Search icon

Ostatnie cztery regiony Polski z nowym systemem nadawania TV DVB-T2/HEVC

20.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ostatnie cztery regiony Polski z nowym systemem nadawania TV DVB-T2/HEVC
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zmiana sygnału nadawania DVB-T na DVB-T2 to z jednej strony nowe możliwości, z drugiej – pewne problemy. Polacy mogą dzięki niemu obejrzeć więcej kanałów telewizyjnych w świetnej jakości. Mankamentem jest konieczność dostosowania swojego odbiornika do sygnału DVB-T2/HEVC. Za tydzień ostatnie regiony Polski dołączą do nowego systemu nadawania telewizji – dotyczy to czterech województw.

Zmiana systemu nadawania – ostatni etap 27 czerwca 2022

Nowy system naddawania sygnału cyfrowego (z wykorzystaniem nowocześniejszego kodowania sygnału) to pewnego rodzaju przełom. O poprzedniej, tak dużej zmianie mogliśmy mówić w latach 2010-2013, kiedy zmieniono sygnał z analogowego w cyfrowy. Dlaczego władze zdecydowały się teraz na podzielenie przełączania sygnału nadawania na kilka etapów? Chodzi o możliwie jak najbardziej sprawne działanie, które nie sprawi Polakom wielu problemów.

27 06 2022 zmiana systemu nadawania dotyczy województw warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Wcześniej sygnał w nowej technologii mogli odbierać mieszkańcy pozostałej części naszego kraju:

  • Etap I – 28 marca – województwa lubuskie i dolnośląskie
  • Etap II – 25 kwietnia – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
  • (ostatni zakończony) Etap III – 23 maja – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, opolskie
  • Etap IV – 27 czerwca – województwa mazowieckie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie
Zmiana sposobu nadawania na DVB-T2

Telewizja w Full HD i lepsza jakość dźwięku

W jednym z naszych artykułów opisaliśmy, czym jest telewizja DVB-T2 i jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC. Podsumowując – nowy standard pozwala na przekaz sygnału z większą liczbą danych.

W praktyce telewizja DVB-T2 oznacza lepszą jakość obrazu oraz dźwięku.

Co więcej, dzięki „upchnięciu” w paśmie większej liczby danych otrzymamy nie tylko wyższą jakość telewizji, ale także większy wybór. Oferta kanałów zwiększy się – rośnie listę kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP będzie wciąż nadawane w starym standardzie

Poszczególne kanały telewizyjne są pogrupowane w tak zwane multipleksy. Było tak zarówno w przypadku pierwszej odsłony telewizji cyfrowej w Polsce, jak i w nowym standardzie DVB-T2. Obecnie mówimy o multipleksach MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4. Jak się okazuje oferta programowa TVP znajduje się w trzecim z nich, a tego nie obejmuje zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej.

TVP przez pewien czas będzie nadawane w DVB-T.

Wynika to z decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na wniosek MSWiA podjęto decyzję o zmianie z DVB-T na DVB-T2 w terminie do końca przyszłego roku. Zarządcy Telewizji Polskiej mogą dowolnie wybrać datę przejścia na nowy sposób nadawania sygnału cyfrowego.

Decyzję uzasadniono atakiem Rosji na Ukrainę. Przejście na nowy sposób nadawania telewizji publicznej wiąże się z pewnym ryzykiem (np. problemami technicznymi lub kłopotem z odbiorem sygnału przez część osób). Uznano więc, że bezpieczniej będzie poczekać z przejściem na DVB-T2 w przypadku państwowej Telewizji Polskiej. Z tego względu u części osób może pojawić się sytuacja, że możliwe będzie oglądanie tylko kanałów z MUX-3 (trzeci multipleks), czyli kanałów TVP. Nietrudno się domyślić, że taka sytuacja może wywoływać pewne kontrowersje.

nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.