Co warto wiedzieć o najnowszej generacji pamięci DDR5? Porównanie DDR5 i DDR4

22.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co warto wiedzieć o najnowszej generacji pamięci DDR5? Porównanie DDR5 i DDR4
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pamięć DDR5 to następca DDR4, który wszedł na rynek pod koniec 2021 roku. Na nowy typ RAM trzeba było czekać dłuższy czas, ale zrobił on rewolucję w komponentach do komputerów PC.

Kości DDR5 oferują znacznie większe możliwości w porównaniu do DDR4, ale i wymagają nowego typu płyty głównej i procesora. W tym tekście dowiesz się wielu szczegółów technicznych oraz cenie i dostępności DDR5 RAM. Odpowiadamy też na pytanie, kiedy warto przesiąść się na najnowszą generację.

Czym jest pamięć DDR5?

DDR5 to kolejna po DDR4 generacja pamięci RAM dla komputerów osobistych – zarówno stacjonarnych, jak i laptopów.

DDR5 zapewnia większą przepustowość oraz gęstość zapisu danych, jak również zmniejsza pobór mocy. Komputery, które będą mogły wykorzystać pamięć DDR5 muszą posiadać najnowsze procesory oraz płyty główne.

pamięć DDR5
Źródło: https://pl-pl.facebook.com/gskillofficial/

Specyfikacja techniczna DDR5

Specyfikacja techniczna DDR5 RAM została ukończona przez JEDEC w lipcu 2020 roku. Pamięć DDR5 wyróżnia się wydajnością do 6400 MT/s (taktowanie 6400 MHz) i przepustowością do 6,4 Gbps przy maksymalnej gęstości 64 GB. Długość pakietu (burst length) wynosi 16, co zapewnia 64 bajtów na operację. Napięcie kości DDR5 wynosi 1,1 V. Kości pamięci DDR5 posiadają 288 pinów i odznaczają się 32 bankami pamięci, podzielonymi na 8 grup.

najnowsza generacja pamięci RAM - DDR5
Źródło: Micron

Różnice między pamięciami DDR5 a DDR4

Aby korzystać z pamięci typu DDR5, konieczna jest wymiana podzespołów, w tym nowego procesora oraz płyty głównej, która obsługuje DDR5. Najnowszy typ pamięci odznacza się innym napięciem, a co więcej kości DDR5 mają inny rozkład pinów, dlatego nie będzie można ich umieścić w płycie głównej z obsługą DDR4. Także kupując płytę główną zgodną z DDR5 nie będziemy mogli w niej umieścić starszych typów pamięci.

Płyty główne i procesory Intel oraz AMD zgodne z DDR5

Z pamięciami DDR5 zgodne są procesory 12. generacji Intela – Alder Lake S oraz 13. generacji – Intel Raptor Lake. Natomiast CPU AMD, które są kompatybilne z DDR5 RAM to Ryzen 7000. Jeśli chodzi o płyty główne kompatybilne z pamięcią DDR5, są to w przypadku procesorów Intela modele z chipsetami: Z690, Z790, B760, H770, H760, H610 a dla procesorów AMD: X670, X670E, B650, B650E. Jeśli nie posiadasz zarówno jednego z tych procesorów, jak i płyt głównych, nie skorzystasz z DDR5.

Wydajność DDR5 dwukrotnie wyższa

W kwestii parametrów różnice są bardzo widoczne – począwszy od wydajności, maksymalna prędkość DDR5 wynosi 6400 MT/s i jest dwukrotnie wyższa od DDR4, które oferuje jedynie 3200 MT/s (wg oficjalnych specyfikacji standardu). Na jeden cykl zegara/zapisu danych przypada również większa przepustowość danych, nawet do 36%.

128 GB na jednym module pamięci

Gęstość zapisu danych jest czterokrotnie większa (zakres 8-64 GB w porównaniu do 2-16 GB w DDR4). W temacie pojemności, na jednej kości DDR5 może znajdować się  aż 128 GB RAM – w DDR4 było to jedynie 32 GB. W komputerze będzie można zainstalować aż do 512 GB RAM.

DDR5 dual channel

Liczba banków pamięci (32 podzielona na 8 grup) jest natomiast dwukrotnie większa niż w przypadku DDR4 (16 banków i 4 grupy). DDR5 pracuje domyślnie w tybie dual channel, a na każdej kości znajdują się dwa 32-bitowe kanały pamięci. W DDR4 w jednej kości jest jedynie jeden 64-bitowy kanał.

DDR5 pobiera mniej energii

Według firmy Corsair, poziom opóźnień jest porównywalny do tego z DDR4, a więc około 14-15 ns. Z kolei napięcie VDD w DDR5 jest niższe o 0,1 V niż w DRR4 i wynosi 1,1 V – dzięki temu pamięć pracuje stabilniej, jak również pobiera mniej energii.

DDR5 wymagają lepszego chłodzenia

Innym ważnym aspektem jest kultura pracy. Kości DDR5 będą generować wyższą temperaturę niż DDR4. Dzieję się tak dlatego, że układ regulacji napięcia został przeniesiony z płyty głównej bezpośrednio na kość pamięci. Przełożyło się to na prostszy design płyty głównej oraz większą kontrolę dostarczania mocy. Producenci pamięci opracowali nowe systemy odprowadzania ciepła, aby zminimalizować niepożądany wpływ zwiększonych temperatur.

DDR5 z korekcją błędów

Pamięć DDR5 posiada kilka usprawnień, których nie znajdziemy w DDR4. Między innymi chodzi tutaj o moduł ECC, zapewniający korekcję błędów, a także wykorzystujący technikę Decision Feedback Equalizer, która zapewnia większą prędkość operacji wejścia/wyjścia (I/O).

Ile kosztuje pamięć RAM DDR5?

Pamięć typu DDR5 od chwili wejścia na rynek w listopadzie 2021 zdążyła mocno potanieć. Kość 8 GB DDR5 RAM z niższej półki można nabyć już za 160 złotych, podczas gdy 16 GB RAM można nabyć w przedziale od 300 do 500 zł. Natomiast 32 GB RAM-u to koszt rzędu 500 zł i więcej, a ogromne zestawy 64 GB RAM (2x 32 GB) o wielkiej przepustowości i wysokim taktowaniu to wydatek od 1100 do 2000 zł.

pamięć DDR5
Źródło: https://www.facebook.com/kingstontechnology/

Czy to dobry moment aby przesiąść się z pamięci DDR4 na DDR5?

Pamięci DDR5 trafiły już do sprzedaży pod koniec 2021 roku i warto zadać sobie pytanie, czy warto kupić DDR5? Odpowiedź mocno zależy od tego, do czego używasz komputera.

Jeśli jednak są to gry wideo, obróbka grafiki i wideo, to zdecydowanie przyda się najnowszy typ pamięci.

Tym bardziej, że przepustowość RAM-u jest jednym z najważniejszych parametrów, a gry mają coraz większe wymagania. Od premiery DDR5 RAM minęło już sporo czasu, a więc i znacząco potaniały. Podsumowując – tak, warto przesiąść się z DDR4 na DDR5 pod warunkiem, że mamy kompatybilną płytę główną oraz procesor.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.