać, to:

Korzystanie z nich jest praktycznie identyczne i nie powinno sprawić Ci większych problemów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Konwerter PDF na Excel online

W Internecie znajdziesz sporo konwerterów PDF na Excel, jednak nie wszystkie w darmowych wersjach będą oferować dokładnie taką samą jakość, jak po przejściu na wersję premium. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim rozmiarów plików, jak i zaawansowanych funkcji. Oto kilka najlepszych programów do konwersji online.

ILovePDF – szybko skonwertuj PDF na Excel

ILovePDF pozwala na konwertowanie plików PDF na Excel w prosty sposób. Wystarczy tylko dodać wybrany plik lub przeciągnąć go w odpowiednie miejsce, a następnie kliknąć “konwertuj” w prawym dolnym rogu. 

Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją tutaj pewne ograniczenia – za darmo możesz przekonwertować plik do 100 MB. Po wykupieniu subskrypcji (ok. 30 zł miesięcznie lub ok. 213 zł rocznie) limit zwiększa się do 4 GB. Kolejnym ograniczeniem w darmowej wersji jest brak OCR – program skonwertuje plik, jednak obejmie to tylko tekst.

W wersji premium także skany i obrazki zostaną skonwertowane do edytowalnego formatu Excel. Co ciekawe, ILovePDF pozwala też na przerobienie Excel na PDF.

Smallpdf – konwerter PDF na Excel

Cały proces konwertowania przebiega podobnie jak w ILovePDF – również, jeśli chodzi o ograniczenia wersji bezpłatnej. Jeśli jednak potrzebujesz jednorazowo przerobić swój plik PDF na Excel i zależy Ci na dokładności, masz możliwość wybrania darmowego okresu próbnego na 7 dni (oczywiście po podaniu danych karty kredytowej). Wówczas możesz bez problemu wybrać konwersję z OCR. Po maksymalnie kilku minutach plik będzie gotowy do pobrania.

SmallPDF pozwala też na konwertowanie kilku plików jednocześnie. Co więcej, jest to bezpieczne narzędzie, z uwagi na korzystanie z szyfrowania z protokołem HTTPS oraz TLS.

PDFtoExcel.com – wygodna zamiana PDF na Excel

PDFtoExcel.com – wygodna zamiana PDF na Excel

Darmowy program online, który oferuje szybką konwersję PDF na Excel edytowalny. Zapewnia dokładne wyodrębnienie wszystkich tabeli, które zostały zawarte w pliku o formacie .xlsx. Zapewnia całkiem niezły efekt. Konwersja jest prosta: wystarczy przesłać lub przeciągnąć dowolny plik PDF do narzędzia i proces rozpocznie się automatycznie. Po kilku chwilach jest gotowy do pobrania.

EasePDF – PDF na Excel online

EasePDF – PDF na Excel online

Program jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy dodać pliki PDF i rozpocząć konwersję, a następnie pobrać przekonwertowane dokumenty na swój komputer lub zapisać je w Google Drive, Dropbox lub OneDrive. W darmowej wersji cały proces przebiega dość długo, jednak efekt będzie zadowalający. Oczywiście pojawiają się też inne ograniczenia – bezpłatnie możesz przekonwertować plik do 10 MB o maksymalnie 50 stronach. Co ważne, wszystkie dodane w programie pliki są automatycznie usuwane z serwera w ciągu 24 godzin.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.