Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak odzyskać pieniądze?

02.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Oszustwo na BLIK – na czym polega? Jak odzyskać pieniądze?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na rynku finansowym mamy do czynienia z coraz większą ilością metod płatności. Nie ulega więc wątpliwości, że komfort płatniczy podczas robienia zakupów mocno się zwiększa. Coraz częściej wybierany jest BLIK, który umożliwia płatność w sklepie internetowym lub stacjonarnym za pomocą kodu wygenerowanego z telefonu. Dodatkowo daje możliwość wypłacanie gotówki z bankomatu.

BLIK to bardzo wygodna i jedna z bezpieczniejszych form płatności, jednak i tutaj zdarzają się oszustwa.

Spis treści:

Jak nie stać się ofiarą oszustwa na kod BLIK?

Osoby korzystające z metody płatności, jaką jest przelew BLIK, są narażone na ewentualne oszustwa finansowe.

Najczęściej przestępcy podszywają się pod znajome nam osoby za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Osoby, które dały się nabrać na wyłudzenie BLIK, straciły w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych.

Możemy otrzymać wiadomość z prośbą o pożyczkę czy o opłacenie zakupów, która nie pochodzi od osoby, którą znamy, a właśnie od oszusta.

Jak więc nie dać się nabrać na wyłudzenia BLIK?

 1. Zawsze, kiedy otrzymasz wiadomość na komunikatorze z prośbą o pomoc finansową, skontaktuj się z daną osobą telefonicznie, aby móc zweryfikować prawdziwość tej sytuacji.
 2. Nigdy nie klikaj w linki przesyłane w wiadomościach z prośbą o jakąkolwiek płatność.
 3. Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego kodu BLIK na telefon, ani przez żadne inne urządzenie.
 4. Uważnie potwierdzaj transakcję BLIK – może tam widnieć inna kwota i inne dane odbiorcy niż oczekiwaliśmy.
 5. Dbaj o bezpieczeństwo kont społecznościowych – dostęp do nich przez osoby trzecie może być okazją do oszustwa na naszych bliskich i znajomych.

Zaniechanie tego typu bezpiecznych działań naraża Cię na utratę pieniędzy. Wykonanie telefonu trwa kilka minut i w ten sposób dbasz o bezpieczeństwo swoich finansów.

Popularne oszustwa na kod BLIK w 2023

Poniżej możesz zapoznać się z kilkoma sytuacjami, w których przestępcy wyłudzali pieniądze, korzystając z kodu BLIK. Dzięki opisanym sytuacjom możesz uniknąć tego typu zdarzeń w swoim życiu.

Podszywanie się pod znajomą osobę

Pierwsza z sytuacji dotyczy sprawy, w której dwóch przestępców łamało kody zabezpieczeń kont na portalach społecznościowych. Cała procedura polegała na podszywaniu się pod znajomą osobę, która potrzebowała pożyczki. Wyłudzony kod BLIK pozwalał na wypłacenie pieniędzy z bankomatu. W taki sposób, przestępcy z Polic oszukali około 50 osób, za co grozi im do kilkunastu lat pozbawienia wolności.

Oszustwo na BLIKA przez Messenger

Często do tego procederu wykorzystywany jest komunikator internetowy Facebooka. Oszustwo na Blika przez Messenger zaczyna się w momencie, kiedy przestępca przejmuje dostęp do konta na Facebooku. Korzystając z listy znajomych danej osoby wysyła do niej wiadomość właśnie przez Messenger z prośbą o pomoc i podanie kodu Blik. Jako powód zwykle podawana jest nagła sytuacja, kiedy zabrakło jej pieniędzy, zgubiła portfel lub zapomniała karty, a musi coś szybko opłacić. Jeśli wyślemy takiej osobie kod BLIK, to zostanie on wykorzystany do wypłaty środków z bankomatu lub dokonanie transakcji.

Co bardziej zuchwali przestępcy ponawiają prośbę i chcą, aby wysłać kolejny kod, gdyż ten pierwszy rzekomo nie zadziałał. W takiej sytuacji oszukana osoba jest okradziona dwukrotnie.

Inną metodą oszustwa na Blik przez Messenger jest wysłanie za jego pomocą wiadomości z prośbą o pomoc w dokończeniu zamówienia. W wiadomości znajduje się najczęściej link do fałszywej strony, gdzie mamy podać dane logowania do naszego banku.

Telefon z banku z prośbą o BLIK

Inna, dość głośna sytuacja dotyczyła 49-letniej kobiety z Adamowa od której zostało wyłudzone 20 tys. złotych.

