Jak działa Orlen Paczka? Kompletny poradnik

03.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Jak działa Orlen Paczka? Kompletny poradnik
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Orlen Paczka to konkurencyjna dla Inpost Paczkomaty usługa odbierania i nadawania przesyłek za pomocą automatów paczkowych. Obydwie usługi działają w bardzo zbliżony sposób, a, pomimo że Orlen Paczka jest na rynku nieco krócej, to szybko i prężnie się rozwija, będąc bardzo dobrą alternatywą. W tym tekście dowiesz się więcej na temat usługi Orlen Paczka: jak nadać i jak odebrać przesyłki, jakie są ceny wysyłki, gabaryty paczek i wiele innych.

Aplikacja Orlen Paczka – najważniejsze funkcje

Aplikację Orlen Paczka można pobrać na smartfony z Androidem w sklepie Google Play lub na iPhone’y w sklepie Play Store.

Po wstępnym ustawieniu Orlen Paczka, które wymaga wpisania numeru telefonu i potwierdzenia kodu weryfikacyjnego otrzymanego za pomocą SMS, możemy korzystać z aplikacji. Przyglądamy się jej najważniejszym funkcjom.

aplikacja orlen paczka
Źródło: App Store

Orlen Paczka – śledzenie przesyłki

W trakcie wędrówki paczki od nadawcy do odbiorcy będziesz otrzymywać powiadomienia w aplikacji mobilnej o zmianach statusu, jak i ostateczną informację drogą SMS-ową o tym, gdy już paczka będzie gotowa do odbioru. W usłudze Orlen Paczka śledzenie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Jeśli chcesz dokładniej przyjrzeć się losom przesyłki, wejdź do aplikacji Orlen Paczka, gdzie w widoku “Aktualne” ujrzysz bieżącą przesyłkę i po naciśnięciu przycisku “więcej” zobaczysz wszystkie jej statusy w sekcji “historia paczki”.

Preferowana skrytka

Obawiasz się, że nie będziesz mógł dosięgnąć paczki umieszczonej w wysokiej skrytce? Aplikacja Orlen Paczka umożliwia samodzielny wybór preferowanej skrytki, umieszczonej np. w dolnej strefie automatu paczkowego.

Przedłużenie czasu odbioru

Domyślnie w usłudze Orlen Paczka mamy 3 dni na odbiór przesyłki. Czas ten możemy jednak wydłużyć w aplikacji mobilnej w zakładce “szczegóły paczki” jeśli odbieramy paczkę w automacie paczkowym. Usługa ta nie jest dostępna w przypadku punktów odbioru, czyli kiosków RUCHu, stacji paliw i punktach partnerskich (z logiem Orlen).

Zdalne otwieranie skrytki

Aplikacja mobilna oferuje opcję zdalnego otwierania skrytki jako jedną z metod odbioru, poza wpisaniem 5- lub 6-cyfrowego kodu odbioru lub zeskanowania kodu QR. Zdalne otwieranie skrytki dla wielu może być najbardziej preferowaną formą odbioru ze względu na szybkość i wygodę. Aby tego dokonać należy:

 • uruchomić aplikację Orlen Paczka
 • wybrać przesyłkę, stukając w przycisk “więcej”, a następnie wybierając opcję “otwórz zdalnie”
 • następny ekran zapyta o potwierdzenie tej akcji
 • zostaniesz poinformowany, w której skrytce znajduje się odbierana paczka

Punkty Odbioru Orlen

Orlen Paczka – punkty odbioru są zlokalizowane w całym kraju i jest ich ponad 10 tysięcy, z czego więcej niż 2000 stanowią tzw. automaty paczkowe. Aby znaleźć punkt odbioru, należy wejść na stronę Orlen Paczka i wpisać miasto lub kod pocztowy, a następnie za pomocą interaktywnej mapy odszukać punkt, czy paczkomat Orlen we wskazanej okolicy.

Jak odebrać paczkę w Orlen Paczka?

Orlen Paczka: jak odebrać przesyłkę? Wyjaśniamy krok po kroku.

W usłudze Orlen Paczka paczkę można odebrać na trzy sposoby:

 • za pomocą otrzymanego SMS-em kodu odbioru (5- lub 6-cyfrowego), który trzeba wpisać za pomocą panelu w automacie paczkowym,
 • poprzez otworzenie zdalnie skrytki przy użyciu aplikacji mobilnej i wybraniu opcji “otwórz zdalnie”
 • za pomocą kodu QR, także za pomocą aplikacji mobilnej

Paczki wysyłane przez usługę Orlen Paczka mogą również być odbierane nie tylko w automatach paczkowych, lecz również w kioskach RUCHu oraz stacjach ORLEN i punktach partnerskich. W przypadku tych metod odbioru, należy zgłosić chęć odbioru paczki pracownikowi kiosku ruchu, stacji ORLEN, czy też punktu partnerskiego (oznakowane logiem ORLEN), a następnie pokazać dowód osobisty i podać kod odbioru, żeby pracownik wydał Ci paczkę.

Jeśli z jakiegoś powodu nie dotarł do Ciebie kod odbioru, dostępna jest Orlen Paczka infolinia, na którą możesz zadzwonić pod numer 22 33 33 999 i tam otrzymać kod.

Orlen paczka - jak odebrać przesyłkę

Jak nadać paczkę w aplikacji Orlen Paczka?

Poniższy poradnik napisany jest dla klienta indywidualnego. Klientów biznesowych obowiązują inne gabaryty i typy paczek.

