Jak korzystać z pakietu Microsoft Office za darmo?

19.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak korzystać z pakietu Microsoft Office za darmo?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Najpopularniejszym pakietem biurowym jest Microsoft Office, który daje 30-dniowy bezpłatny dostęp m.in. do Worda – można więc powiedzieć, że pakiet Office za darmo mamy na miesiąc. Po tym czasie konieczna jest subskrypcja. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy kwestię zakupu Microsoft Office, bezpłatnego okresu testowego, a także alternatyw, jakie mogą okazać się dla nas wystarczające.

Gdzie kupić pakiet Office?

Pakiet Microsoft 365 (dawniej nazywany Office 365) to usługa, która jest udostępniana w ramach subskrypcji. Daje ona dostęp do pakietu Microsoft Office oraz dysku w chmurze OneDrive. Rozwiązania te są kompatybilne zarówno z systemem operacyjnym Windows oraz macOS, jak i z systemami operacyjnymi stosowanymi w urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach) takimi jak iOS, iPadOS oraz Android.

Kupując subskrypcję – zarówno na stronie producenta jak i w sklepach online – uzyskujemy dostęp do naszych plików również zdalnie. Możliwe bowiem jest używanie pakietu Office w przeglądarce sieciowej, a dane i pliki przechowywane są w chmurze OneDrive.

Microsoft występuje zarówno w modelu dla osób prywatnych, jak również firm. W pierwszym modelu znajdziemy dwie opcje dostępu, z kolei w drugim – aż cztery.

Microsoft Office 365 dla domu dostępne jest w opcji „Family” dając dostęp dla maksymalnie 6 osób oraz w opcji „Personal” dla jednego użytkownika.

darmowy word

Z kolei Microsoft Office 365 dla firm to pakiety „Business Basic” (wersje internetowe i mobilne aplikacji pakietu Office), „Aplikacje Microsoft 365 dla firm” (klasyczne wersje aplikacji pakietu Office z funkcjami premium), „Business Standard” (zawartość wersji Business Basic wraz z klasycznymi wersjami aplikacji pakietu Office z funkcjami premium) oraz „Business Premium” (zawartość wersji Business Standard wraz z zaawansowanymi zabezpieczeniami, kontrolą dostępu i danych, a także ochroną przed zagrożeniami cybernetycznymi).

Microsoft oferuje również specjalne subskrypcje dla instytucji edukacyjnych. Uczniowie, studenci i pedagodzy instytucji edukacyjnych mogą bezpłatnie się zarejestrować w usłudze Office 365 Education, która obejmuje programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Microsoft Teams i inne narzędzia.

Ile kosztuje pakiet Office?

Każdy pakiet Office możemy kupić na oficjalnej stronie Microsoftu, a także w sklepach online.

Obecnie za pakiet Microsoft Personal zapłacimy od 299,99 zł (dostęp dla 1 osoby) do 429,99 zł (dostęp dla maksymalnie 6 osób).

Z kolei pakiety firmowe to koszt odpowiednio 5,10 euro (Business Basic), 8,80 euro (Aplikacje), 10,50 euro (Business Standard) i 18,60 euro (Business Premium).

Jak korzystać z pakietu Office bezpłatnie?

Istnieje możliwość pobrania Microsoft Office 365 i uzyskania dostępu do programu Word za darmo przez okres 30 dni. Po upływie okresu testowego mamy możliwość zakupić subskrypcję.

By bezpłatnie pobrać program Word i pakiet Office należy wejść na stronę główną Microsoft i kliknąć „pobierz” na bocznym pasku. Wówczas otworzy nam się nowa strona z najczęściej zadawanymi pytaniami. Tam wybierzmy opcję „pobierz teraz”. Następnie kliknijmy „Wypróbuj za darmo przez miesiąc” a następnie „Zarejestruj się za darmo”. Na tym etapie system poprosi nas o zarejestrowanie nowego konta Microsoft.

Warto jednak wiedzieć, że system poprosi nas o dane karty kredytowej. Gdy zapiszemy dane płatności ,możemy przejść do kliknięcia przycisku „Subskrybuj” i „Kontynuuj”. Naszym oczom pokaże się przycisk „Pobierz aplikację na komputer” a jego kliknięcie przekieruje nas na nową stronę, z której pobierzemy oprogramowanie („Zainstaluj pakiet Office”).

Office Online za darmo w przeglądarce

Dodatkowo Microsoft stwarza możliwość korzystania ze swoich aplikacji Office bez konieczności instalowania jakichkolwiek programów. Wystarczy jedynie wejść na stronę Office.com i utworzyć tam darmowe konto (lub zalogować się do istniejącego) oraz skorzystać z dostępu online w przeglądarce.

Aplikacje Office w przeglądarce nie będą obsługiwać wszystkich funkcji, ale pozwolą na przeglądanie i edycję plików.

Bezpłatne aplikacje Office na telefon

Bezpłatnie można również korzystać z wybranych aplikacji Microsoft Office (Word, Excel i PowerPoint) na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS. Podobnie jak ich bezpłatne wersje przeglądarkowe nie obsługują one wszystkich funkcji pakietu biurowego Microsoft 365.

czy można za darmo korzystać z word i office

Jakie są darmowe alternatywy dla pakietu Office?

Na rynku istnieje kilka alternatyw wobec pakietu Office. W większości są one bezpłatne. Poniżej pokrótce je prezentujemy.

  • SoftMaker FreeOffice to bezpłatny pakiet, działający na systemach Windows, Mac oraz Linux. W jego skład wchodzą aplikacje TextMaker, PlanMaker i Presentations, które są odpowiednikami Worda, Excela i PowerPointa.
  • Apache OpenOffice to bezpłatny pakiet, który dzisiaj funkcjonuje jako LibreOffice. W jego skład wchodzą Writer, Calc, Impress, Draw, Base i Math. Są one odpowiednikami programów Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint, Visio i Access.
  • WPS Office to pakiet, który możemy używać darmowo wyłącznie do prywatnych celów. Przedsiębiorcy są zobligowani do wykupienia subskrypcji. W skład pakietu wchodzą: WPS Office Writer, WPS Office Spreadsheets oraz WPS Office Presentation. Są one odpowiednikami Word, Excel i PowerPoint i są kompatybilne z ich fontami. Dzięki temu możemy swobodnie wymieniać się dokumentami z użytkownikami pakietu oferowanego przez Microsoft.
  • Dokumenty Google: do korzystania z dobrodziejstw Google wystarczy posiadać darmowe konto Google. Po zalogowaniu się do konta będziemy mogli korzystać do woli z plików. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dane są synchronizowane, dzięki czemu można pracować nad dokumentami z poziomu różnych urządzeń.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.