Czy trzeba uważać na numer kierunkowy +46? Jaki to kraj?

23.02.2025 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Czy trzeba uważać na numer kierunkowy +46? Jaki to kraj?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Odebrane połączenie telefoniczne z nieznanego numeru może nas słono kosztować. Coraz więcej oszustów rozpoznać można po kierunkowym +46. Jaki to kraj? Dlaczego numer ten powinien nas zaalarmować? Jakie zagrożenia za nim stoją? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

Kierunkowy +46 – jaki kraj?

Numer kierunkowy +46 zarezerwowany jest dla połączeń wychodzących ze Szwecji. Widząc go na ekranie swojego telefonu, warto zachować szczególną ostrożność – zwłaszcza jeśli nie spodziewamy się kontaktu z zagranicy. Popularność jego internetowych wyszukiwań wskazuje bowiem na to, że szwedzki kierunkowy coraz częściej wiązany jest z próbami wyłudzeń pieniędzy lub danych.

numer +46 kierunkowy

Kierunkowy: Szwecja – dlaczego warto na niego uważać?

Jak wspomnieliśmy, kierunkowy +46 może wskazywać na niecne intencje kontaktującej się z Wami osoby. Handel danymi osobowymi stanowi poważne, współczesne zagrożenie, wymierzone w nieostrożne i ufne osoby.

To już nie tylko niedogodności wiążące się z nieproszonym telemarketingiem. Na celowniku znajdują się Wasze dane finansowe (numery kart kredytowych, hasła do rachunków bankowych), osobowe (PESEL, data urodzenia) i zdrowotne (historia chorób, szczegóły ubezpieczenia zdrowotnego).

Brak należytej uwagi może w związku z tym narazić Was na bolesne konsekwencje, odczuwane latami.

Kierunkowy +46 – jakie oszustwa mogą być z nim związane?

Wyobraźnia oszustów nie ma granic. Wykorzystują nieuwagę, dobre intencje i największe lęki, aby pozyskać cenne dla nich dane. Wybrane, stosowane przez nich techniki spotykamy jednak częściej niż pozostałe.

1. Przedpłata / zaliczka

Oszust może informować Was o rzekomej wygranej w loterii, spadku, który przypadł Wam w udziale itp. Zanim pieniądze “trafią w Wasze ręce”, poprosi jednak o wpłatę niewielkiej kwoty – przedpłaty lub zaliczki. Oczywiście jedynym transferem środków, jaki nastąpi, będzie ten z Waszego konta bankowego wprost na konto oszusta.

2. Phishing

Phishing to dość wyrafinowana i bardzo popularna technika oszustwa. Bazuje ona na zaufaniu do powszechnie znanych instytucji i przedsiębiorców, takich jak banki, operatorzy telekomunikacyjni, firmy ubezpieczeniowe lub kurierskie. Niekiedy oszuści podszywają się również pod naszych znajomych.

Celem ich działania jest skłonienie adresata komunikatu do podjęcia określonych działań, np. podania danych logowania do kont bankowych, kont społecznościowych lub systemów biznesowych. Aby go osiągnąć, próbują jak najbardziej uwiarygodnić się w naszych oczach, np. przekierowując nas na stronę do złudzenia przypominającą tę oryginalną.

3. Oferta pracy

Niespodziewany telefon z wymarzoną ofertą pracy, do której nawet nie aplikowałeś? Choć chcielibyśmy, by było inaczej, to również prawdopodobnie oszustwo.

4. Połączenie “ping”

Szwedzki kierunkowy wyświetla się na ekranie tylko przez chwilę? To prawdopodobnie tzw. połączenie ping – udawana próba kontaktu, mająca skłonić Was do oddzwonienia. Już samo to może wiązać się z ryzykiem naliczenia wysokich opłat za połączenia międzynarodowe. Często chodzi jednak o coś więcej, np. sprawdzenie, czy Wasz numer jest aktywny, czy macie w zwyczaju oddzwaniać itp., co stwarza grunt pod dalsze próby wyłudzeń.

5. Obsługa techniczna

Jeśli osoba po drugiej stronie telefonu informuje o wystąpieniu problemu z Waszym sprzętem i oferuje pomoc w tym zakresie – jednocześnie prosząc o zdalny dostęp do niego – to jawna próba oszustwa.

6. Metoda “na paczkę”

E-commerce kwitnie, co skrzętnie wykorzystują oszuści, podszywając się pod popularne firmy kurierskie i pocztowe. Nie spodziewacie się żadnej paczki, lecz ta rzekomo napotkała problemy z dostawą lub nie została należycie opłacona? – W żadnym wypadku nie klikajcie w załączone linki, pod którymi może kryć się złośliwe oprogramowanie. Nie uzupełniajcie też wrażliwych danych, o które jesteście proszeni.

7. Metoda “na policjanta”

Sprawcy stosujący tę metodę wykorzystują zaufanie do instytucji publicznych, autorytet, którym te są darzone oraz poczucie zagrożenia, które kreują po stronie swojej potencjalnej ofiary. Osiągają to, próbując wmówić rozmówcy, iż bierze on udział w akcji policyjnej, dla której powodzenia konieczne jest wykonanie określonych kroków, np. przekazanie oznaczonej sumy pieniędzy lub podanie wrażliwych danych osobowych.

8. Metoda “na BLIKa”

Popularna w Polsce metoda płatności natychmiastowych w niepowołanych rękach może stanowić wielkie zagrożenie. De facto mowa o rodzaju omówionego wyżej phishingu – oszust przejmuje Wasze media społecznościowe i wysyła za ich pośrednictwem (mniej lub bardziej alarmujące) wiadomości do Waszych znajomych z prośbą o wygenerowanie i przekazanie kodu BLIK

9. Udawane relacje romantyczne

Zauroczony lub zakochany człowiek potrafi zrobić naprawdę wiele dla obiektu swoich westchnień. Oszuści wiedzą o tym doskonale, posuwając się do najniższych, manipulacyjnych zagrywek. Zanim poproszą Was o pieniądze, poświęcą Wam sporo czasu i nakreślą zmyśloną historię swojego życia, nierzadko sprawiając wrażenie osób dobrze sytuowanych – do czasu nadejścia rzekomego kryzysu finansowego.

10. Bliski w potrzebie

Ostatnia, omawiana przez nas metoda jest jednocześnie najokrutniejszą. Bazuje bowiem na najtrudniejszych emocjach potencjalnych ofiar. Oszust podszywa się pod policjanta, prawnika lub bliskiego, aby poinformować o poważnym wypadku z winy osoby z rodziny. Aby uchronić ją przed konsekwencjami, prosi o przelew na uiszczenie nieistniejącej kaucji lub odszkodowania.

kierunkowy szwecja

+46 kierunkowy – jak się chronić?

Połączenie przychodzące od nieznanego numeru o kierunkowym +46 możecie po prostu zignorować, zablokować lub sprawdzić w internetowych bazach danych. Nie otwierajcie załączników i linków zawartych w wiadomościach, wysyłanych z tego rodzaju numerów. Nie podawajcie też wrażliwych danych, takich jak hasła dostępu do banku i mediów społecznościowych, numer i seria dowodu osobistego, PESEL czy data urodzenia. W razie uporczywego nękania zgłoście zaś sprawę odpowiednim służbom.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.