Orlen Paczka – jak nadać przesyłkę krok po kroku:

 • Zaloguj się do aplikacji Orlen Paczka lub załóż bezpłatne konto, jeśli jeszcze go nie masz.
 • Wybierz opcję “Nadaj paczkę” i wypełnij formularz nadania online. Podaj dane odbiorcy i nadawcy, w tym imię nazwisko, e-mail, nr telefonu i miasto, ulicę lub kod pocztowy, wybierz wielkość paczki (MINI lub STANDARD) i sposób płatności (online lub przy odbiorze).
 • Wybierz punkt nadania i odbioru paczki z mapy. Możesz wybrać automat paczkowy, stację Orlen, kiosk RUCHu lub punkt partnerski.
 • Wydrukuj etykietę nadania i naklej ją na paczkę.
 • Nadaj paczkę w wybranym punkcie. Jeśli wybrałeś automat paczkowy, możesz otworzyć skrytkę zdalnie z aplikacji.
orlen paczka - jak nadać przesyłkę
Źródło: Orlen Paczka

Gdzie można nadać Paczkę Orlen?

Punkty nadania Paczki Orlen to: dowolny automat paczkowy Orlen, Stacje Orlen, kioski RUCHu oraz punkty partnerskie.

Wymiary przesyłek w Orlen Paczka

Orlen Paczka ma dwie oferty: dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Klienci indywidualni korzystający z usługi Orlen Paczka mają do dyspozycji 2 typy gabarytów:

 • MINI: 8 cm x 38 cm x 60 cm (wysokość / szerokość / głębokość) o maksymalnej wadze do 5 kilogramów
 • STANDARD: 41 cm x 38 cm x 60 cm (wysokość / szerokość / głębokość) o maksymalnej wadze do 20 kilogramów

Dla klientów biznesowych w usłudze Orlen Paczka wymiary poszczególnych przesyłek są podzielone na trzy typy gabarytów:

 • S – Orlen mała paczka
 • M – Orlen średnia paczka
 • L – Orlen duża paczka

Wszystkie z nich obowiązuje maksymalna waga: 25 kilogramów. Natomiast w zależności od typu gabarytu, są inne restrykcje wymiarów przesyłek. Wyglądają one nastepująco:

 • Gabaryt S – mała paczka: 8 cm (wysokość) x 38 cm (szerokość) x 60 cm (głębokość)
 • Gabaryt M – średnia paczka: 19 cm (wysokość) x 38 cm (szerokość) x 60 cm (głębokość)
 • Gabaryt L – duża paczka: 41 cm (wysokość) x 38 cm (szerokość) x 60 cm (głębokość)

Gabaryty te są porównywalne do tego, co oferuje InPost Paczkomaty, gdzie mamy następujące maksymalne wymiary (wysokość / szerokość / głębokość):

 • Gabaryt A: 8 cm x 38 cm x 64 cm
 • Gabaryt B: 19 cm x 38 cm x 64 cm
 • Gabaryt C: 41 cm x 38 cm x 64 cm

Cennik Orlen Paczka

Cennik Orlen Paczka zależy od wielkości i wagi paczki, a także od tego, czy jesteś klientem indywidualnym czy biznesowym. Oto ceny Orlen Paczki dla nadawania przesyłek krajowych dla klientów indywidualnych:

 • MINI: 11,99 zł
 • STANDARD: 13,99 zł

Poniżej znajdują się ceny usługi nadania przesyłek Orlen Paczka dla klientów biznesowych:

 • Orlen mała paczka (gabaryt S, do 25 kg): od 9,99 zł
 • Orlen średnia paczka (gabaryt M, do 25 kg): od 10,49 zł
 • Orlen duża paczka (gabaryt L, do 25 kg): od 11,70 zł 

Dodatkowo, możesz skorzystać z opcji pobrania, powiadomienia SMS, listu ręcznego lub ubezpieczenia paczki do wartości 5000 zł.

cennik orlen paczka

Paczkomaty Orlen czy Inpost?

Paczkomat – Orlen Paczka: porównujemy kluczowe aspekty konkurencyjnych usług. Paczkomaty Inpost, jak i Orlen Paczka mają dość zbliżoną ofertę, ale są pewne kwestie, w których jedna z usług posiada drobną przewagę nad drugą i na odwrót. Przyjrzyjmy się bliżej, jak obydwie usługi wypadają względem siebie.

Orlen Paczka punktuje w kwestii ceny nadania paczek, która jest tańsza, bo wynosząca od 11,99 zł do 13,99 zł. W Inpost rozpiętość cenowa wynosi od 16,99 do 20,99 zł.

Obydwie aplikacje są bardzo wygodne i proste w obsłudze. Preferencja jednej czy drugiej jest kwestią gustu. Niektórzy mogą wybrać minimalizm i niezawodność aplikacji InPost Mobile, a inni docenią dodatkowe funkcje Orlen Paczka, takie jak integracja z aplikacją nawigacyjną czy radar przesyłek do odbioru, który przypomni o oczekującej paczce, gdy będziemy w pobliżu miejsca odbioru.

Jeśli chodzi o liczbę punktów odbioru, to wg danych z marca 2023 r., Paczkomat InPost ma tu przewagę, gdyż Paczkomaty w Polsce to ponad 20 tysięcy urządzeń, podczas gdy Orlen Paczka ma ponad 10 tys. punktów odbioru, z czego automaty paczkowe to ponad 2000 urządzeń. Z końcem 2023 r., Orlen Paczka ma mieć ok. 4 tys. automatów paczkowych.

Podsumowując, Orlen Paczka wyróżnia się konkurencyjnymi cenami, posiada również dobrą i funkcjonalną aplikację mobilną, ale ustępują ilością automatów paczkowych, chociaż bardzo szybko i prężnie się rozwija.

Grafika otwierająca: Orlen Paczka

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.