Nowy wygląd Google Chrome na 15 urodziny przeglądarki. Jak go wyłączyć?

21.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowy wygląd Google Chrome na 15 urodziny przeglądarki. Jak go wyłączyć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google Chrome to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce i na świecie. Króluje zarówno w wersji na smartfony, jak i na komputerach. Ta druga wersja została właśnie nieco odświeżona. Nowy wygląd Google Chrome nie wszystkim przypadł do gustu, co często ma zresztą miejsce w przypadku zmian w najpotrzebniejszych narzędziach i programach. Możemy dość prosto przywrócić poprzedni wygląd Chrome lub dać szansę nowej wersji.

Odświeżony wygląd przeglądarki Google Chrome

W wyglądzie nowej wersji Chrome od razu zobaczymy podobieństwo do innych narzędzi stworzonych przy pomocy Material You (dotychczas funkcję znaliśmy z systemu Android na smartfonach). Mamy sporo opcji personalizacji, podobnie zresztą jak na wspomnianym systemie, jego twórcą też jest w końcu Google. Jednym z wyróżników Material You są „dynamiczne” kolory, co możemy też zobaczyć w Chrome.

Google Chrome od lat wyglądało niemal tak samo. Właśnie się to zmienia!

Aż trudno uwierzyć, ale przeglądarka Chrome ma już 15 lat! We wrześniu Google w ramach obchodów tej okrągłej rocznicy zaprezentowało nowy wygląd Chrome po raz pierwszy. Zmiany w designie nie są więc dla nas totalną nowością.

Nowy wygląd Google Chrome zobaczymy już na pierwszy rzut oka. Mówimy jednak o odświeżeniu przeglądarki – to tak proste narzędzie, że trudno byłoby spodziewać się tu gruntownych zmian. Użytkownicy zwykle nie lubią zmian w miejscach, których używają każdego dnia. Amerykański gigant z pewnością nie chciałby ich więc odstraszyć lub zniechęcić do dalszego korzystania z najpopularniejszej przeglądarki świata.

Nowa paleta kolorów w Chrome i duże możliwości personalizacji

Wciąż mamy do wyboru wiele motywów, w tym opcję ustawienia ciemnego lub jasnego tła. Paleta kolorów została nieco odświeżona, w wielu dostępnych motywach dominują przyjemne, pastelowe barwy.

W miejscu gdzie w dotychczasowej wersji widzieliśmy kłódkę (informacja o połączeniu szyfrowanym) dziś znajdziemy skrót do ustawień strony. Zmieniono wygląd ikon przypisanych do różnych funkcjonalności, to jednak kosmetyczne modyfikacje. Całość wygląda bardzo przejrzyście.

google chrome nowy wygląd
Nowy wygląd Chrome (źródło: blog.google)

Najnowsza wersja Chrome jest już dostępna

Użytkownicy mogą już pobrać aktualizację do najnowszej wersji przeglądarki Chrome. Z czasem najnowsza wersja pojawi się u wszystkich użytkowników komputerów, niezależnie od systemu operacyjnego. Nowy wygląd Chrome dostaniemy więc na Windowsie, Linuxie, a także na komputerach z macOS.

Jak wyłączyć nowy wygląd Chrome?

Jeśli jednak komuś nowy design Chrome nie przypadnie do gustu, można dość łatwo wrócić do poprzedniej wersji wyglądu. W pierwszej kolejności musimy otworzyć przeglądarkę Google Chrome. W pasku adresowym wpisujemy następnie komendę:

chrome://flags/#chrome-refresh-2023

zatwierdzamy klawiszem Enter, w tym momencie przejdziemy do listy funkcji przeglądarki. Opcja/flaga „Chrome Refresh 2023”, podświetlona zostanie opcja związana z nowym wyglądem. Z prawej strony zobaczymy przycisk, musimy wcisnąć go i z „Default” zmienić opcję na „Disabled”.

Na dole strony z ustawieniami wciskamy przycisk „Refresh”. Przeglądarka Chrome uruchomi się ponownie, już z wybranym ustawieniem – dotychczasowym wyglądem. Działanie to możemy odwrócić w ten sam sposób, zaznaczając opcję „Chrome Refresh 2023” jako „Enabled”.

Przywrócenie wcześniejszego wyglądu nie będzie jednak możliwe, gdy Google zakończy wszystkie prace związane z nowym wyglądem. Wtedy wszyscy użytkownicy będą korzystali z nowej wersji.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.