Nvidia Canvas zmienia dziecięce bohomazy w fotorealistyczną grafikę

25.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nvidia Canvas zmienia dziecięce bohomazy w fotorealistyczną grafikę
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Talent plastyczny to nie jest coś, co można dostać na Allegro. Wiele osób męczy się z tym, że nawet prosta kreska w Paincie wygląda, delikatnie mówiąc, nieatrakcyjnie. A gdyby tak istniało oprogramowanie, które kalekie bazgroły zamieniałoby w dzieło sztuki… Ono istnieje. I nazywa się Nvidia Canvas.

Co to jest Nvidia Canvas?

Nvidia Canvas to technologia, która wykorzystuje ogromne moce obliczeniowe kart graficznych z RTX-em oraz sztuczną inteligencję do tworzenia grafiki. Dzięki wykorzystaniu AI Nvidia Canvas zmienia przedszkolne gryzmoły w przepiękne krajobrazy rodem z “Władcy Pierścieni”.

Tak jak widzimy na filmie, zasada działania Nvidia Canvas jest prosta. Okno po lewej to input window. Używając wskaźnika, rysujesz kształty, a na ich podstawie AI generuje krajobraz z użyciem materiałów, które wybierzesz. Okno po prawej to output window. Tutaj pokaże się krajobraz, który tworzysz.

Panel po prawej stronie oferuje nam dwie główne zmienne:

  • materiały – znajdziesz tu m. in góry, morze, trawę, skały, chmury czy mgłę,
  • style – najczęściej chodzi tu o porę dnia.

Obraz zmienia się w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że jeśli nagle najdzie Cię ochota na dodanie warstwy chmur nad dopiero co stworzonymi górami, gdy wybierzesz odpowiedni materiał i pociągniesz kreską, chmury pokażą się niemal natychmiast. Podobnie ze stylami. Na Twoim obrazie jest piękny, rześki poranek? Jednym kliknięciem zmienisz go w zachód słońca.

Oczywiście to jest tylko narzędzie i czasem głupieje, szczególnie wokół wody. Jak na razie w 2022 r. sztuczna inteligencja jeszcze nie nadąża za człowiekiem i wykrzacza się w starciu z głupimi pomysłami.

paraca na nvidia canvas

DALL-E, czyli pierwszy malarz tekstu

Jak lepiej nazwać algorytm do tworzenia obrazów, niż łącząc sztuczną inteligencję i nazwisko malarza?

DALL-E to zabawna gra słów, którą otrzymamy po połączeniu słowa “WALL-E” (animacja Pixara z 2008 r.) i nazwiska malarza Salvadora Dali.

Dall-E jest wynikiem badań naukowych przeprowadzonych przez OpenAI. Naukowcy użyli algorytmu GPT-3 z 12 miliardami parametrów do generowania realistycznych obrazów na podstawie tekstu.
Zasada jego działania opiera się na zbiorze zestawów tekst-obraz. W grudniu 2021 roku OpenAI wypuściło GLIDE – Guided Language to Image Diffusion for Generation and Editing. To nowy algorytm używający 3,5 miliarda parametrów, który poradził sobie lepiej, niż DALL-E.

DALL-E był ogromnym krokiem naprzód w generowaniu obrazu za pomocą słów.

Nvidia GauGAN – rysowanie słowem

Patrząc na nazwę oprogramowania, znawcy sztuki powiedzieliby, że to gra słowna z nazwiskiem malarza Paula Gauguina. I dokładnie tak jest.
GauGAN to odpowiedź inżynierów z Nvidii na DALL-E. GAN oznacza “Generative Adversarial Network”, czyli coś, co można przetłumaczyć jako “wytwórcza antagonistyczna sieć”. Dlaczego antagonistyczna? Chodzi o zasadę jej działania. Składa się tak naprawdę z dwóch sieci:

  • generator – generuje próbkę, na przykład obraz,
  • dyskryminator – usiłuje odgadnąć, czy próbka jest realistyczna, czy wygenerowana przez AI.
tworzenie w nvidia canvas

Bitwa generatora i dyskryminatora może trwać poprzez miliony starć do momentu, aż uda się uzyskać realistyczny wynik. Przedrostek “Gau” pozwala nazwie algorytmu brzmieć podobnie do nazwiska malarza.

Nvidia GauGAN2 to ulepszona wersja GauGAN. Algorytm uczył się na 10 milionach zdjęć krajobrazów wysokiej jakości przy użyciu superkomputera Nvidia Selene. Zespół użył sieci, która nauczyła się kojarzyć słowa z obrazami.
Nvidia Canvas bazuje na modelu GauGAN2, przy czym input odbywa się za pomocą pędzla, a nie słów. Oparcie technologii na GauGAN2 pozwala aplikacji Canvas na osiągnięcie czterokrotnie lepszej rozdzielczości obrazu.

Nvidia Canvas – potencjalne zastosowania

Oczywiście aplikacja Canvas to świetna zabawa dla kogoś, kto nie ma pojęcia o malarstwie i dla osób całkowicie pozbawionych talentu artystycznego. Posiadacze RTX-a obdarzeni drewnianymi dłońmi od dziś mogą za pomocą darmowej apki stworzyć piękne krajobrazy. Kto wie, może technologia pójdzie dalej i osoby bez talentu będą mogły tworzyć przyzwoite grafiki, a nie tylko krajobrazy?

jak powstają obrazy w nvidia canvas

Niemniej jednak prawdziwą wartość Nvidia Canvas będzie niosło do grafików konceptualnych. Nie ma nic trudniejszego w pracy kreatywnej, niż stworzenie czegoś z niczego. Często sprowadza się to do mitycznego natchnienia, które albo na nas spłynie, albo nie.

Dzisiaj to przeszłość. Grafik ma możliwość odpalić Nvidia Canvas, namazać coś w myśl zasady: “Tu chcę górę, a tu chcę morze” i stworzyć przejrzysty pejzaż. Następnie obrobi to w Photoshopie i może podać dalej. To znacznie przyspieszy prace, także – a może przede wszystkim – nad grami i filmami.

Może Cię zainteresować:

Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.