Oppo tworzy chip do przysłania bezstratnego audio przez Bluetooth

23.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Oppo tworzy chip do przysłania bezstratnego audio przez Bluetooth
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oppo MariSilicon Y – pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się układ, który poprawi jakość dźwięku słuchanego przez Bluetooth. Układ zadebiutował podczas Oppo INNO DAY 2022.

MariSilicon Y – układ odpowiedzialny za lepsze audio w urządzeniach Oppo

Dotychczas we flagowych modelach spod znaku Oppo mogliśmy znaleźć procesor wspomagający wyświetlanie wysokiej klasy obrazu. Jego nazwa to MariSilicon X. Oppo MariSilicon Y ma natomiast pełnić podobną funkcję w kwestii poprawy jakości dźwięku.

Oppo MariSilicon Y to fizyczny chipset montowany w smartfonach, czy tabletach.

Większość konkurentów stara pozytywnie wpływać na brzmienie audio jedynie poprzez oprogramowanie, czy sztuczną inteligencję. W układzie Oppo znalazło się miejsce dla dopracowanej technologii M6RF. Całość sprawia, że dźwięk może być wysyłany z przepustowością dochodzącą do 12 Mb/s, czyli niemal o połowę więcej niż bez układu.

Jakie możliwości ma Oppo MariSilicon Y?

Wysyłany przy pomocy Bluetooth dźwięk ma 24-bitowe kodowanie i jakość 192 kHz. Oznacza to praktycznie możliwość odtworzenia bezstratnego audio w jakości Hi-Fi. Jak łatwo można się domyślić, jakość nie będzie więc odbiegała od sygnału analogowego, wysyłanego przez złącze minijack 3,5 mm.

Nieco słabsza jakość dźwięku była dotąd największą bolączką stosowania Bluetooth.

Już teraz jednak bezprzewodowe słuchawki i głośniki cieszyły się ogromną popularnością. Zalety bezprzewodowego odtwarzania muzyki rekompensowały niewielką utratę jakości brzmienia. Dzięki nowemu układowi Oppo będziemy natomiast mogli cieszyć się zarówno z wygody, jak i świetnej klasy dźwięku muzyki.

Oppo MariSilicon Y poprawi jakość audio przez BT
Oppo MariSilicon Y poprawi jakość audio przez BT

Oppo jednocześnie wprowadza zupełnie nowy kodek dla bezstratnego audio. URLC (Ultra Resolution Loseless Codec) mimo utrzymania bezstratnej jakości, bardziej kompresuje pliki audio. Zdaniem chińskiego producenta będzie lepszy od dostępnych obecnie kodeków (AAC, AptX, URLC, LDAC).

Lepszy dźwięk przestrzenny

Poza lepszej jakości brzmieniem, nowy układ Oppo zadba też o świetny dźwięk przestrzenny. Przeznaczono do tego specjalny procesor NPU, który może wykonać nawet 590 milionów operacji w każdej sekundzie. Algorytmy są w stanie umieścić na muzycznej scenie poszczególne instrumenty i wokale tak, aby słuchacz miał jak najlepsze odczucia. Wirtualna przestrzeń otoczy słuchacza w zakresie 360 stopni. Sam użytkownik smartfona z chipsem Oppo MariSilicon Y będzie mógł też wpływać na te parametry.

Najważniejsze jest jednak to, że smartfony i inne urządzenia posiadające układ Oppo MariSilicon Y będą korzystać z jego możliwości niezależnie od rodzaju podłączonych słuchawek lub głośników.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.