Co robią ludzie z dziwnymi plecakami Apple na ulicach Warszawy?

09.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w < 1 Minuty
Co robią ludzie z dziwnymi plecakami Apple na ulicach Warszawy?
Przeczytasz w < 1 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na ulicach Warszawy spotkać będzie można ludzi, którzy noszą dziwne plecaki z nazwą i logo firmy Apple. Te plecaki to zaawansowane technologicznie urządzenia, których zadaniem jest monitorowanie otoczenia. Czy Apple nas inwigiluje? O co chodzi z tymi plecakami?

Przebudowa Map Apple

Sprawa nie jest tak straszna, jakby się wydawało. Na stronie firmy z Cupertino przeczytać można, że w dniach od 8 maja do 30 czerwca bieżącego roku Apple prowadzić będzie na terenie Warszawy prace związane z przebudową swoich map, w tym funkcji Rozejrzyj się.

Wcześniej po ulicach miast w całej Polsce jeździły samochody, które rejestrowały obrazy i zbierały dane za pośrednictwem skanerów LiDAR, a teraz to samo odbywać się będzie z wykorzystaniem wspomnianych wyżej plecaków.

Ten sposób zbierania danych ma umożliwić pozyskanie informacji na temat lokalizacji, do których nie mogą wjechać samochody, takich jak na przykład wąskie uliczki czy parki miejskie.

A co z prywatnością?

Firma wyjaśnia, że przed publikacją zebranych w ten sposób obrazów zamazywane są twarze przechodniów oraz tablice rejestracyjne, które umieszczone są na widocznych na nich samochodach.

Nowe Mapy Apple w Polsce

Warto przypomnieć, że od 7 kwietnia w Polsce dostępna jest nowa wersja map. Zapewnia ona lepsze odwzorowanie dróg, trójwymiarowy widok najważniejszych budynków, funkcję Rozejrzyj się oraz nowe, bardziej zrozumiałe komunikaty nawigacji.

Źródło: Apple, grafika: @JoannaStern/ Twitter

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.