Jak odzyskać dane z dysku? Najlepsze programy do odzyskiwania danych

29.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak odzyskać dane z dysku? Najlepsze programy do odzyskiwania danych
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na dyskach twardych HDD i SSD przechowuje się mnóstwo danych – mogą to być nasze prywatne informacje, jak chociażby zdjęcia, ale też ważne materiały biznesowe. W obu przypadkach ich utrata wiąże się z dużym stresem. Na szczęście istnieje kilka możliwości, by przywrócić ważne dla siebie pliki. Jak odzyskać dane z dysku? Sprawdźmy, jakie programy są do tego najlepsze i jakie inne działania warto podjąć.

Na czym polega odzyskiwanie danych z dysku?

Utrata danych z dysku to nic przyjemnego. Może być to skutkiem wielu różnych uszkodzeń: fizycznych, logicznych oraz elektronicznych:

  • fizyczne (inaczej mechaniczne) uszkodzenie dysku twardego związane jest z awarią podzespołów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to głowicy lub napędu dysku. W tym wypadku komputer nie widzi dysku lub dysk się nie włącza. Pojawiają się też niestandardowe dźwięki.
  • uszkodzenia logiczne sprawiają, że nie ma się dostępu do wszystkich danych, dysk jednak nadal pozostaje sprawny. Przyczyną może być sformatowanie dysku, przypadkowe usunięcie danych lub np. przeinstalowanie systemu oraz wirusy.
  • uszkodzenia elektroniczne – ich przyczyną może być np. awaria zasilacza, w tym wypadku dysk nie włącza się i komputer nie widzi nośnika. Nie pojawiają się niestandardowe dźwięki.

Utrata danych może być spowodowana również przez różne usterki, jak chociażby zalanie dysku. W tym wypadku konieczna jest szybka reakcja. Przede wszystkim zalanego dysku nie należy osuszać na własną rękę, gdyż może to skutkować dalszą utratą danych. Najlepiej oddać wówczas komputer do serwisu.

odsyzkiwanie danych z uszkodzonego dysku

W momencie utraty danych przede wszystkim należy zachować spokój – nie nadpisywać ich, nie używać uszkodzonego dysku. Najlepiej jest jak najszybciej wyłączyć urządzenie i wyjąć dysk. Odzyskiwanie danych można wykonać samodzielnie w domu, jednak w tym wypadku warto zachować ostrożność. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku uszkodzeń mechanicznych, jest oddanie dysku do profesjonalnej firmy.

Najlepsze programy do odzyskiwania danych

Jeśli utrata danych związana jest z przypadkowym sformatowaniem lub niezamierzonym usunięciem plików, informacje można przywrócić przy pomocy specjalnego oprogramowania. Jaki darmowy program do odzyskiwania danych jest najlepszy? Mamy 5 propozycji.

Disk Drill

Disk Drill to program do odzyskiwania danych, który pozwala w łatwy sposób przywrócić nieumyślnie usunięte pliki lub te stracone w wyniku wirusów czy awarii sprzętu i oprogramowania. Ma przyjazny i dopracowany interfejs, jest szybki i łatwy w obsłudze. W darmowej wersji Disk Drill pozwala przywrócić do 500 MB utraconych danych.

Aby odzyskać skasowane pliki, należy najpierw wskazać magazyn danych, z którego mają zostać odzyskane. Disk Drill pozwala na odzyskiwanie danych z dysku SSD, HDD, ale też z pendrive’ów, kart pamięci czy dysków zewnętrznych. Program następnie skanuje wybrany nośnik w poszukiwaniu utraconych plików. Na koniec wybiera się te, które chce się odzyskać i zapisuje się je na dysku.

Recuva

Recuva to kolejny polecany program do odzyskiwania danych w przypadku usunięcia plików przez użytkownika, działania wirusów lub awarii sprzętu i oprogramowania. Jest prosty w obsłudze i w zaledwie kilku krokach pozwala na przywrócenie plików.

Program pozwala odzyskać wszystkie utracone pliki – obrazy, muzykę czy dokumenty i oferuje ich podgląd przed odzyskaniem. Przyda się również wtedy, gdy interesuje Cię odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, kart pamięci, a nawet danych z urządzeń mobilnych.

TestDisk & PhotoRec

TestDisk & PhotoRec to bezpłatny program do odzyskiwania danych, który ma mnóstwo możliwości i charakteryzuje się dużą skutecznością. Aplikacja jest uniwersalna i działa na systemach Windows, Linux i Mac OS.

Program TestDisk & PhotoRec pozwala między innymi na odzyskanie utraconych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS) oraz skasowanych danych – zdjęć, dokumentów czy archiwów.

Stellar Free Data Recovery Software

Stellar to bezpłatna aplikacja, która pozwala odzyskać dane z dowolnego urządzenia z systemem Windows lub zewnętrznego nośnika pamięci.

Korzystanie z programu jest bardzo proste – kreator odzyskiwania danych przeskanuje dysk w poszukiwaniu usuniętych plików lub tych utraconych w wyniku formatowania urządzenia. Następnie użytkownik może wybrać dane, które chce odzyskać i zapisać je w preferowanym folderze.

MiniTool Partition Recovery

MiniTool Partition Recovery to darmowy program do wyszukiwania i przywracania utraconych w wyniku usunięcia, wirusa lub awarii komputera partycji.

Aplikacja obsługuje partycje z systemem takich plików, jak FAT12, FAT16, FAT32, VFAT, NTFS oraz NTFS5. Ma przejrzysty interfejs i co ważniejsze, jest bardzo skuteczna. Program odzyskuje dane z dysków twardych oraz zewnętrznych nośników danych.

Jak odzyskać dane z dysku zewnętrznego, którego nie widzi komputer?

Jeśli Twój komputer nie widzi dysku zewnętrznego, należy przede wszystkim zachować ostrożność, aby nie utracić danych na zawsze. Jeśli masz pewność, że nie jest to uszkodzenie mechaniczne, wypróbuj poniższe wskazówki:

  • Przepnij dysk twardy do innego komputera, aby upewnić się, czy problemem nie jest port USB.
  • Sprawdź, czy masz wszystkie aktualizacje sterowników.
  • Przejdź do zakładki “zarządzanie dyskami”. Być może wystarczy przypisać literę do dysku.

Jeśli to rozwiąże problem i dysk będzie już widoczny, możesz odzyskać dane przy pomocy wymienionych już programów. Jeżeli jednak urządzenie wydaje niepokojące dźwięki, doznało uszkodzeń mechanicznych i dostęp jest przerywany, należy zaprzestać wszelkich działań i skontaktować się ze specjalistą.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Jeśli doszło do uszkodzenia mechanicznego, próby przywrócenia plików najprawdopodobniej zakończą się niepowodzeniem. Lepiej jest wówczas skorzystać z pomocy doświadczonej firmy. Jej pracownicy są w stanie z większą skutecznością odzyskać różnego rodzaju pliki.

odzyskiwanie danych z dysku - cena usługi

Zastanawiasz się, ile kosztuje odzyskiwanie danych z dysku? Cena w dużej mierze zależna jest od stopnia uszkodzenia. Jednak nie mając odpowiedniego wyposażenia i doświadczenia, lepiej nie działać na własną rękę i ryzykować permanentną utratą danych, które specjalista mógłby bez problemu odzyskać.

Sprawdź usługę odzyskiwania danych Komputronik – Odzyskiwanie danych.

Programy do tworzenia kopii zapasowych:

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.