 • Pewnego dnia skontaktował się z nią telefonicznie mężczyzna, podający się za prawnika z oddziału jej banku zajmującego się zwalczaniem cyberprzestępstw. Podał wszystkie swoje dane, a nawet numer identyfikacyjny, informując ją, że warto zainstalować aplikację AnyDesk, która uniemożliwi ewentualnym przestępcom dostęp do jej konta bankowego.
 • Kobieta następnie została przez niego poinformowana o tym, że na jej koncie bankowym widnieje wniosek o pożyczkę na kwotę 20 tys. złotych i że ktoś już próbował wcześniej narazić ją na oszustwo finansowe.
 • Zapewnił kobietę, że dzięki niemu wniosek zostanie anulowany. Aby potwierdzić swoje słowa, oszust wysłał jej wiadomość SMS, na który w odpowiedzi kobieta miała wysłać hasło “anuluj”. Miało to doprowadzić do anulowania wniosku o kredyt, ale kobieta miała również autoryzować swoje działanie kodem BLIK.
 • W ten sposób kobieta przelała na konto przestępców 20 tys. złotych, otrzymując informację od mężczyzny, który do niej zadzwonił, że cała sprawa zostanie już bezpośrednio przez niego, zgłoszona na policję.

Na drugi dzień kobieta wchodząc na swoje konto, zobaczyła, że kredyt nie został wycofany. Dzwoniąc do banku dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa finansowego i zgłosiła sprawę na policję.

Oszustwo na OLX metodą na BLIK

Ten popularny serwis ogłoszeniowy jest chętnie wykorzystywany przez przestępców do wyłudzania pieniędzy. Dzieje się tak mimo ponawianych komunikatów platformy, aby w miarę możliwości finalizować transakcje osobiście lub skorzystać z Przesyłki OLX, która jest zabezpieczeniem zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego.

Oszuści najczęściej są bardzo zdecydowani, chcą szybko sfinalizować zakup, czym mogą uśpić czujność drugiej strony. Znaki ostrzegawcze to:

 • brak podania numeru telefonu
 • brak zgody na rozmowę telefoniczną,
 • chęć przeniesienia rozmowy poza aplikację OLX (np. na WhatsApp lub Messenger)
 • przesyłanie linka do płatności (najczęściej będzie to fałszywa strona wyłudzające nasze dane logowania do banku)
 • prośba o szybkie dokonanie płatności BLIKiem.

To ostatnie jest szczególnie niebezpieczne, gdyż łatwo dać się zmanipulować w przesłanie oszustowi kodu BLIK. Przestępca będzie przekonywał, że to tylko przyspieszy transakcję, a dzięki temu, że szybko otrzyma pieniądze, będzie mógł od razu wysłać paczkę. W rzeczywistości wypłaci pieniądze z bankomatu, a my zostaniemy z niczym. Dlatego warto powtórzyć – NIGDY NIE WYSYŁAMY KODU BLIK!

Przedstawione sytuacje pokazują, jak łatwo można dać się nabrać oszustom i jak bardzo trzeba na nich uważać, jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy.

Oszustwa na BLIK – jak odzyskać pieniądze?

Niestety nie mamy w tym miejscu zbyt optymistycznych wiadomości. Najczęściej jeśli dojdzie do oszustwa na BLIK pieniędzy nie uda się odzyskać. Można (i powinno się) zgłosić przestępstwo na policję, aby mieć potwierdzenie, że doszło do takiej sytuacji i zabezpieczyć się np. przed konsekwencjami wykorzystania danych osobowych do zaciągania kredytów.

Niestety w większości przypadków ustalenie sprawcy oszustwa na BLIK jest trudne lub wręcz niemożliwe.

Transakcji BLIKiem nie można bowiem cofnąć, więc nawet zgłoszenie reklamacji do banku będzie skutkować odpowiedzią, że zgodnie z regulaminem nie możemy udostępniać kodu BLIK osobom trzecim, a także uważnie weryfikować zatwierdzane w ten sposób transakcje w aplikacji. Jeśli więc padniemy ofiarą oszustwa i własnej naiwności/roztargnienia, to najczęściej nie będzie możliwości odzyskania pieniędzy.

Czy zatem BLIK jest bezpieczny?

Powyższe przykłady mogą sugerować, że korzystanie z tej metody płatności niesie same zagrożenia. Nic bardziej mylnego. BLIK jest naprawdę bezpieczną metodą płatności – pod warunkiem stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.