Oszustwa na Vinted – jak je rozpoznać? Gdzie zgłosić i jak odzyskać pieniądze?

18.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Oszustwa na Vinted – jak je rozpoznać? Gdzie zgłosić i jak odzyskać pieniądze?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ubrania z czasem stają się niemodne lub przestają na nas i do nas pasować. Co z nimi zrobić? Można dać im drugie życie i przy okazji trochę zarobić. Służy do tego na przykład coraz popularniejsza aplikacja Vinted. To specjalna platforma społecznościowa będąca swoistym second handem. Każdy może w tym miejscu wystawić i sprzedać ciuchy. A jak to zrobić przeczytasz w naszym poradniku: Jak sprzedawać na Vinted? Pamiętaj jednak, że każda transakcja internetowa jest obarczona pewnym ryzykiem. Dodatkowo oszustw i wyłudzeń na portalach takich jak Vinted nie brakuje.

Spis treści:

Czy transakcje na Vinted są bezpieczne?

Vinted działa w Polsce od kilku lat, a od początku pandemii zyskuje coraz bardziej na popularności – nawet bardziej niż OLX. Jak wykazują statystyki, co druga osoba w okresie pandemii kupiła ubrania z drugiej ręki. A miejsca z tak dużą ilością użytkowników dają dużo możliwości do oszustw i wyłudzeń.

Sam serwis Vinted notuje także kilkunastoprocentowy wzrost liczby dodawanych ofert. Zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy, zakupy na platformie powinny być bezpieczne.

Vinted zapewnia ochronę kupujących i sprzedających. Polityka bezpieczeństwa związana jest:

  • ze zwrotem pieniędzy,
  • bezpiecznymi płatnościami,
  • obsługą klienta w Centrum Pomocy.

Serwis za swoje działania i udostępnienie odpowiednich narzędzi pobiera stałą opłatę od każdej transakcji w wysokości 2,90 zł. Mieszczą się one w 5% prowizji pobieranej od zakupu od osoby kupującej.

Bezpieczeństwo na Vinted

A jak bezpieczeństwo użytkownika Vinted wygląda w praktyce? No, właśnie.

Na Vinted niestety nie brakuje drobnych cwaniactw, ale też i bezczelnych przekrętów, a w tym zakresie pomysłowość i podłość ludzka nie zna granic.

Jak można zostać oszukanym na Vinted i w jaki sposób trzeba chronić swoje pieniądze?

Oszustwa na Vinted przez Kup Teraz

Oszuści są wybitnie pomysłowi i niejednemu zaprawionemu w boju internetowym dali do wiwatu. Trzeba jednak powiedzieć jasno: jeśli ktoś dał się złapać na Vinted na oszustwo, wynika to z braku wiedzy i znajomości serwisu. Zapytacie dlaczego?

Sprzedaż na Vinted, przeprowadzona według procedur przewidzianych przez serwis, jest naprawdę bezpieczna. Kupujący opłaca przedmiot, pieniądze trafiają na Vinted (nie bezpośrednio do sprzedającego), a kupujący ma czas na weryfikację przedmiotu – czy zgadza się z opisem i nie ma żadnych wad.

Dopiero jeśli kupujący potwierdzi, że transakcja spełnia jego oczekiwania, pieniądze spływają na konto sprzedającego. Skąd biorą się oszustwa? Z nieznajomości zasad funkcjonowania serwisu. Najczęściej naciągacze próbują dotrzeć do sprzedającego za pośrednictwem maila lub numeru telefonu, który absolutnie nie jest potrzebny do zakupu przedmiotów na Vinted. Najlepiej przedstawić to na przykładach. Spójrzcie, jak kreatywni potrafią być oszuści.

Jak rozpoznać oszustwo na Vinted?

Przeprowadzenie transakcji w serwisie Vinted nie jest trudne. Tylko jak wszędzie, tak i tutaj jest mnóstwo naciągaczy i cwaniaków, którzy liczą na łatwy zysk.

Fałszywy mail od Vinted i phishing danych do logowania w banku

Można je w skrócie opisać w ten sposób: „Podaj mi swojego maila, a dostaniesz link z potwierdzeniem zapłaty za przedmiot”. Faktycznie, link pojawia się na mailu. Problem jest w kilku miejscach. Po pierwsze, nie jest to wiadomość wysłana przez Vinted (teoretycznie to wystarczy, by wykryć oszustwo).

zespół VinteD - oszustwo

Chociaż mail wygląda podobnie i jest całkiem profesjonalnie wykonany, to nie pochodzi bezpośrednio z serwisu.

binted - oszustwo na mailu

Całość jest przygotowana w sposób profesjonalny. Jeśli ktoś pominie uchybienia w adresie mailowym, zaufa kupującemu, że płatność jest w drodze i zapomni o podstawowych środkach ochrony, to nietrudno nadziać na się na oszustów.

Wejście w link z wiadomości początkowo nie musi budzić obaw. Całość wygląda podobnie do transakcji zawieranych w innych sklepach, bo pojawia się informacja, żeby wybrać odpowiedni bank.

