Search icon

Oznaczenie treści AI na YouTube będzie obowiązkowe

26.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Oznaczenie treści AI na YouTube będzie obowiązkowe
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesteśmy w trakcie prawdziwej rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją. Po pierwszej fali zachwytów nad nowymi rozwiązaniami (np. ChatGPT, czy Midjourney) pojawiła się konieczność wprowadzenia dodatkowych rozwiązań, choćby natury prawnej. Również właściciele dużych serwisów reagują, a ich działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa i umożliwienie odbiorcy rozpoznanie, które treści zostały stworzone przy udziale AI. Właśnie to jest też powodem najnowszych wymagań Google. Właściciel serwisu chce, aby oznaczenie treści AI na YouTube było obowiązkiem twórców.

Odpowiednie oznaczenie treści AI na YouTube to ułatwienie dla użytkowników

Ciężko dziś powiedzieć, jak finalnie ma wyglądać oznaczenie. Zapewne chodzi jednak po prostu o pewien znacznik, który zobaczymy przez cały czas w rogu ekranu lub w okolicy playera wideo. Już teraz twórcy w YouTube musieli m.in. określać kategorię wiekową treści wideo. Opcja zaznaczenia materiałów stworzonych przez sztuczną inteligencję – a tych jest w końcu coraz więcej – pojawia się w Studiu Twórców. To miejsce, z poziomu którego publikowane są najczęściej materiały dostępne potem w serwisie.

Nie wiemy dziś, czy za brak właściwego oznakowania treści YouTube będzie w jakiś sposób karał użytkowników. Póki co najwyraźniej jednak ma być to dla twórców działanie „honorowe”.

oznaczenie treści AI na YouTube
Odpowiednie oznaczenie treści AI na YouTube to ukłon w stronę użytkowników

Google zapowiedziało już też, że może samemu rozpoznawać treści generowane przez AI. W takiej sytuacji po prostu odpowiednie oznaczenie prawdopodobnie pojawi się automatycznie, nawet jeśli twórca tego nie zrobi.

Oznakowanie treści AI na YouTube
Oznakowanie treści AI na YouTube (źródło: Google)

Niektóre kategorie treści mają być oznaczane jeszcze wyraźniej

Część materiałów wideo może (zdaniem Google) wymagać jeszcze wyraźniejszego określenia, że zawartość jest stworzona przez AI. Mowa o materiałach wideo, czy dźwięku (np. wypowiadane słowa, muzyka) mogących zostać uznane za manipulację. To filmy z takich kategorii, jak polityka, wybory, medycyna, ekonomia i finanse, rekonstrukcje historyczne, a nawet obrazy natury, czy miast.

Musimy jednak jeszcze trochę poczekać, aż narzędzie zostanie udostępnione wszystkim. Zapewne wtedy przekonamy się, czy za niedotrzymanie obowiązku oznaczenia treści AI na YouTube pojawią się jakieś restrykcje.

Laptopy w niższych cenach

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.