Jak korzystać z pakietu Microsoft Office za darmo?
Najpopularniejszym pakietem biurowym jest Microsoft Office, który daje 30-dniowy bezpłatny dostęp m.in. do Worda – można więc powiedzieć, że pakiet Office za darmo mamy na miesiąc. Po tym czasie konieczna jest subskrypcja. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy kwestię zakupu Microsoft Office, bezpłatnego okresu testowego, a także alternatyw, jakie mogą okazać się dla nas wystarczające.
- Gdzie kupić pakiet Office?
- Ile kosztuje pakiet Office?
- Jak korzystać z pakietu Office bezpłatnie?
- Jakie są darmowe alternatywy dla Word bądź całego pakietu Office?
Gdzie kupić pakiet Office?
Pakiet Microsoft 365 (dawniej nazywany Office 365) to usługa, która jest udostępniana w ramach subskrypcji. Daje ona dostęp do pakietu Microsoft Office oraz dysku w chmurze OneDrive. Rozwiązania te są kompatybilne zarówno z systemem operacyjnym Windows oraz macOS, jak i z systemami operacyjnymi stosowanymi w urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach) takimi jak iOS, iPadOS oraz Android.
Microsoft występuje zarówno w modelu dla osób prywatnych, jak również firm. W pierwszym modelu znajdziemy dwie opcje dostępu, z kolei w drugim – aż cztery.
Microsoft Office 365 dla domu dostępne jest w opcji „Family” dając dostęp dla maksymalnie 6 osób oraz w opcji „Personal” dla jednego użytkownika.
Z kolei Microsoft Office 365 dla firm to pakiety „Business Basic” (wersje internetowe i mobilne aplikacji pakietu Office), „Aplikacje Microsoft 365 dla firm” (klasyczne wersje aplikacji pakietu Office z funkcjami premium), „Business Standard” (zawartość wersji Business Basic wraz z klasycznymi wersjami aplikacji pakietu Office z funkcjami premium) oraz „Business Premium” (zawartość wersji Business Standard wraz z zaawansowanymi zabezpieczeniami, kontrolą dostępu i danych, a także ochroną przed zagrożeniami cybernetycznymi).
Microsoft oferuje również specjalne subskrypcje dla instytucji edukacyjnych. Uczniowie, studenci i pedagodzy instytucji edukacyjnych mogą bezpłatnie się zarejestrować w usłudze Office 365 Education, która obejmuje programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Microsoft Teams i inne narzędzia.
Ile kosztuje pakiet Office?
Każdy pakiet Office możemy kupić na oficjalnej stronie Microsoftu, a także w sklepach online.
Obecnie za pakiet Microsoft Personal zapłacimy od 299,99 zł (dostęp dla 1 osoby) do 429,99 zł (dostęp dla maksymalnie 6 osób).
Z kolei pakiety firmowe to koszt odpowiednio 5,10 euro (Business Basic), 8,80 euro (Aplikacje), 10,50 euro (Business Standard) i 18,60 euro (Business Premium).
Jak korzystać z pakietu Office bezpłatnie?
Istnieje możliwość pobrania Microsoft Office 365 i uzyskania dostępu do programu Word za darmo przez okres 30 dni. Po upływie okresu testowego mamy możliwość zakupić subskrypcję.
By bezpłatnie pobrać program Word i pakiet Office należy wejść na stronę główną Microsoft i kliknąć „pobierz” na bocznym pasku. Wówczas otworzy nam się nowa strona z najczęściej zadawanymi pytaniami. Tam wybierzmy opcję „pobierz teraz”. Następnie kliknijmy „Wypróbuj za darmo przez miesiąc” a następnie „Zarejestruj się za darmo”. Na tym etapie system poprosi nas o zarejestrowanie nowego konta Microsoft.
Warto jednak wiedzieć, że system poprosi nas o dane karty kredytowej. Gdy zapiszemy dane płatności ,możemy przejść do kliknięcia przycisku „Subskrybuj” i „Kontynuuj”. Naszym oczom pokaże się przycisk „Pobierz aplikację na komputer” a jego kliknięcie przekieruje nas na nową stronę, z której pobierzemy oprogramowanie („Zainstaluj pakiet Office”).
Office Online za darmo w przeglądarce
Dodatkowo Microsoft stwarza możliwość korzystania ze swoich aplikacji Office bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów. Wystarczy jedynie wejść na stronę Office.com i utworzyć tam darmowe konto (lub zalogować się do istniejącego) oraz skorzystać z dostępu online w przeglądarce.
Aplikacje Office w przeglądarce nie będą obsługiwać wszystkich funkcji, ale pozwolą na przeglądanie i edycję plików.
Bezpłatne aplikacje Office na telefon
Bezpłatnie można również korzystać z wybranych aplikacji Microsoft Office (Word, Excel i PowerPoint) na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS. Podobnie jak ich bezpłatne wersje przeglądarkowe nie obsługują one wszystkich funkcji pakietu biurowego Microsoft 365.
Jakie są darmowe alternatywy dla pakietu Office?
Na rynku istnieje kilka alternatyw wobec pakietu Office. W większości są one bezpłatne. Poniżej pokrótce je prezentujemy.
- SoftMaker FreeOffice to bezpłatny pakiet, działający na systemach Windows, Mac oraz Linux. W jego skład wchodzą aplikacje TextMaker, PlanMaker i Presentations, które są odpowiednikami Worda, Excela i PowerPointa.
- Apache OpenOffice to bezpłatny pakiet, który dzisiaj funkcjonuje jako LibreOffice. W jego skład wchodzą Writer, Calc, Impress, Draw, Base i Math. Są one odpowiednikami programów Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint, Visio i Access.
- WPS Office to pakiet, który możemy używać darmowo wyłącznie do prywatnych celów. Przedsiębiorcy są zobligowani do wykupienia subskrypcji. W skład pakietu wchodzą: WPS Office Writer, WPS Office Spreadsheets oraz WPS Office Presentation. Są one odpowiednikami Word, Excel i PowerPoint i są kompatybilne z ich fontami. Dzięki temu możemy swobodnie wymieniać się dokumentami z użytkownikami pakietu oferowanego przez Microsoft.
- Dokumenty Google: do korzystania z dobrodziejstw Google wystarczy posiadać darmowe konto Google. Po zalogowaniu się do konta będziemy mogli korzystać do woli z plików. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dane są synchronizowane, dzięki czemu można pracować nad dokumentami z poziomu różnych urządzeń.
Może Cię zainteresować: