Search icon

Pamięć DDR5 – co już wiadomo o pamięciach nowej generacji?

24.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Pamięć DDR5 – co już wiadomo o pamięciach nowej generacji?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

DDR5 RAM to następca DDR4, nowy typ pamięci, który oferuje znacznie lepsze osiągi, ale wymaga zakupu nowej płyty głównej procesora. Zmiany w technologii pamięci RAM następują w dłuższych odstępach czasowych, ale gdy do nich dochodzi – są bardzo znaczące. Właśnie wkracza pamięć DDR5, a premiera tych pamięci wpłynie na cały rynek sprzętu.

Przyglądamy się możliwościom nowych kości, porównujemy czym różnią się od DDR4, oraz sprawdzamy jaki sprzęt jest potrzebny, aby z nich skorzystać. W tym tekście dowiesz się wielu szczegółów technicznych oraz cenie i dostępności nowego RAM.

Czym jest pamięć DDR5?

DDR5 to kolejna po DDR4 generacja pamięci RAM dla komputerów osobistych – zarówno stacjonarnych, jak i laptopów.

DDR5 zapewni większą przepustowość oraz gęstość zapisu danych, jak również zmniejszy pobór mocy. Komputery, które będą mogły wykorzystać pamięć DDR5 muszą posiadać najnowsze procesory oraz płyty główne.

pamięć DDR5
Źródło: https://pl-pl.facebook.com/gskillofficial/

Specyfikacja techniczna DDR5

Specyfikacja techniczna DDR5 RAM została ukończona przez JEDEC w lipcu 2020 roku. Pamięć DDR5 wyróżnia się wydajnością do 6400MT/s (taktowanie 6400MHz) i przepustowością do 6,4Gbps przy maksymalnej gęstości 64GB. Długość pakietu (burst length) wynosi 16, co zapewnia 64 bajtów na operację. Napięcie kości DDR5 wynosi 1,1V. Kości pamięci DDR5 posiadają 288 pinów i odznaczają się 32 bankami pamięci, podzielonymi na 8 grup.

Różnice między pamięciami DDR5 a DDR4

Aby korzystać z pamięci typu DDR5 konieczna jest wymiana podzespołów, w tym  nowego procesora oraz płyty głównej, która obsługuje DDR5. W przypadku płyt głównych te kompatybilne z DDR5 są zgodne także z DDR4, ale zasada ta nie działa w odwrotnym kierunku. Kości DDR5 mają tyle samo pinów, co w DDR4, natomiast będą rozmieszczone w inny sposób, dlatego nie będzie można ich umieścić w płycie głównej z obsługą DDR4.

Intel z obługą DDR5, AMD dopiero w 2022

Jeśli chodzi o procesory, w chwili publikacji kompatybilne z DDR5 są jedynie CPU 12. generacji Intela – Alder Lake S. W roku 2022 pojawią się procesory AMD z serii Zen 4 (wraz z płytami głównymi), które również umożliwią obsługę tego nowego typu pamięci.

Wydajność DDR5  dwukrotnie wyższa

W kwestii parametrów różnice są bardzo widoczne – począwszy od wydajności, maksymalna prędkość DDR5 wynosi 6400MT/s i jest dwukrotnie wyższa od DDR4, które oferuje jedynie 3200MT/s (wg oficjalnych specyfikacji standardu). Na jeden cykl zegara/zapisu danych przypada również większa przepustowość danych, nawet do 36%.

128GB na jednym module pamięci

Gęstość zapisu danych jest czterokrotnie większa (zakres 8-64GB w porównaniu do 2-16GB w DDR4). W temacie pojemności, na jednej kości DDR5 może znajdować się  aż 128GB RAM – w DDR4 było to jedynie 32GB. W komputerze będzie można zainstalować aż do 512GB RAM.

DDR5 dual channel

Liczba banków pamięci (32 podzielona na 8 grup) jest natomiast dwukrotnie większa niż w przypadku DDR4 (16 banków i 4 grupy). DDR5 pracuje domyślnie w tybie dual channel, a na każdej kości znajdują się dwa 32-bitowe kanały pamięci. W DDR4 w jednej kości jest jedynie jeden 64-bitowy kanał.

DDR5 pobiera mniej energii

Według firmy Corsair, poziom opóźnień ma być porównywalny do tego z DDR4, a więc około 14-15ns. Z kolei napięcie VDD w DDR5 jest niższe o 0,1V niż w DRR4 i wynosi 1,1V – dzięki temu pamięć pracuje stabilniej, jak również pobiera mniej energii.

DDR5 wymagają lepszego chłodzenia

Innym ważnym aspektem jest kultura pracy. Kości DDR5 będą generować wyższą temperaturę niż DDR4. Dzieję się tak dlatego, że układ regulacji napięcia został przeniesiony z płyty głównej bezpośrednio na kość pamięci. Powinno się to jednak przełożyć na prostszy design płyty głównej oraz większą kontrolę dostarczania mocy. Producenci pamięci zapowiedzieli opracowanie nowych systemów odprowadzania ciepła, aby zminimalizować niepożądany wpływ zwiększonych temperatur.

DDR5 z korekcją błędów

Pamięć DDR5 posiada kilka usprawnień, których nie znajdziemy w DDR4. Między innymi chodzi tutaj o moduł ECC, zapewniający korekcję błędów, a także wykorzystuje technikę Decision Feedback Equalizer, która zapewnia większą prędkość operacji wejścia/wyjścia (I/O).

Pamięć RAM DDR5 – ile będą kosztować?

Nowy RAM nie będzie należał do tanich i względem kości DDR4, pamięci DDR5 będą na początku około 50% droższe. W zależności od producenta, pojemności oraz szybkości, ceny będą wahać się od około 640 do nawet 2300 złotych. MSI szacuje, że ceny DDR5 spadną do obecnego poziomu DDR4 za około 2 lata, a więc pod koniec 2023 r.

pamięć DDR5
Źródło: https://www.facebook.com/kingstontechnology/

Kiedy DDR5 trafią do sklepów?

Pamięci DDR5 trafiły już do sprzedaży pod koniec 2021 roku, choć nie są jeszcze szeroko dostępne. Warto jednak pamiętać, że płyty główne z chipsetem Intel Z690 i obsługą DDR5 są już w regularnej sprzedaży, a ich zaletą jest to, że obsługują jednocześnie DDR4. Jeśli więc planujesz zakup nowej płyty głównej, miej to na uwadze, że są one zakupem przyszłościowym. W roku 2022 do sprzedaży wejdą płyty główne z chipsetami AMD przystosowane pod nadchodzące procesory Zen 4 i kompatybilne z DDR5.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.