Office Online – darmowy pakiet biurowy Microsoft w przeglądarce

24.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Office Online – darmowy pakiet biurowy Microsoft w przeglądarce
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość użytkowników komputera miała do czynienia z pakietem aplikacji biurowych Office, który stworzyła firma Microsoft. To zdecydowanie najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte tego typu narzędzia. Problem jednak w tym, że trzeba za nie sporo zapłacić. A co gdybyśmy powiedzieli Wam, że wiemy, jak uzyskać legalny dostęp do Office za darmo? Z pomocą przychodzi Office Online, czyli darmowy, internetowy pakiet biurowy od Microsoftu.

Czym jest Office Online?

Office Online to, jak już wspomniano, darmowa wersja pakietu aplikacji biurowych Microsoft 365, bo tak teraz oficjalnie nazywa się stary, dobry i wielu użytkownikom znany Microsoft Office. Co ważne, do jego użytkowania potrzebny jest oczywiście komputer, a zainstalowana musi być na nim jedynie dowolna przeglądarka internetowa, taka jak Chrome, Edge, Firefox, Opera lub Safari w przypadku komputerów Mac. To zarówno zaleta jak i wada tego rozwiązania.

office online za darmo

Zaletą jest to, że dostęp do pakietu Office Online możliwy jest z każdego komputera na całym świecie, a jedynym warunkiem, poza zainstalowaną przeglądarką, jest dostęp do Internetu.

Wadą takiego rozwiązania, jest fakt, że Microsoft Office Online nie daje możliwości otwierania dokumentów na komputerze, ponieważ poszczególne aplikacje nie są na nim zainstalowane. Istotne jest jednak to, że pliki opracowane za pomocą Office Online można pobrać na dysk lokalny, a następnie na przykład wysłać pocztą elektroniczną czy innymi kanałami.

Czy Office Online jest darmowy?

W odróżnieniu od klasycznej wersji usługi Microsoft 365, w ramach której poszczególne aplikacje można zainstalować na komputerze, Office Online jest dostępny zupełnie za darmo.

Warto dodać, że za Microsoft 365 Personal, czyli pakiet dla jednej osoby, z którego korzystać można na pięciu urządzeniach, zapłacić trzeba 299,99 złotych za rok lub 29,99 złotych miesięcznie. Nieco droższy jest pakiet Family dla sześciu użytkowników, a za najdroższą wersję dla firm zapłacić trzeba około 100 złotych miesięcznie.

Jak korzystać z Office Online?

Warunkiem korzystania z Office Online za darmo jest posiadanie konta Microsoft, którego założenie także jest darmowe. Aby to zrobić należy wejść na stronę Office Online for the web i kliknąć „Zarejestruj się bezpłatnie”, a następnie w celu utworzenia konta postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

zarejestruj się w office online
Źródło: MS Office

Po zalogowaniu się otrzymamy dostęp do aplikacji Office 365 online oraz 5 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive, gdzie zapisywać można pliki tworzone i edytowane w ramach darmowego Office’a.

Konto Microsoft założyć można także właśnie na stronie OneDrive, a w tym celu należy kliknąć „Utwórz bezpłatne konto”. Podobnie jak w przypadku pierwszej z wymienionych stron, można tutaj tworzyć nowe dokumenty oraz edytować już istniejące. W drugim przypadku należy je jednak najpierw przesłać w celu zapisania na OneDrive, a służy do tego funkcja „Przekaż”.

microsoft online - przekaż dokument
Źródło: MS Office

Warto też dodać, że wszystkie zmiany dokonywane w dokumentach w ramach pakietu Office Online zapisywane są automatycznie, więc próżno szukać tutaj znanej wszystkim funkcji „Zapisz”. To duża zaleta, ponieważ wyklucza ryzyko utraty wprowadzonych zmian, a z pewnością wielu użytkowników przynajmniej raz zapomniało użyć tej funkcji i w ferworze pracy stracili wszystko to, nad czym przez jakiś czas pracowali.

Trzeba też wiedzieć, że jeśli plik został wczytany z dysku lokalnego, to wprowadzane zmiany go nie dotyczą. Modyfikacji ulega jedynie plik zapisany w chmurze.

Jakie aplikacje wchodzą w skład Office Online?

Wśród aplikacji dostępnych w ramach Microsoft Office Online znajdują się najbardziej popularne programy takie jak:

 • Word,
 • Excel,
 • PowerPoint,
 • Outlook,
 • Teams,
 • Skype,
 • OneNote.

Poza tym, dostępne są mniej popularne aplikacje, które wchodzą skład płatnego pakietu Microsoft 365:

 • Clipchamp,
 • Forms,
 • Kalendarz,
 • Lists,
 • Power Automate,
 • Sway,
 • To Do.

W ramach Office Online za darmo dostępnych jest więc wiele narzędzi, z których korzystać można niemal bez ograniczeń, także na urządzeniach mobilnych. Nie oznacza to jednak, że działają one zupełnie tak samo jak w przypadku płatnych wersji.

Różnice między Office Online a Microsoft 365

Funkcjonalność nawet najbardziej popularnych aplikacji w ramach Microsoft Office online jest nieco ograniczona w porównaniu do klasycznych aplikacji. Nie jest to jednak dużym problemem, ponieważ w darmowej wersji Office’a znajdują się wszystkie funkcje, które niezbędne są mniej zaawansowanym użytkownikom, a właśnie tacy szukają darmowych rozwiązań. Profesjonaliści są w stanie zapłacić za usługę Microsoft 365 i w zamian za to otrzymać pełną funkcjonalność, ponieważ jest to ich narzędzie pracy. Jeśli zatem aplikacji Word używasz do napisania wypracowania w szkole, listu motywacyjnego czy podania do jakiegoś państwowego urzędu to w darmowej wersji znajdziesz wszystko, co jest do tego niezbędne, a nawet więcej.

microsoft office online

W trakcie tworzenia dokumentu tekstowego w darmowej aplikacji nie da się wstawić kształtów, a liczba funkcji dostępny w Excelu ograniczona jest do kilkuset. To tylko niektóre przykłady, ale te funkcje nie są niezbędne do tworzenia nieskomplikowanych dokumentów i da się bez nich żyć.

Darmowy pakiet Office Online jest zatem wartą uwagi alternatywą dla płatnej wersji. Warto mieć na uwadze jedynie pewne ograniczenia funkcjonalności, które dotyczą jednak najbardziej zaawansowanych narzędzi. Wszystkie podstawowe funkcje niezbędne do stworzenia podstawowych dokumentów są dostępne.

Grafika główna: MS Office

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.