Jak odzyskać zdjęcia usunięte z telefonu? Praktyczne porady

09.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak odzyskać zdjęcia usunięte z telefonu? Praktyczne porady
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wykonywanie zdjęć i filmów telefonem jest bardzo wygodne. Dobra jakość zdjęć i możliwość noszenia miniaturowego aparatu fotograficznego zawsze przy sobie sprawiły, że dziś to zdecydowanie najpopularniejszy sposób robienia zdjęć. Niestety, czasem przydarzy nam się przypadkowo skasować fotografie. Jak je odzyskać? Czy odzyskiwanie danych z telefonu jest możliwe?

Usunąłem zdjęcie w telefonie – co teraz?

Jak przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu? Na wstępie warto się zastanowić, co dzieje się ze zdjęciami po ich usunięciu. Dziś wiele smartfonów oferuje funkcję Kosza, który przechowuje kasowane treści przez pewien czas (domyślnie najczęściej 30 dni).

To najprostszy sposób na to, by odzyskać zdjęcia z telefonu. W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić tę funkcję – znajduje się w menu galerii zdjęć.

jak przywrócić zdjęcia z kosza?

Jeśli ich tam nie ma, czy da się odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Kasowane treści nie są od razu całkowicie wymazywane z pamięci. Często w telefonie jest ich kopia zapasowa lub informacje o plikach znajdują się gdzieś na dysku. Są stopniowo nadpisywane przez kolejne dane. Im krótszy czas od usunięcia zdjęcia do jego próby odzyskania, tym szansa odzyskania zdjęć z telefonu jest większa.

Przywracanie zdjęć z kopii zapasowej w chmurze

Zdjęcia mogą być przechowywane w trzech miejscach:

  • w pamięci wbudowanej telefonu
  • na karcie pamięci
  • w chmurze – z dostępem online

Ta trzecia opcja często jest najbardziej bezpieczna. Dzięki niej zachowasz bezpieczeństwo danych podczas zalania, uszkodzenia, czy nawet zgubienia lub kradzieży Twojego smartfona. Zdjęcia będą możliwe do odzyskania po zalogowaniu do chmury (np. do Zdjęć Google) na komputerze lub na innym smartfonie. W tym celu warto włączyć synchronizację zdjęć z chmurą – automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Gdy są w chmurze, wystarczy połączyć się z Internetem, by mieć do nich dostęp.

jak odzyskać zdjęcia zapisane w chmurze?

W przypadku najpopularniejszej chmury – Google, kopie zapasowe zdjęć są automatycznie przechowywane przez 60 dni. Możesz więc liczyć na ich łatwe i szybkie przywrócenie. Po 60 dniach są jednak nieodwracalnie usunięte. Jeśli chcesz więc przywrócić przypadkowo usunięte zdjęcie, musisz działać szybko.

Poza usługą Zdjęcia Google możesz tworzyć kopie zapasowe także w innych chmurach: OneDrive, iCloud lub Dropbox – te chmury są najpopularniejsze. Sposoby na to, jak odzyskać zdjęcia po zresetowaniu telefonu lub po przypadkowym usunięciu, będą inne dla każdej z chmur. W każdym przypadku jest to jednak dość proste – wymaga podania prawidłowych danych do logowania, zaznaczenia wybranych zdjęć i ściągnięcia ich do pamięci smartfona.

W przypadku każdego z programów warto jednak pamiętać o jednej rzeczy. Należy mieć włączoną opcję tworzenia kopii zapasowych. W przeciwnym wypadku zdjęcia nie będą zapisywane w chmurze automatycznie.

Jak odzyskać usunięte zdjęcia na telefonie z Androidem?

Odzyskiwanie zdjęć z telefonu Android może być proste i szybkie, jeśli te wciąż znajdują się w Koszu.

Jeśli używasz Zdjęć Google, wejdź do aplikacji i rozwiń menu w górnej części ekranu (trzy poziome paski). Tam znajdziesz opcję “Przejdź do kosza”. Po wejściu do niej zobaczysz prawdopodobnie usunięte zdjęcia. Przytrzymaj palec na jednym z nich i kliknij opcję “Przywróć”.

W Samsung Galerii kosz znajduje się pod symbolem trzech kropek (funkcja Kosz), podobnie jest w telefonach Xiaomi.

Jak odzyskać zdjęcia usunięte z kosza? W tej sytuacji można wykorzystać program do odzyskiwania danych z telefonu.

Odzyskiwanie zdjęć na iPhone (iOS)

Skasowane fotki są przechowywane w systemie iOS przez 30 dni. Jak przywrócić zdjęcia z telefonu Apple?

Wejdź do aplikacji Zdjęcia. Tam w opcji Albumy znajdziesz folder “Ostatnio usunięte”. Jeśli tam wejdziesz i znajdziesz przypadkowo usuniętą fotkę, naciśnij zdjęcie i zatwierdź przywrócenie go.

Jak przywrócić zdjęcia z kosza? Wystarczy tylko kliknąć odpowiednią fotkę.

Aplikacje i programy do odzyskiwania zdjęć

Jeśli skasowanych zdjęć nie ma już w folderze “Kosz”, czy można odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Wtedy można użyć jednego z darmowych programów do odzyskiwania zdjęć z telefonu. Są dwie opcje – wykorzystanie programu na komputer lub ściągnięcie mobilnej aplikacji na swój telefon.

jak przywrócić zdjecia na telefonie za pomocą aplikacji lub programu

Programy na komputer

Aplikacje instalowane na komputerze czasem mają nieco większe możliwości. Jeśli mobilna aplikacja nie ma jak odzyskać usuniętych plików z telefonu, spróbuj zrobić to na komputerze.

Pomoże w tym rozbudowany program Dr.Fone na Windows. Działa z telefonami z Androidem i iOS. Ten darmowy program do odzyskiwania zdjęć z telefonu pozwoli też na przywracanie kontaktów, SMS-ów, a nawet muzyki.

Jeśli natomiast okaże się nieco zbyt trudny w obsłudze, wybierz program Recuva. Działanie programu polega m.in. na łączeniu w całość fragmentów plików, co często pozwala na odzyskiwanie zdjęć z telefonu nawet po jego resecie, czy formacie pamięci.

Aplikacje na telefon

Jak odzyskać usunięte zdjęcia z pamięci wewnętrznej telefonu? W systemie Android możesz użyć aplikacji DigDeep Image Recovery. Jest prosta w obsłudze. Wystarczy włączyć skanowanie pamięci smartfona – aplikacja w efekcie pokaże listę znalezionych, usuniętych wcześniej zdjęć.

Podobnie działa program DiskDiger Photo Recovery. Przeszuka w poszukiwaniu skasowanych fotek zarówno pamięć telefonu, jak i kartę pamięci microSD. Pozwala też czasem na odzyskiwanie danych Android po resecie telefonu.

Usługa odzyskiwania danych

Jeśli zrobiłeś wszystko, ale dalej nie wiesz, jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu, pozostaje jeszcze jedna opcja. Na rynku istnieją profesjonalne firmy, zajmujące się odzyskiwaniem danych.

Usługa odzyskiwania danych z pamięci telefonu lub karty SD nie jest tania, wiele osób zdecyduje się jednak na nią w przypadku naprawdę ważnych treści. Takie firmy mają znacznie większe możliwości niż programy do odzyskiwania danych z telefonu. Często pozwolą na przywrócenie zdjęć i innych danych z uszkodzonego, a nawet zalanego telefonu, tabletu, czy laptopa.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.