Nowy tani iPhone SE trafi na rynek w 2022 roku

08.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Nowy tani iPhone SE trafi na rynek w 2022 roku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

iPhone SE to smartfon marki Apple, którego zaliczyć można do średniej półki cenowej. To najtańszy iPhone, który dostępny jest w oficjalnej dystrybucji, a jego cena wynosi nieco ponad 2000 złotych. Obecny model zadebiutował w kwietniu 2020 roku. Jeśli więc Apple chce konkurować w tym segmencie, to powinno już zaprezentować kolejną generację tego smartfona. W sieci pojawia się coraz więcej doniesień na ten temat. Jaki będzie nowy iPhone SE?

iPhone SE

Historia iPhone’a SE rozpoczęła się w 2016 roku, ale warto przypomnieć o tym, że pierwszy tańszy iPhone pojawił się 3 lata wcześniej. Był to model 5C, który zadebiutował wraz z iPhonem 5S. Oba smartfony sprzedawały się bardzo dobrze. W pierwszych trzech miesiącach po swojej premierze 5C znalazł się wśród trzech najlepiej sprzedających się smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie utwierdziło to firmę w przekonaniu, że koncepcja tańszego iPhone’a może przynieść dodatkowe przychody.

W marcu 2016 roku na rynku pojawił się iPhone SE, który niejako zastąpił w 5C w portfolio firmy. Należy pamiętać, że już dwa lata wcześniej pojawił się iPhone 6, który w stosunku do swoich poprzedników miał zupełnie odmienioną konstrukcję. Zmienił się kształt, a jego ekran był zdecydowanie większy niż w przypadku wcześniejszych generacji. Jednak konstrukcja SE opierała się właśnie na poprzednikach modelu 6, dlatego nie wróżono mu rynkowego sukcesu. Telefon wyposażony był w wyświetlacz o przekątnej 4 cali, a już wtedy dostępne były smartfony z systemem Android, których wyświetlacze były zdecydowanie większe.

pierwszy iphone se

Podczas prezentacji iPhone SE pozycjonowany był jako smartfon dla osób, które preferują kompaktowe telefony, a modele takie jak 6 czy 6 Plus są dla nich za duże.

Kolejnym argumentem był fakt, że w 2015 roku sprzedano aż 30 milionów 4-calowych modeli iPhone’ów. Podobnie jak 5C, SE sprzedawał się dobrze, ale smartfon nie był długo aktualizowany. Pierwsza fala krytyki z tym związana pojawiła się w 2018, kiedy to Apple zaprezentowało trzy nowe modele. Żaden z modeli XR, XS oraz XS Max nie był kompaktowy. Chociaż XR miał być tym tańszym modelem, to jego cena i tak była zdecydowanie wyższa niż w przypadku SE, a ekran był zdecydowanie większy. Mówiono wówczas, że Apple lekceważy klientów z mniej zasobnymi portfelami.

Na drugą generację iPhone’a SE czekać trzeba było aż cztery lata. Pojawił się on w 2020 roku i w sprzedaży dostępny jest do dziś.

Sprawdź, z jakich widgetów warto korzystać:
Widgety iPhone
Najlepsze widgety na iPhone’a – TOP 10

iPhone SE 2020

Specyfikacja iPhone’a SE z 2020 roku nie robi obecnie dużego wrażenia. Warto jednak już na początku wspomnieć, że to solidny smartfon, który sprawdzi się wśród mniej wymagających użytkowników. Można na nim zainstalować najnowszą wersję systemu iOS, a aktualizacje możliwe będą prawdopodobnie przez kolejne 5 lat. Jako ciekawostkę można dodać, że najnowszy iOS zainstalować można także na iPhonie SE 1. generacji. Jest to już jednak prawdopodobnie ostatnia wersja.

iPhone SE 2 wyposażony jest w wyświetlacz typu LCD o przekątnej 4,7 cala. Jakość obrazu nie powala, ale dzięki technologii True Tone oraz szerokiej gamie kolorów jest  całkiem przyzwoita. W smartfonie zastosowano układ A13, ten sam który znajduje się w iPhone’ach serii 11.

Oprócz tego, aparat z jednym obiektywem szerokokątnym o rozdzielczości 12 megapikseli. Rozdzielczość przedniego aparatu to 7 megapikseli. W obu przypadkach jakość zdjęć nie jest zła.

Cechą charakterystyczną SE z 2020 roku jest znajdujący się pod ekranem przycisk Home z czytnikiem linii papilarnych Touch ID, co sprawia, że smartfon nie wygląda nowocześnie. Czas najwyższy by został odświeżony.

iphone se 2020

Nowa generacja iPhone SE 3 (2022) – co już wiadomo

Doniesienia na temat iPhone SE 3. generacji nie są jeszcze jednoznaczne. Jedni twierdza, że jego konstrukcja oparta będzie na ramie iPhone’a 8, czyli będzie wyglądać tak samo jak SE 2. Według innych Apple wykorzysta obudowę modelu XR. To oznaczałoby znaczne odświeżenie wyglądu, zwiększenie wyświetlacza oraz pozbycie się przestarzale wyglądających szerokich ramek wokół ekranu oraz przycisku Home.

iphone se 3

Niestety zdecydowana większość analityków zgodnie twierdzi, że nowy SE posiadać będzie wyświetlacz typu LCD, co w 2022 roku nie spotka się raczej z przychylnymi opiniami. Nie wiadomo co w takim przypadku stanie się z notchem. Mimo rezygnacji z przycisku Home, czytnik linii papilarnych ma być wbudowany w przycisk boczny.

Brak kamery TrueDepth, która wspiera technologię rozpoznawania twarzy Face ID sprawi, że wcięcie w ekranie nie będzie potrzebne. Być może będzie ono zdecydowanie mniejsze. Mało prawdopodobne jest, że Apple zdecyduje się na otwór w ekranie, ponieważ byłoby to innowacyjne rozwiązanie, a takie nie są stosowane w tańszych modelach iPhone’ów. Apple wyposaży tego smartfona w modem do obsługi sieci 5G, co w 2022 roku powinno być standardowym rozwiązaniem.

SE 3 ma mieć układ A14 lub A15. Pierwszy stosowany jest w iPhone’ach serii 12, a drugi w najnowszych modelach – serii 13.

iphone se 3 2022

Cena iPhone SE 2022 i data premiery

Do tej pory analitycy przewidywali, że nowy iPhone SE pojawi się na rynku w pierwszej połowie 2022 roku, ale według ostatnich doniesień premiera może odbyć się już w pierwszym kwartale przyszłego roku. To prawdopodobny scenariusz biorąc pod uwagę fakt, że SE 2 zaprezentowany został w kwietniu 2020 roku.

Cena nowego modelu ma być taka sama jak obecnego. W Stanach Zjednoczonych SE 3 z pamięcią o pojemności 64 GB kosztować ma 399 dolarów, co oznacza, że w Polsce cena wynosić będzie 2199 złotych.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.