Facebook i Instagram bez reklam – ile kosztuje i dlaczego tak drogo? (akt.)

07.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Facebook i Instagram bez reklam – ile kosztuje i dlaczego tak drogo? (akt.)
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kilka dni temu informowaliśmy, że Elon Musk planuje wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisu X (dawniej: Twitter). Teraz okazuje się, że za możliwość korzystania z innych mediów społecznościowych również zapłacimy. Mowa o produktach Meta, czyli Facebooku i Instagramie. Ile będą kosztować w Polsce i czy każdy będzie musiał wnieść opłatę?

Płatny Facebook w Polsce – jak do tego doszło?

Najpierw opłatę w formie subskrypcji zaproponował Twitter (dziś serwis nazywa się „X”). Dotyczyło to jednak kont premium z dodatkowymi opcjami i oznaczeniem. Dziś wiemy już też o planach ściągnięcia opłat od nowych użytkowników. Zdaniem twórców serwisu ma to pomóc w walce z fałszywymi kontami – tak zwanymi botami. Opłata będzie symboliczna i nieobowiązkowa. Bez zapłacenia jednego dolara nie będzie natomiast możliwości publikowania wpisów, a jedynie odczytywanie ich.

Płatny Facebook i Instagram są dostępne od 7 listopada 2023 jako opcja nieobowiązkowa.

Dodatkowa opłata za prowadzenie konta w Instagramie i Facebooku ma pozwolić na bardziej komfortowe przeglądanie ich. W zamian za opłatę nie będziemy musieli oglądać reklam, na przykład postów promocyjnych różnych firm.

Ile może kosztować płatny Facebook i Instagram
Płatny Facebook i Instagram z pewnością nie spotka się z pozytywnym przyjęciem użytkowników

Zdaniem jednego z topowych serwisów informacyjnych w branży technologicznej – The Verge – zabieg Mety (właściciel Facebooka i Instagrama) może wynikać z wcześniejszych zapowiedzi Unii Europejskiej. Europejskie władze chcą bowiem przyjrzeć się nieco bliżej temu, jak Meta przetwarza dane swoich użytkowników, przede wszystkim w kontekście możliwości wyświetlenia im reklam. Meta zamiast sprawić, aby dane były przetwarzane w zgodzie z unijnymi regulacjami, po prostu naliczy opłatę za usunięcie reklam. Jest to jakieś wyjście, chyba nie o to chodziło jednak unijnym urzędnikom.

Ile kosztuje płatny Facebook i Instagram w Polsce?

Cena za płatnego Twittera to zaledwie 1$. Niestety, płatny Facebook i Instagram będą znacznie droższe.

Płatny Facebook bez reklam w Polsce to koszt 59,99 złotych.

Warto dodać, że początkowy koszt miesięcznej subskrypcji obejmuje wszystkie profile użytkownika (Facebook i Instagram) utworzone w ramach jednego konta w Centrum kont użytkownika.

Po 1 marca 2024 roku za każde dodatkowe konto (Facebook i Instagram) trzeba będzie dopłacić 37 złotych miesięcznie.

facebook bez reklam cennik
Źródło: instalki.pl

Oznacza to, że łączny koszt dostępu premium do Facebooka i Instagrama bez reklam wynosić będzie prawie 100 zł! Z jednej strony to fatalna wiadomość dla wielu użytkowników social mediów w Polsce, Europie i na świecie. Z pewnością znajdzie się jednak spore grono osób chcących usunąć reklamy lub ograniczyć ich liczbę. Dla nich koszt 3 złotych dziennie będzie rozsądnym wydatkiem.

jak ściągnąć film z facebooka na telefonie
Ile będzie kosztował Płatny Facebook?

Czy dalej będziemy mogli korzystać z Facebooka i Instagrama bez opłat? Meta uspokaja

Tak, wciąż będą dostępne bezpłatne konta na Facebooku i Instagramie. Aby jednak to było możliwe, trzeba zaakceptować nowy regulamin, w którym zgadzamy się na wykorzystanie przez Meta naszych danych i informacji z profilu oraz ciasteczek. Na ich podstawie wyświetlane reklamy będą personalizowane.

Możliwe , że osoby korzystające z bezpłatnych kont otrzymają z czasem coraz więcej reklam. Widzimy to między innymi w serwisie YouTube, gdzie Google najwyraźniej próbuje zachęcić jak najwięcej osób do kupienia płatnego dostępu, czyli YouTube Premium.

Polecane smartwatche

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.