Co warto wiedzieć o OneDrive? Najważniejsze funkcje i cennik

18.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co warto wiedzieć o OneDrive? Najważniejsze funkcje i cennik
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedyś SkyDrive, dzisiaj już OneDrive, czyli chmura oferowana przez Microsoft. Czy wyróżnia się czymś szczególnym, co skłoniłoby użytkowników do korzystania właśnie z usług OneDrive? Jaka jest cena za abonament i ile miejsca na dysku otrzymujemy za darmo? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić.

Co to jest OneDrive? 

Chmura OneDrive pozwala przechowywać pliki na wirtualnym dysku internetowym. Z zasady działa dokładnie tak, jak każda inna tego typu usługa. Możemy przenosić wybrane pliki do chmury, grupować je w folderach i udostępniać innym użytkownikom.

chmura onedrive
Źródło: Microsoft

Usługa skierowana jest do użytkowników indywidualnych oraz firm. Dostęp do plików na Microsoft OneDrive mamy na każdym urządzeniu, na którym zainstalowana jest chmura. Co za tym idzie, na każdym z nich możemy edytować i udostępniać pliki.

Dzięki aplikacjom pakietu Office nie ma problemu ze współpracą nad dokumentami w trybie rzeczywistym, co w szczególności docenią firmy. Oprócz tego użytkownicy mają możliwość tworzenia kopii zapasowych na dysku, synchronizacja z kolei pozwala automatycznie uzupełniać chmurę o nowo powstałe pliki.  

OneDrive – jak działa i na jakie platformy jest dostępny?

Z dysku skorzystamy na tablecie, smartfonie i komputerze. Do chmury zalogujemy się też bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Tutaj warto nadmienić, że do korzystania z dysku potrzebujemy konta Microsoft (na szczęście rejestracja jest bezproblemowa i zajmuje dosłownie chwilę)

Jeśli zależy nam na tym, aby wyciągnąć z chmury możliwie jak najwięcej, najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja OneDrive.

OneDrive – aplikacje na poszczególne platformy:

 • Na komputerach z systemem Windows 10 i Windows 11 aplikacja jest wbudowana w system. Jeśli masz starszy system, możesz ją pobrać bezpośrednio ze strony Microsoftu.
 • Dysk jest dostępny również na MacOS. Aplikację pobierzesz ze sklepu AppStore.
 • Aplikacja OneDrive jest dostępna także na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Funkcje dodatkowe w OneDrive 

Jedną z ciekawszych funkcji, jakie oferuje dysk Microsoftu jest tzw. Magazyn osobisty. To miejsce w chmurze, które jest dodatkowo zabezpieczone, dlatego świetnie sprawdzi się do przechowywania ważnych plików. Obszar chroniony jest silną metodą uwierzytelniania albo jednym ze sposobów uwierzytelniania dwuskładnikowego.

magazyn osobisty w onedrive

Drugą funkcją, o której warto wspomnieć jest skanowanie dokumentów bezpośrednio do chmury. Wszelkiego rodzaju notatki, przepisy na najsmaczniejsze dania, stare zdjęcia, umowy czy formularze – wszystkie te pliki możemy zeskanować i zapisać bezpośrednio w chmurze zamiast przenosić z komputera.  

Użytkownicy Windowsa 10 i najnowszego Windowsa 11 nie muszą zaprzątać sobie głowy instalowaniem chmury na komputerze. Ta automatycznie znajduje się w systemie i jest od razu gotowa do pracy. Rozwiązanie całkiem przydatne, jeśli zależy nam, by zaoszczędzić miejsce na dysku. Aplikację możemy dowolnie skonfigurować albo wyłączyć, ale o tym za chwilę.  

Synchronizacja OneDrive – jak działa? 

Synchronizacja plików w OneDrive to opcja, która ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla osób często pracujących w chmurze jest wygodnym rozwiązaniem.  

Aktywna usługa OneDrive pozwala wybrać te obszary urządzenia, które będą na bieżąco synchronizowane. Może to był cały dysk twardy albo pojedyncze foldery. Kiedy użytkownik dokona zmian w synchronizowanym obszarze na komputerze, te same modyfikacje dokonają się jednocześnie w chmurze. Działa to też w drugą stronę. Wszystkie zmiany w chmurze znajdą swoje odzwierciedlenie na urządzeniu. 

dysk internetowy onedrive
Źródło: Microsoft

Pliki na żądanie to kolejna zaleta synchronizacji OneDrive. Jeśli zdecydujemy się włączyć tę funkcję, wszystkie pliki z chmury będą widoczne w eksploratorze. Użytkownik ma do nich dostęp bez konieczności pobierania, co pozwala zaoszczędzić miejsce na urządzeniu. Praca na plikach przebiega równie efektywnie, jak w przypadku dokumentów zapisanych na dysku. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu.  

Synchronizacja ma jeszcze jeden atut – komfortową pracę w trybie offline i online. Użytkownik może korzystać z chmury nawet wtedy, kiedy nie ma połączenia z internetem. Jeśli dokona zmian na urządzeniu w zsynchronizowanym obszarze i bez dostępu do połączenia sieciowego, wszelkie zmiany pojawią się na dysku, kiedy ponownie nawiąże połączenie z internetem.  