Tylko po co? Przecież nie chcemy zapłacić za towar, a otrzymać pieniądze za rzecz sprzedaną… i to przez Vinted, które pośredniczy w transakcji. To kolejne ostrzeżenie, że coś jest nie tak.

Po przejściu w link pojawiają się prośby o newralgiczne dane. PESEL, hasło i nick do logowania w bankowości internetowej. W zasadzie wszystko to, co potrzebne jest oszustowi, by wejść na Wasze konto bankowe i wyciągnąć z niego, ile tylko zdąży. Co ważniejsze, cała procedura nie przebiega zgodnie ze standardami znanymi z bankowości internetowej, a najwyżej stwarza pozory bezpiecznego logowania. Np. w przypadku klientów z ING nie mamy tradycyjnego pola do podania hasła, tego konkretnie:

logowanie do banku - szyfrowane pole z haslem

Oszuści proszą o wpisanie hasła ciągiem – bez ukrytych pól i wpisywania poszczególnych znaków. Idziemy na całość, czyli wpisujemy całe hasło, które ustanowiliśmy przy zakładaniu konta w banku oraz login, czyli wszystko to, co potrzebne oszustowi, by zyskać dostęp do naszego konta.

To idealny dowód, że ktoś próbuje pozyskać dane do logowania na nasze konto, nie tylko na Vinted, ale w każdym innym serwisie. Bankowość internetowa nie zmienia się w zależności od serwisu. Logowanie się do banku zawsze powinno wyglądać tak samo.

Fałszywy SMS i próba spoofingu

Podobnie rzecz się ma w przypadku wysłania prośby o podanie numeru telefonu. Oszuści działają różnie: od próby wyłudzenia danych do karty debetowej, poprzez próbę wyłudzenia danych potrzebnych do logowania do systemu bankowości internetowej.

I jakkolwiek na to nie spojrzeć, nie ma absolutnie żadnej potrzeby, żeby podawać numer telefonu albo dane do karty w celu sfinalizowania transakcji.

W tym wszystkim pośredniczy serwis Vinted i wszystko odbywa się w ramach tej właśnie platformy.

oszustwa na vinted przez sms

W tym przypadku wprowadza w błąd na pewno wysłanie wiadomości SMS z numeru, z którego normalnie otrzymujemy powiadomienia z serwisu Vinted. Czy to normalne? Nie, ale dzisiaj spoofing jest bardzo popularną formą oszustwa. Nie ma żadnego problemu, aby oszuści podszyli się pod dany numer telefonu i z niego wysyłali wiadomości. Dla wielu użytkowników taka informacja zdaje się być wiarygodna.

Numer telefonu podawany kupującemu w wiadomości prywatnej absolutnie nie jest potrzebny, by otrzymać płatność, bo wszystko odbywa się za pośrednictwem Vinted. Zresztą sam portal poinformuje Was o tym przy wysyłaniu odpowiedzi z newralgicznymi danymi.

Cała sprzedaż na Vinted może odbyć się bez wymiany wiadomości, danych kontaktowych i informacji, których nie chcecie ze wszystkimi się dzielić.

Oto najpopularniejsze oszustwa na Vinted

Oprócz prób wyłudzenia pieniędzy i naszych danych bankowych, warto wymienić nieuczciwe praktyki sprzedających i kupujących, których ofiarami można paść:

  1. Pieniądze przelane, a paczka nie dotarła …nie zawsze z winy kuriera.
  2. Celowe niszczenie kupionego produktu (np. otwarcie kosmetyku, który miał być nieużywany) i żądanie zwrotu pieniędzy za kupno rzeczy niezgodnej z opisem. Pieniądze serwis zwraca, a potem ten sam kosmetyk lub ubranie zostaje wystawiane na sprzedaż przez osobę, która je wcześniej kupiła i reklamowała.
  3. Kolejny pomysł to sprzedaż podróbek zakupionych wcześniej rzeczy na innych serwisach. Oszustki wstawiają zdjęcia oryginałów, a klient otrzymuje marną podróbkę płacąc za nią bajońską niekiedy sumę.
  4. Sprzedaż hurtowa i niekoniecznie rzeczy używanych. Tak próbuje się tworzyć podstrony sklepów internetowych. Za komercyjną sprzedaż konto na Vinted może zostać usunięte.
Łatwo stać się ofiarą dropshippingu i kupić marnej jakości towar za duże pieniądze. Dowiedz się więcej:
Dropshipping – co to jest? Jak rozpoznać podejrzany sklep internetowy?

Jak nie dać się oszukać na Vinted?

Jak można się ustrzec przed takimi sytuacjami? Przede wszystkim rozważnie podejmujmy decyzje o zakupach w Internecie. W sieci w zasadzie nic nie jest bezpieczne, a na oszusta łatwo można trafić.

Kupujmy tylko z kont, które zostały zweryfikowane i mają pozytywne komentarze od prawdziwych osób.

Po otrzymaniu towaru mamy dwa dni na podjęcie decyzji. Najpierw kliknijmy w opcję „Mam problem”, a potem kontaktujmy się ze sprzedającym, bo ten może nam odpowiedzieć po upływie regulaminowych dwóch dni – wtedy system zaliczy transakcję do udanych z automatu.

