PayEye – jak działają płatności spojrzeniem? Czy są bezpieczne?

01.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
PayEye – jak działają płatności spojrzeniem? Czy są bezpieczne?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Płatności spojrzeniem jeszcze jakiś czas temu wydawałyby się czymś rodem science fiction, a tymczasem od kilku lat są rzeczywistością. PayEye to polska firma, oferująca biometryczne rozwiązania w sektorze finansowym, które są unikatowe w skali światowej, bo wykorzystujące skany tęczówki oka i cech twarzy.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa PayEye, co wyróżnia tę metodę płatności, co daje aplikacja PayEye i dlaczego jest to bezpieczne rozwiązanie.

Czym jest PayEye? Krótka historia firmy

PayEye jest polską firmą z sektora fintech (technologia finansów), która powstała w 2018 roku we Wrocławiu jako startup i przekształciła się w spółkę w 2019. PayEye założyli Daniel Jarząb i Radosław Ruda.

Przedsiębiorstwo jest znane z powodu wdrożenia innowacyjnego systemu płatności wykorzystującego skan tęczówki oka. Płatności PayEye to pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie i zostało wprowadzone komercyjnie w 2020 roku.

payeye - płatności spojrzeniem

Jak działają płatności PayEye?

Płatności PayEye to tzw. płatności biometryczne, a więc wykorzystujące do identyfikacji użytkownika jego cech biologicznych. W przypadku płatności spojrzeniem jest to połączenie skanu siatkówki oka oraz biometrii twarzy. Dzięki temu firma jest w stanie zapewnić podwójne zabezpieczenie swoim transakcjom.

Warto podkreślić, że płatności spojrzeniem nie wymagają posiadania smartfona, czy też noszenia portfela tudzież karty bankowej.

Jak zacząć płacić PayEye?

W celu dokonania płatności PayEye wystarczy nam smartfon, pobranie aplikacji mobilnej PayEye, zrobienie sobie selfie i dołączenie informacji o karcie płatniczej.

Następnie, aby skorzystać z płatności spojrzeniem, musimy znaleźć terminal płatniczy eyePOS, gdzie zweryfikujemy się za pomocą skanu tęczówki oka. W grudniu 2022 tego typu infrastruktura była dostępna w 100 sklepach, punktach sprzedaży i gastronomicznych w Polsce, a także np. w MPK Wrocław. W chwili publikacji PayEye obsługuje ponad 174 punktów sprzedaży i liczba ta stale rośnie.

płatności payeye w sklepach internetowych

Oprócz stacjonarnej metody płatności, która nie wymaga wyjmowania telefonu w ogóle, PayEye oferuje również płatności internetowe. W tym przypadku klienci muszą udać się do obsługiwanego sklepu internetowego, a tam zeskanować specjalny widżet, który udostępnił sprzedawca. Następnie w aplikacji PayEye jednym kliknięciem potwierdzimy płatność – bez potrzeby wypełniania jakichkolwiek formularzy. Sklepy obsługujące PayEye w ten sposób umożliwiają aplikacji PayEye na zaciągnięcie danych o preferowanej metodzie płatności i adresie bezpośrednio, bez potrzeby podawania tych danych ręcznie.

Czy płatności spojrzeniem są bezpieczne?

Tak, płatności PayEye są bezpieczne. System płatności spojrzeniem przeszedł serię 14 rygorystycznych testów ataków według standardów FIDO, z czego ani razu nie zakończyły się one naruszeniem zabezpieczeń.

Szanse na złamanie zabezpieczeń są praktycznie żadne, gdyż PayEye odczytuje obraz naszej tęczówki i twarzy, a oprogramowanie wyodrębnia tęczówkę, w której zakodowane są pewne elementy obrazu pozwalające na identyfikację użytkownika. Są one kodowane w czasie rzeczywistym i trafiają do zabezpieczonej bazy danych w formie cyfrowej. Same skany tęczówki w formie zdjęć nie są przechowywane nigdzie po stronie PayEye, a więc nie można ich wykraść, co zwiększa bezpieczeństwo.

płatności spojrzeniem payeye - bezpieczeństwo

Gdzie już działają płatności PayEye?

Jak już wspomnieliśmy, z płatności PayEye skorzystamy w 174 sklepach i punktach sprzedaży, w miastach, takich jak Wrocław, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Ostrołęka i Olsztyn. Są wśród nich restauracje, hotele i sklepy z elektroniką. Firma liczy również na wdrożenie płatności za granicą w niedalekiej przyszłości.

Polska firma nie osiada na laurach i wprowadziła platformę marketingową PayEye Zone. Ma ona na celu łączyć sklepy stacjonarne i internetowe ze społecznością klientów. Użytkownicy mogą dodawać poszczególne sklepy do ulubionych, obserwować je, podczas gdy sprzedawcy mogą prowadzić działania promocyjne i starać się przyciągnąć oraz zachęcić do dalszych zakupów.

Dynamiczny rozwój firmy zaowocował nawiązaniem współpracy z Visa. Wspólnie uruchomiono pilotażowy program, który ma za zadanie promować i rozwijać tę metodę płatności online. Ma to nie tylko ułatwić dokonywanie transakcji internetowych, ale też poprawić ich bezpieczeństwo.

payeye Visa

Akcja prowadzona pod hasłem „PayEye nagradza płacących Visa” potrwa do końca 2023 roku. Oto najważniejsze zasady:

Może w nim wziąć każdy, kto zainstaluje aplikację PayEye, podepnie w niej swoją kartę Visa i dokona płatności za minimum 10 zł w jednym ze sklepów internetowych, który bierze udział w akcji oraz wypełni ankietę po płatności. Za zrobione zakupy i po wypełnieniu krótkiej ankiety uczestnicy otrzymają 50 zł zwrotu na swoją kartę Visa.

Płatności PayEye w Komputronik

Komputronik jest jednym z większych sklepów, które obsługują płatności PayEye. Za pomocą biometrycznego skanu siatkówki oka zapłacimy we Wrocławiu w salonach Komputronik w C.H. Korona i C.H. Magnolia oraz w Poznaniu w C.H. Posnania i Warszawie C.H. Arkadia W przyszłości ten typ płatności ma być udostępniony w kolejnych salonach Komputronika.

PayEye – co dalej?

Przyszłość PayEye stoi pod znakiem najnowszych terminali płatności, czyli EyePOS 3, które dodatkowo – poza płatnościami spojrzeniem – obsłużą także karty płatnicze i płatności zbliżeniowe oraz inne biometryczne metody płatności. Miałyby uzupełnić istniejącą infrastrukturę, a także zachęcić do płatności spojrzeniem.

Oprócz tego PayEye chce rozwinąć aplikację PayEye tak, aby można było bezpośrednio z jej poziomu śledzić przesyłki, dokonywać zwrotu, czy nawet ustawić pewne zakupy jako automatyczne.

Od wrocławskiej firmy należy spodziewać się w niedalekiej przyszłości prac nad powiększeniem liczby sklepów internetowych obsługujących PayEye, a to z racji tego, że moduł e-payeye jest łatwy w integracji z istniejącymi rozwiązaniami e-commerce i platform zakupowych.

Trzeba również podkreślić, że wrocławianie mają zamiar wejść na rynek w USA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wszystkie te działania mają na celu wypozycjonować PayEye jako wiodącego dostawcę usług płatności, nie tylko w kraju, lecz i na świecie.

Grafiki: payeye.com

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.