Jak wyłączyć OneDrive? 

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy, aby One Drive działał, możemy wyłączyć synchronizację na określony czas: 

 • 2 godziny,
 • 8 godzin, 
 • 24 godziny. 

Aby czasowo wstrzymać synchronizację należy kliknąć w ikonę chmury na pasku zadań oraz przejść do Pomoc i ustawienia. Z rozwijanej listy wybieramy Wstrzymaj synchronizację i czas, przez który dysk nie będzie synchronizował danych.

wstrzymanie synchronizacji na dysku microsoft

Możemy też całkowicie wyłączyć usługę. Tutaj warto wspomnieć, że nie utracimy plików ani danych zapisanych w chmurze. System przestanie synchronizować wybrane foldery, ale po ponownym zalogowaniu ponownie zyskamy dostęp do wszystkich zapisanych dokumentów.  

Jak wyłączyć OneDrive w Windows 10? 

 • Klikamy w zakładkę Ustawienia. 
 • Przechodzimy na kartę Konto i wybieramy opcję Odłącz ten komputer PC.  
jak wyłączyć onedrive windows 10

Podobnie przebiega proces w przypadku komputerów MacOS: 

 • Klikamy w ikonę chmury na pasku. 
 • Przechodzimy do Preferencji, a następnie zakładki Konto. 
 • Klikamy w opcję Odłącz ten MAC. 

Cennik OneDrive 

W przypadku chmury od Microsoftu możemy mówić o dwóch zestawach pakietów. Jeden przeznaczony jest dla użytkowników indywidualnych, z kolei drugi dla firm. OneDrive za darmo to zaledwie 5 GB przestrzeni. Dla wielu użytkowników to zdecydowanie zbyt mało miejsca na przechowywanie plików.

OneDrive – cennik dla klientów indywidualnych:

 • Darmowy OneDrive: pojemność 5 GB,
 • Pakiet Standalone – 100 GB za 7,99 zł miesięcznie,
 • Microsoft 365 Personal z OneDrive – 1 TB za 299,99 zł rocznie albo 29,99 zł miesięcznie,
 • Microsoft 365 Family z OneDrive – 6 TB łącznie (po 1000 GB dla każdego użytkownika) za 429,99 zł rocznie albo 42,99 zł miesięcznie.

 OneDrive – cena za chmurę dla firm:

 • Plan I (Udostępnianie plików i magazyn usługi OneDrive) – 1 TB na użytkownika za €4,20 miesięcznie,
 • Plan II (Udostępnianie plików i magazynu usługi OneDrive z zaawansowanymi funkcjami zabezpieczeń i zgodności) – nieograniczony magazyn w przypadku co najmniej 5 subskrybentów za €8,40 miesięcznie,
 • W pakiecie Microsoft 365 Business Basic (pakiet Office dostępny wyłącznie w formie online) – 1 TB na użytkownika za €4,20 miesięcznie przy rocznej subskrypcji,
 • W pakiecie Microsoft 365 Business Standard (z pełnym pakietem Office) – 1 TB na użytkownika za €10,50 przy rocznej subskrypcji.

OneDrive w ramach Microsoft 365 – czy się opłaca?

Jak pewnie zauważyliście, część pakietów cenowych obejmuje też dostęp do Microsoft 365. Za niewielką dopłatą zyskujemy dostęp do wszystkiego, co oferuje Office. Pytanie tylko, czy to się opłaca?

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna i zależy od tego, czego potrzebujemy. Zacznijmy od tego, że OneDrive, chmura o pojemności 1 TB, jest dostępna wyłącznie przy zakupie Microsoft 365 (trochę więcej możliwości mają firmy). Jeśli potrzebujemy na tyle dużej przestrzeni, nie mamy zbyt wielkiego wyboru.

Z pakietu zawierającego OneDrive i Microsoft 365 na pewno będą zadowoleni użytkownicy, którzy na co dzień pracują w Wordzie, Excelu czy PowerPoincie. Mamy dużo miejsca na dane w chmurze i dostęp do pełnej palety usług.

Jeśli jednak zależy nam wyłącznie na chmurze i 100 GB uznamy za wystarczające, nie ma sensu przepłacać. Już za kilka złotych miesięcznie możemy cieszyć się dostępem do dysku internetowego.

Alternatywa dla OneDrive

Microsoft nie ma monopolu na rynku, a podobnych rozwiązań jest pod dostatkiem. Każda chmura oferuje coś innego, różne też są ceny za miesięczny abonament. Przekrój ofert jest naprawdę szeroki i każdy powinien znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Zobacz, z jakich dysków internetowych warto korzystać:
Rodzaje dysków internetowych
Przechowywanie danych w chmurze. Najlepsze dyski internetowe

Prym wiodą prawdziwi giganci, czyli Microsoft właśnie, a wraz z nim Google ze swoim Drivem i Dropbox, który jest jednym, z najstarszych dysków internetowych na rynku. Nie brakuje też mniej popularnych chmur, które kuszą przede wszystkim niską ceną. Rzec można, że jest w czym wybierać, a sedno leży w tym, aby wybrać mądrze.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.