Od ilu lat jest Snapchat? Poradnik dla rodziców i dzieci
Snapchat to bardzo popularna aplikacja społecznościowa, która od wielu lat zaskarbiła sobie sympatię młodych osób. Snap wyróżniał się znikającymi wiadomościami i sprzyjał spontanicznym dzieleniem się treściami, a także był prekursorem popularnych filtrów na zdjęcia profilowe.
W czasach, gdy dzieci i młodzież spędzają bardzo dużo czasu w internecie, warto jednak, by rodzice mieli świadomość zagrożeń, jakie mogą czyhać na platformie i jakie są jej ograniczenia wiekowe. Od ilu lat jest Snapchat? Poniższy poradnik pomoże zarówno rodzicom, jak i dzieciom, w zrozumieniu, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji Snapchat.
- Ile trzeba mieć lat, aby korzystać ze Snapchata?
- Jakie są zagrożenia na Snapchacie
- Na co rodzice powinni zwrócić uwagę dzieciom korzystającym z apki?
- Najważniejsze ustawienia prywatności i bezpieczeństwa
- FAQ
Ile trzeba mieć lat, aby korzystać ze Snapchata?
Od ilu lat jest Snapchat? Oficjalnie regulamin aplikacji Snapchat mówi, że użytkownicy muszą mieć ukończony 13. rok życia, aby korzystać z platformy społecznościowej.
Ten próg wiekowy jest dość podobny do innych aplikacji social media, takich jak Tik-Tok, Instagram i Facebook. Oznacza to również, że Snap Inc. nie może zbierać danych użytkowników poniżej 13 roku życia.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko skłamało odnośnie swojego wieku, więc warto mieć to na uwadze. Jeśli jednak jako rodzice używacie aplikacji do kontroli rodzicielskiej, możecie ustawić próg restrykcji wiekowej na poziomie 13 lub więcej lat i wtedy wasza pociecha Snapchata nie zainstaluje jeśli naprawdę nie ma 13 lat.
Są to między innymi podgląd snapów u osób, których nie obserwujesz, dodawanie znajomych nieznajdujących się na liście kontaktów w telefonie oraz korzystanie z opcji płatności.
Jakie są zagrożenia na Snapchacie
Zagrożenia, jakie panują na Snapchacie, mogą wynikać ze specyfiki aplikacji. Na przykład znikające wiadomości nie pozwalają na to, by mieć trwałe dowody, że doszło do niewłaściwych interakcji i kontaktów z obcymi osobami. Ponadto dzieci korzystające z aplikacji mogą zakładać, że ich wiadomości zawsze znikną, ale w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie drugiemu rozmówcy, aby ten wykonał zrzut ekranu i wykorzystał informację w szkodliwy sposób.
Inne problemy w dużej mierze jednak nie różnią się od tego, co czyha na użytkowników innych mediów społecznościowych, czyli:
- fake news: fałszywe informacje podawane bez weryfikacji jako świadoma manipulacja (lub nieświadomie)
- deepfake: tworzone za pomocą sztucznej inteligencji przeróbki nagrań, w których głos, czy twarz osób jest podmieniany na inne
- cyberbullying: hejt i nękanie mające na celu zniszczenie poczucia własnej wartości dziecka
- cyberstalking: niechciane śledzenie i nachodzenie ze strony nieznajomych w niedobrych intencjach (np. wykorzystywanie seksualne)
Na co rodzice powinni zwrócić uwagę dzieciom korzystającym z apki?
Rodzice, których dzieci korzystają ze Snapa powinni zwrócić uwagę, jakie treści pokazują się w zakładce “Discover”, bo pomimo moderacji na platformie nadal mogą one okazać się niewłaściwe.
Ponadto funkcja Snap Mapa może być problematyczna, gdyż po włączeniu udostępniania lokacji na żywo, daje to stały podgląd położenia naszego dziecka osobom z listy znajomych. W teorii ułatwia to kolegom i koleżankom spotykanie się “w realu”, ale jeśli takie informacje wpadną w niewłaściwe ręce, może dojść do stalkingu i innych potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Najważniejsze ustawienia prywatności i bezpieczeństwa
Aby zwiększyć poziom prywatności w aplikacji warto skorzystać z poniższych funkcji:
- Włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe wymuszające wysłanie kodu weryfikacyjnego na numer telefonu dziecka, który musi zostać dodatkowo wpisany (poza profilowym hasłem) przy próbie logowania się. Aby tego dokonać, przejdź do Profil -> Ustawienia (ikona koła zębatego) -> Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
- Upewnij się, że tylko znajomi mogą wysyłać wiadomości Twojemu dziecku. Wejdź w “Ustawienia”, przewiń w dół do sekcji “Kontrola prywatności”, następnie wybierz “Skontaktuj się ze mną” i wybierz “Znajomi”.
- Ukryj profil z sekcji “Szybkie dodawanie”, która jest krótką listą sugerowanych użytkowników w oparciu o listę wspólnych znajomych. Aby tego dokonać, należy wejść w Profil -> Ustawienia, przewinąć w dół do sekcji “Kontrola prywatności” i wyłączyć tę funkcję w ustawieniu “Kto może zobaczyć mnie w szybkim dodawaniu”.
Oprócz tego jedną z najważniejszych funkcji Snapchata z perspektywy rodzica jest Centrum Rodziny. Dzięki niemu zyskamy możliwość nadzoru rodzicielskiego za sprawą którego:
- Sprawdzimy, z którymi znajomymi oraz jakich grupach na Snapie nasze dziecko prowadziło rozmowy (nie podejrzymy ich treści, a więc prywatność zostanie uszanowana).
- Sprawdzimy pełną listę członków grup, na których nasze dziecko było aktywne w ciągu 7 ostatnich dni.
- Wyświetlimy pełną listę obecnych znajomych i nowo dodanych osób.
- Ograniczymy wyświetlanie niektórych zawartości w zakładkach Stories i Polecane.
- Zgłosimy podejrzane lub niepokojące konta do zespołu ds. zaufania i bezpieczeństwa.
FAQ: najczęściej zadawane pytania
Czy Snapchat jest od 12 lat?
Nie. Snapchat to aplikacja dostępna dla osób, które ukończyły 13 lat.
Jak kontrolować Snapchat u dziecka?
Rodzice mogą kontrolować Snapchat u dziecka za pomocą funkcji Centrum Rodziny.
Czy Snapchat uzależnia?
Jak każda aplikacja używana w nadmiarze, Snapchat może mieć uzależniający wpływ na dzieci. To nie znaczy jednak, że należy go bezwzględnie zakazywać. Jak z każdą zdobyczą technologii, ważna jest cyfrowa higiena i ustawienie właściwych granic.
Czy Snap jest bezpieczny?
Właściwie skonfigurowany, Snapchat jest bezpieczną aplikacją, która posiada wiele opcji związanych z kontrolą poziomu bezpieczeństwa.
Czy na snapie znikają zdjęcia?
Tak, Snapchat usuwa udostępniane Snapy w zakładce Story po ich wygaśnięciu, które domyślnie następuje po 24 godzinach.
Polecane telefony
Może Cię zainteresować: