Paszport będzie dostępny w aplikacji mObywatel, a wniosek złożysz przez internet
Zastanawiasz się, co to jest mObywatel? Rządowa aplikacja to bardzo przydatny program, będący pewnego rodzaju cyfrowym portfelem. Możemy bezpośrednio z aplikacji pokazać swój dowód osobisty, prawo jazdy, czy unijny certyfikat covidowy, czy wyświetlić eReceptę. Dzięki aplikacji załatwimy też sporo spraw urzędowych. Wkrótce funkcjonalność aplikacji zwiększy się, a my wyświetlimy paszport w aplikacji mObywatel. Dodatkowo będzie też możliwość złożenia wniosku o wydanie tego dokumentu z poziomu aplikacji. To bez wątpienia ważne rozszerzenie dostępnych funkcji i kolejny duży krok w stronę cyfryzacji naszych dokumentów.
Paszport w aplikacji mObywatel
Aplikacja jest stale rozwijana. Na początku roku aktualizacja do mObywatel 2.0 przyniosła możliwość składania wniosków o dodatek do źródeł ciepła, a to nie koniec nowości. Poza aplikacją możemy też wejść do mObywatel przez stronę internetową. Kolejna aktualizacja przyniesie nowości związane z paszportem.
O nowościach poinformował pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa – Janusz Cieszyński. W programie PR1 Polskiego Radia potwierdził, że udało się już wydać pierwsze paszporty, o które wnioski składane były drogą elektroniczną. Taka możliwość stała się więc kolejnym uproszczeniem dla obywateli. Janusz Cieszyński zapewnia, że cały proces jest nie tylko bardziej wygodny, ale też szybszy, niż konieczność wypełniania papierowego wniosku.
Od 13 listopada 2022 możemy składać wniosek o paszport drogą elektroniczną
Już teraz możemy wnioskować o wydanie paszportu przez Internet. Kolejnym krokiem będzie możliwość wyświetlenia paszportu w mObywatel.
To, czy paszport w mObywatel (wyświetlenie go w aplikacji) będzie akceptowane za granicą, zależy od umów zawieranych przez Polskę z konkretnymi krajami. Dobrym przykładem może być tu jednak Ukraina. Tam władze wprowadziły całkowicie cyfrowe paszporty.
Wniosek o paszport przez Internet – ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 złotych. Wiele grup osób może natomiast liczyć na zniżki – w wysokości 50%, 75%, a nawet 100% – wtedy paszport jest całkowicie darmowy. Na ulgi mogą liczyć między innymi uczniowie i studenci, osoby po ukończeniu 70 lat, czy posiadacze Karty Dużej Rodziny. Pełną listę osób uprawnionych do ulgi znajdziesz na stronie rządowej.
Jeśli chodzi o sam proces wnioskowania o paszport – nie musimy już wypełniać papierowego formularza. Trzeba jednak udać się do Urzędu Wojewódzkiego w celu pozostawienia odcisków palca i dostarczenia swojego aktualnego zdjęcia. Tam też złożymy swój podpis.
Może zainteresują Cię także te artykuły