Search icon

Popularne oszustwa na Vinted – dobrze je znać, aby być czujnym

27.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Popularne oszustwa na Vinted – dobrze je znać, aby być czujnym
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ubrania z czasem stają się niemodne lub przestają na nas i do nas pasować. Co z nimi zrobić? Można dać im drugie życie i przy okazji trochę zarobić. Służy do tego na przykład coraz popularniejsza aplikacja Vinted. To specjalna platforma społecznościowa będąca swoistym second handem. Każdy może w tym miejscu wystawić i sprzedać ciuchy. A jak to zrobić przeczytasz w naszym poradniku: Jak sprzedawać na Vinted? Pamiętaj jednak, że każda transakcja internetowa jest obarczona pewnym ryzykiem. Dodatkowo oszustw i wyłudzeń na portalach takich jak Vinted nie brakuje.

Spis treści:

Czy transakcje na Vinted są bezpieczne?

Vinted działa w Polsce od kilku lat, a od początku pandemii zyskuje coraz bardziej na popularności – nawet bardziej niż OLX.

Jak wykazują statystyki, co druga osoba w okresie pandemii kupiła ubrania z drugiej ręki. A miejsca z tak dużą ilością użytkowników dają dużo możliwości do oszustw i wyłudzeń.

Sam serwis Vinted notuje także kilkunastoprocentowy wzrost liczby dodawanych ofert. Zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy, zakupy na platformie powinny być bezpieczne.

Vinted zapewnia ochronę kupujących i sprzedających. Polityka bezpieczeństwa związana jest:

 • ze zwrotem pieniędzy,
 • bezpiecznymi płatnościami,
 • obsługą klienta w Centrum Pomocy.

Serwis za swoje działania i udostępnienie odpowiednich narzędzi pobiera stałą opłatę od każdej transakcji w wysokości 2,90 zł. Mieszczą się one w 5% prowizji pobieranej od zakupu od osoby kupującej.

Bezpieczeństwo na Vinted

A jak bezpieczeństwo użytkownika Vinted wygląda w praktyce? No, właśnie.

Na Vinted niestety nie brakuje drobnych cwaniactw, ale też i bezczelnych przekrętów, a pomysłowość ludzka i w tym zakresie nie ma żadnych granic.

Jak można zostać oszukanym na Vinted i w jaki sposób trzeba chronić swoje pieniądze?

Najpopularniejsze oszustwa na Vinted

Przeprowadzenie transakcji w serwisie Vinted nie jest trudne. Tylko jak wszędzie, tak i tutaj jest mnóstwo naciągaczy i cwaniaków, którzy polują na naiwne i uczciwe osoby.

Oto najpopularniejsze oszustwa na Vinted:

 1. Pieniądze przelane, a paczka nie dotarła …nie zawsze z winy kuriera.
 2. Celowe niszczenie kupionego produktu (np. otwarcie kosmetyku, który miał być nieużywany) i żądanie zwrotu pieniędzy za kupno rzeczy niezgodnej z opisem. Pieniądze serwis zwraca, a potem ten sam kosmetyk lub ubranie zostaje wystawiane na sprzedaż przez osobę, która je wcześniej kupiła i reklamowała.
 3. Kolejny pomysł to sprzedaż podróbek zakupionych wcześniej rzeczy na innych serwisach. Oszustki wstawiają zdjęcia oryginałów, a klient otrzymuje marną podróbkę płacąc za nią bajońską niekiedy sumę.
 4. Sprzedaż hurtowa i niekoniecznie rzeczy używanych. Tak próbuje się tworzyć podstrony sklepów internetowych. Za komercyjną sprzedaż konto na Vinted może zostać usunięte.

W serwisie Vinted jest specjalny wątek na forum poświęcony oszustwom.

Bardzo łatwo można stać się ofiarą dropshippingu i kupić marnej jakości towar za duże pieniądze. Dowiedz się więcej:
Dropshipping – co to jest? Jak rozpoznać podejrzany sklep internetowy?

Jak nie dać się oszukać na Vinted?

Jak można się ustrzec przed takimi sytuacjami? Przede wszystkim rozważnie podejmujmy decyzje o zakupach w Internecie. W sieci w zasadzie nic nie jest bezpieczne, a na oszusta łatwo można trafić.

Kupujmy tylko z kont, które zostały zweryfikowane i mają pozytywne komentarze od prawdziwych osób.

Po otrzymaniu towaru mamy dwa dni na podjęcie decyzji. Najpierw kliknijmy w opcję „Mam problem”, a potem kontaktujmy się ze sprzedającym, bo ten może nam odpowiedzieć po upływie regulaminowych dwóch dni – wtedy system zaliczy transakcję do udanych z automatu.

Czytaj regulamin serwisu, to podstawa. Czasem warto jeszcze porozmawiać ze sprzedawcą o danej rzeczy zamiast klikać szybko na Vinted kup teraz. A wszystkie wątpliwości i nieprawidłowości zgłaszajmy do serwisu. I dochodź swoich praw.

oszustwa na Vinted

Jak usunąć konto na Vinted?

Czasami bywa tak, że nie chcemy być dłużej w danym serwisie. Wtedy usunięcie konta na Vinted staje się koniecznością. Jak usunąć konto na Vinted w bezpieczny sposób?

 1. Wejdź do aplikacji.
 2. Kliknij na swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu ekranu.
 3. Wybierz opcję Ustawienia
 4. Przewiń w dół.
 5. Kliknij przycisk Usuń konto.
 6. Dokończ proces usunięcia profilu zgodnie ze wskazówkami serwisu.​

Gdy nie będzie dostępu do konta, wtedy należy skontaktować się z serwisem. Konto na Vinted można usunąć tylko wtedy, gdy wszystkie transakcje zostały zakończone.

Co zamiast Vinted?

Gdy zrezygnujesz z Vinted, a chcesz nadal w sieci wymieniać się używaną garderobą zadajesz sobie pytanie – gdzie mogę to zrobić? Istnieją serwisy społecznościowe takie jak na przykład polski LESS. To bardzo ciekawe miejsce, o którym się mówi, że leży gdzieś między Instagramem, Allegro a OLX. LESS jest wirtualną szafą z opcją portalu społecznościowego, w którym znajduje się forum i blog.

Pamiętaj jednak, aby na każdym serwisie sprzedażowym uważać na oszustwa i wyłudzenia.

Więcej o LESS oraz innych aplikacjach do sprzedaży ubrań przeczytasz w rankingu:
Gdzie sprzedawać ubrania?
Gdzie sprzedawać ubrania? 5 najlepszych aplikacji do sprzedaży ubrań
nano google news

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.