Search icon

Ograniczenia dla nieletnich na TikToku. Dzienny limit czasu korzystania z aplikacji

03.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Ograniczenia dla nieletnich na TikToku. Dzienny limit czasu korzystania z aplikacji
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Bez dwóch zdań TikTok jest dziś jedną z najpopularniejszych aplikacji. Kiedyś uznawany był za media społecznościowe kierowane do dzieci i młodzieży. Dziś TikTok jest pełnoprawnym konkurentem Facebooka i Instagrama. Swoje profile mają tam duże firmy, politycy i ponad miliard użytkowników z całego świata. Problem ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu na TikToku mają szczególnie osoby młode. To właśnie ich ma jednak dotyczyć najnowsze ograniczenie w aplikacji TikTok.

Aplikacja TikTok dla niepełnoletnich tylko przez godzinę dziennie

TikTok najwyraźniej próbuje pomóc swoim użytkownikom odzyskać równowagę. Dla sporej ilości młodych osób zakończenie przeglądania mediów społecznościowych stało się sporym problemem. Niepełnoletni spędzają w ten sposób nawet kilka godzin dziennie. Najnowsza funkcja TikToka kierowana jest właśnie do takich osób, a także ich rodziców. Ograniczenie dziennego czasu korzystania z aplikacji ma pozytywnie wpłynąć na równowagę pomiędzy korzystaniem z social mediów, a codziennym życiem i innymi zajęciami.

TikTok chce wprowadzić opcję kontroli czasu, jaki użytkownik spędza w aplikacji.

To nie jedyna zmiana. Celem TikToka w najbliższym czasie jest również lepszy dobór wyświetlanych treści do wieku użytkownika. Ponadto zmieni się polityka prywatności i zasady bezpieczeństwa TikToka. Użytkownik (lub jego rodzic) dostanie również funkcję kontroli ilości czasu, jaki w poszczególnych dniach spędza w aplikacji.

Nie masz 18 lat? TikToka użyjesz tylko przez 60 minut dziennie!

Narzędzie pozwalające ograniczyć dzienny czas korzystania z TikToka do jednej godziny kierowane jest głównie do rodziców nastolatków. Kiedy użytkownik telefonu osiągnie limit, aplikacja zostanie wyłączona. Wtedy na ekranie zobaczymy pole, w którym należy wpisać hasło. To jedyny sposób, by znów wejść do aplikacji. Rozwiązanie powinno trafić w ramach aktualizacji aplikacji na Androida i iOS w najbliższym czasie.

Domyślny limit dzienny to 60 minut. Rodzic może jednak zmienić go, a także ustawić osobne wartości dla różnych dni tygodnia.

Skąd pomysł, żeby ograniczyć czas spędzany na TikToku akurat do 60 minut? Przedstawiciel TikToka (Piotr Żaczko, Manager Komunikacji na Europę Środkową) twierdzi, że jest to wynik akademickich badań.

Z pewnością rodzice docenią też możliwość podejrzenia podsumowania z ilością czasu spędzonego na przeglądaniu TikToka. Pojawi się tam łączny czas dla poszczególnych dni, jak często została otworzona aplikacja, a także podział na dane dla dnia i nocy.

TikTok bez wieczornych i nocnych powiadomień

Kolejną funkcją TikToka, która ma zadbać o cyfrową równowagę młodzieży, jest ograniczenie w kwestii powiadomień. Osoby poniżej 18 roku życia nie dostaną ich w godzinach wieczornych. Dla osób w wieku 16-17 lat powiadomienia zostaną wyciszone o 22:00. Młodsi użytkownicy (13-15 lat) nie zobaczą powiadomień po 21:00. Godziny można zmodyfikować.

Przerwa na sen od TIKTIK

W celu zadbania o dobry wypoczynek najmłodszych, TikTok wyświetli im również przypomnienia o śnie. Możemy ustawić konkretną godzinę. Wtedy użytkownik przeglądający TikToka zobaczy komunikat z sugestią wyłączenia aplikacji.

Czy rodzice będą mieli większy wpływ na cenzurę treści w TikTok?

Kolejny pomysł również z pewnością spodoba się wielu rodzicom. Chodzi o możliwość lepszej kontroli nad treściami przeglądanymi na TikToku przez ich dzieci. System mógłby opierać się o hasztagi lub konkretne słowa. Rodzice dostaliby więc niezłe narzędzie do filtrowania treści (np. filmów) wyświetlanych dzieciom na ekranie aplikacji TikTok.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.