Czytaj regulamin serwisu, to podstawa. Czasem warto jeszcze porozmawiać ze sprzedawcą o danej rzeczy, zamiast klikać szybko na Vinted kup teraz. A wszystkie wątpliwości i nieprawidłowości zgłaszajmy do serwisu. I dochodź swoich praw.

Oto kilka najważniejszych zasad bezpiecznych transakcji Vinted.

  • Kupuj i sprzedawaj bezpośrednio przez serwis. Dzięki temu masz gwarancję, że w razie problemów sprawę przejmie Vinted, a pieniądze wydane na zakup danego przedmiotu wrócą do Ciebie.
  • Nigdy nie podawaj swojego numeru telefonu ani maila. Nie jest to w żaden sposób potrzebne do zrealizowania transakcji, za to naraża Cię na niebezpieczeństwo.
  • NIGDY nie podawaj swoich danych osobistych, takich jak numer PESEL czy seria i numer dowodu osobistego. Uważaj też na fałszywe strony logowania do bankowości internetowej. W ten sposób oszuści są w stanie pozyskać wszystkich informacje potrzebne do tego, by sprowadzić Twoje konto do zera.
  • Weryfikuj konta. Przejrzyj komentarze i oceny, sprawdź jak długo jest dana osoba na Vinted. Nie każde świeże konto to gwarancja, że zostaniesz oszukany – po prostu zachowaj wtedy szczególną ostrożność.
  • Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, porozmawiaj ze sprzedającym. Zdarza się, że ktoś nie pomyślał o wszystkich kwestiach, które mogą interesować kupującego. Dopytaj wtedy o szczegóły.
  • Uważaj na fałszywe maile i SMS. Zawsze weryfikuj, czy wiadomość została faktycznie wysłana przez serwis Vinted.
  • Zwróć też uwagę na poprawność językową. Kaleczenie języka polskiego zawsze powinno wzbudzić czujność.

Jak zgłosić oszustwo na Vinted? Jak odzyskać pieniądze?

Postępowanie w przypadku oszustwa na Vinted będzie w dużej części uzależnione od sposobu, w jaki do niego doszło.

Zacznijmy od tego mniej problematycznego dla kupującego, czyli zakup został w pełni sfinalizowany przez serwis Vinted przy użyciu opcji „kup teraz”. Jeśli paczka do Ciebie nie dotarła, przedmiot nie zgadza się z opisem albo jest uszkodzony, możesz skorzystać z opcji skontaktowania się z serwisem. Wystarczy, że klikniesz pole „Mam problem” w oknie konwersacji ze sprzedającym.

Co to daje? Każdy kupujący na Vinted jest objęty tzw. Ochroną Kupujących. Dzięki temu bez większych problemów odzyskasz pieniądze – wypłaci Ci je serwis.

Zdecydowanie bardziej problematyczna będzie sytuacja, w której dojdzie do kradzieży Twoich danych, zarówno tych osobistych, jak i do logowania w bankowości internetowej. Co prawda możesz zgłosić takie konto do serwisu i spodziewać się, że zostanie usunięte, ale to nie rozwiązuje w pełni problemu.

Co więcej, transakcje realizowane poza Vinted nie są objęte Ochroną Kupujących, więc serwis nie zwróci Ci utraconych pieniędzy. Co możesz w takim razie zrobić? Zmienić dane do bankowości internetowej i sprawę zgłosić na policję. Jeśli z Twojego konta bankowego zniknęły pieniądze, to teoretycznie masz opcję zgłoszenia reklamacji w placówce bankowej. W praktyce jednak takie reklamacje rzadko zostają rozpatrzone na korzyść klienta.

Jak usunąć konto na Vinted?

Czasami bywa tak, że nie chcemy być dłużej w danym serwisie. Wtedy usunięcie konta na Vinted staje się koniecznością. Jak usunąć konto na Vinted w bezpieczny sposób?

  1. Wejdź do aplikacji.
  2. Kliknij na swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu ekranu.
  3. Wybierz opcję Ustawienia
  4. Przewiń w dół.
  5. Kliknij przycisk Usuń konto.
  6. Dokończ proces usunięcia profilu zgodnie ze wskazówkami serwisu.​

Gdy nie będzie dostępu do konta, wtedy należy skontaktować się z serwisem. Konto na Vinted można usunąć tylko wtedy, gdy wszystkie transakcje zostały zakończone.

Co zamiast Vinted?

Gdy zrezygnujesz z Vinted, a chcesz nadal w sieci wymieniać się używaną garderobą zadajesz sobie pytanie – gdzie mogę to zrobić? Istnieją serwisy społecznościowe takie jak na przykład polski LESS. To bardzo ciekawe miejsce, o którym się mówi, że leży gdzieś między Instagramem, Allegro a OLX. LESS jest wirtualną szafą z opcją portalu społecznościowego, w którym znajduje się forum i blog.

Pamiętaj jednak, aby na każdym serwisie sprzedażowym uważać na oszustwa i wyłudzenia.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.