Aktualizacja przeglądarki Opera przyniosła integrację z AI (ChatGPT, ChatSonic i AI Prompts)
Technologia GPT podbija świat i znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie narzędzi. Sam ChatGPT niedawno doczekał się nowej generacji oznaczonej jako GPT-4, informowaliśmy też o integracji AI z przeglądarką Microsoft Edge, co znacznie zwiększyło jej możliwości.
Jakiś czas temu ogłoszono, że również przeglądarka Opera doczeka się integracji ze sztuczną inteligencją. Właśnie ogłoszono szczegóły i możliwości, jakie przynosi nowa wersja przeglądarki, z której każdy może już skorzystać.
Opera z AI
Rynek przeglądarek internetowych od dawna zdominowany jest przez Google Chrome. Okazuje się jednak, że upowszechnienie się AI może zmienić ten stan rzeczy. Już odnotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania przeglądarką Edge, a podobny scenariusz może czekać Operę.
Najnowsza wersja przeglądarki Opera i Opera GX (przeglądarka przeznaczona dla graczy) integruje ją z dwoma narzędziami – ChatGPT i ChatSonic.
Daje do nich wygodny i szybki dostęp bezpośrednio z poziomu przeglądanej strony lub z paska bocznego, będącego wyróżniającym się elementem interfejsu tej przeglądarki.
Nowością jest ponadto funkcja AI Prompts, która funkcjonuje w formie menu kontekstowego wywoływanego po zaznaczeniu tekstu lub z paska adresowego.
Jak włączyć AI Prompts w Operze?
Wszystkie funkcje AI w Operze należy włączyć ręcznie. W tym celu wchodzimy do menu ustawień przeglądarki i odszukujemy opcję „AI Prompts”. Po jej zaznaczeniu nowe funkcje będą dostępne na pasku bocznym, pasku adresu i w menu kontekstowym.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że aby korzystać zarówno z ChatGPT jak i ChatSonic, musimy mieć utworzone konto i zalogować się w każdej z tych usług. Przeglądarka Opera ułatwia jedynie dostęp do tych narzędzi, ale nie ma ich wbudowanych (jak np. Edge ze zintegrowanym Bing AI).
Jak działa AI Prompts w Operze?
Przeglądając strony internetowe zobaczymy funkcje AI w postaci dymków w górnej części ekranu oraz w menu kontekstowym wyświetlanym po zaznaczeniu tekstu na stronie.
Dzięki nim możemy m.in. generować streszczenia artykułów i całych stron, wyjaśniać zaznaczone pojęcia, generować tweety w konkretnym stylu i zabarwieniu emocjonalnym, czy wyszukać podobne treści w sieci. Kolejne funkcje mają się pojawić w przyszłości.
Aby skorzystać z klasycznej formy inteligentnego czatbota wystarczy kliknąć w odpowiedni skrót na pasku bocznym Opery. Mamy dostęp do dwóch narzędzi – ChatGPT i ChatSonic. O ile ten pierwszy nie wymaga przedstawienia, to warto powiedzieć kilka słów o drugim.
ChatSonic korzysta z technologii GPT-4 i poza tworzeniem tekstu na zadany temat, generowaniem streszczeń artykułów, czy wskazywaniem nowych pomysłów na wpisy na bloga, potrafi też generować obrazy. Mechanizmy chatbota stworzą je w oparciu o wpisany tekst.
Poza korzystaniem z narzędzi jak ChatSonic i GPT-4, Opera pracuje też nad własnymi mechanizmami – AIGC.
„AIGC to milowy krok jeżeli chodzi o surfowanie po sieci. Naszym celem jest wykorzystanie tych technologii, aby zapewnić naszym użytkownikom nowe supermoce przeglądania – na nowo definiując to jak się uczą, tworzą czy dowiadują się czegoś w sieci” – mówi Joanna Czajka, Product Director w Operze.
Może zainteresują Cię także inne artykuły