Pasek zadań w Windows 11 – co się zmieniło?

08.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Pasek zadań w Windows 11 – co się zmieniło?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Windows 11 zaczyna już powoli zajmować miejsce poprzednika na komputerach wielu użytkowników. Od oficjalnej premiery minęło już trochę czasu, a zatem największe błędy powinny zostać wyeliminowane przez Microsoft.

Najważniejszą zmianą, która dotknęła pasek zadań w Windows 11 jest zmiana jego położenia. Teraz znajduje się w centralnej części ekranu.

Przyjrzyjmy się zatem jednemu z najważniejszych elementów systemu, a jest nim oczywiście pasek zadań – Windows 11. Co się zmieniło, jak go spersonalizować i jak wygląda jego nowa odsłona?

Premiera Windows 11

Windows 11 jest dostępny do pobrania już od 5 października. To właśnie od tego czasu można instalować system. Jednak – czy warto robić to już teraz? Od premiery minęło już kilka tygodni, w ciągu których Microsoft stale ulepsza system i usuwa napotkane błędy.

Największe błędy w Windows 11 powinny już zostać usunięte. Chętni, aby zainstalować system mogą już to zrobić.

Jeśli zatem zależy Wam na odkryciu znacznie przebudowanego pod względem wizualnym nowego systemu Windows 11 – to dobry moment, aby rozważyć instalację.

Nowy pasek zadań w Windows 11

Nowy wygląd i położenie paska

W Windows 11 pasek zadań po lewej stronie odchodzi w zapomnienie (na szczęście nie na stałe, bo można to zmienić w kilku prostych krokach). Nowy pasek zadań, poza tym że wygląda zupełnie inaczej domyślnie znajduje się na środku ekranu.

Pasek zadań w Windows 11

Microsoft twierdzi, że pasek zadań w Windows 11 jest wyższy o 6 pikseli od tego z Windows 10. Czy to widać od razu? Raczej nie – ale jak już to wiecie, to pewnie zauważycie.

Jeśli nie możesz przywyknąć do nowej lokalizacji paska zadań – możesz zmienić jego położenie na lewą stronę w kilku prostych krokach:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym, wolnym od ikon miejscu na pasku zadań i wybierz Ustawienia paska zadań > Zachowania paska zadań, a następnie Wyrównanie paska zadań, gdzie wybierzesz ułożenie z lewej strony lub na środku.
pasek zadań Windows 11 po lewej stronie

Przeniesienie paska zadań na górę ekranu jest możliwe, ale wymaga zmian w rejestrze systemu. Zrobienie tego z poziomu dostępnych ustawień póki co nie jest możliwe.

Domyślne ikonki na pasku zadań

Widać minimalistyczne podejście Microsoftu w przypadku paska zadań. Po świeżej instalacji systemu nie jesteśmy bombardowani mnóstwem niepotrzebnych ikon. Podstawowymi elementami jest: Wyszukiwarka (zastąpiła pasek wyszukiwania), Widok zadań, Widżety oraz Rozmowa. Nie brakuje również menu Start.

Ikony aplikacji na pasku zadań w Windows 11 są grupowane. Każde otwarte okno aplikacji nie jest wyświetlane jako osobny element.

pasek zadań Windows 11 grupowanie okien

Przypinanie i odpinanie aplikacji do paska zadań

Dla wygody i szybkiego dostępu do najczęściej używanych aplikacji do paska zadań można przypiąć ulubione aplikacje.

Można to zrobić na dwa sposoby:

 • z poziomu menu Start (klikając prawym przyciskiem myszy) wybierając Przypnij do paska zadań na konkretnej aplikacji;
 • bezpośrednio z paska zadań, kiedy aplikacja jest uruchomiona (klikając na jej ikonę prawym przyciskiem myszy), a następnie Przypnij do paska zadań.
pasek zadań Windows 11 przypinanie aplikacji

Odpinanie aplikacji od paska zadań realizuje się poprzez kliknięcie na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie Odepnij od paska zadań.

pasek zadań Windows 11 odpinanie programów

Powiadomienia na pasku zadań

Pasek zadań Windows 11 umożliwia dostęp do powiadomień (ich liczba wyświetla się w rogu ekranu). Te mają identyczną funkcjonalność, co w Windows 10 – przenoszą do konkretnej aplikacji po kliknięciu, ale też można je odrzucić.

pasek zadań Windows 11 powiadomienia

Największą zmianą jest natomiast obecność kalendarza, który dzieli widok razem z powiadomieniami.

Szybkie akcje

Obszar szybkich akcji w Windows 11 otwiera się przy użyciu przycisku w prawym rogu ekranu i służy do szybkiego dostępu (i sterowania) wybranymi funkcjami komputera.

pasek zadań Windows 11 szybkie akcje

Do szybkich akcji można dodać:

 • Łączność (Wi-Fi i Ethernet)
 • Bluetooth
 • Tryb samolotowy
 • Oszczędzanie energii
 • Jasność ekranu
 • Głośność
 • Automatyczny obrót wyświetlacza
 • Hotspot mobilny
 • Skupienie (wyłącza powiadomienia)
 • Ułatwienia dostępu
 • Emisja (tzw. screen casting)
 • Ustawienia wielu ekranów
 • Tryb nocny
 • Układ klawiatury
 • Udostępnianie w pobliżu

Personalizacja paska zadań

Pasek zadań w Windows 11 personalizujemy przechodząc do jego ustawień (prawy przycisk myszy na pasku > Ustawienia).

pasek zadań Windows 11

Ustawień jest całkiem sporo i dotyczą elementów paska zadań (w tym ikon w rogu ekranu), a także jego zachowania i wyglądu.

pasek zadań Windows 11 personalizacja

Inne przydatne informacje o nowym pasku zadań w Windows 11

 • Microsoft umożliwia zmianę koloru paska zadań w Windows 11 (Start > Ustawienia > Personalizacja > Kolory > Kolor wiodący). Po zaznaczeniu opcji Pokaż kolor wiodący na przycisku Start i pasku zadań – zmieni on kolor.
 • Wskaźniki (plakietki) na przyciskach na pasku zadań są domyślnie włączone. Za ich wyłączenie odpowiada opcja Wyświetlaj wskaźniki na aplikacjach paska zadań w ustawieniach w sekcji Zachowania paska zadań.
 • Powiadomienia każdej aplikacji można wyłączyć w ustawieniach > System > Powiadomienia.
 • Pulpit zasłonięty mnóstwem okien? Jednym kliknięciem w skrajną prawą krawędź paska zadań natychmiast podejrzysz pulpit. Aby włączyć funkcję, zaznacz opcję Wybierz odległy róg paska zadań, aby wyświetlić pulpit w sekcji Zachowania paska zadań w ustawieniach.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.