Kiedyś FAT, dziś NTFS, jutro…. ReFS? Nowy system plików nadchodzi!

25.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Kiedyś FAT, dziś NTFS, jutro…. ReFS? Nowy system plików nadchodzi!
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

ReSilient File System, czyli ReFS. To format plików, który choć nie jest nowinką technologiczną, może zastąpić obecnie stosowany system NTFS.

Początki systemu NTFS sięgają lat 90.

Pierwszy raz z systemem plików NTFS spotkaliśmy się już w 1993 roku, kiedy znalazł się w systemie Windows NT 3.1. Większość mniej zaawansowanych użytkowników spotkało się z nim jednak wraz z premierą Windowsa XP. Tak czy inaczej – system plików NTFS jest już z nami wiele lat. Najwyraźniej Windows uznał, że czas na sporą zmianę dotyczącą systemu plików.

Z systemem plików ReFS pierwszy raz mieliśmy styczność w systemie operacyjnym Windows 8.

I choć sam OS Microsoftu nie odniósł sukcesu (większość osób korzystało z Windowsa 7 aż do przesiadki na „dziesiątkę”), nowy system plików to spora zmiana. ReFS pozwala podnieść wydajność i może obsługiwać znacznie większe pliki niż dotychczasowy standard – NTFS. Microsoft chciałby więc, aby ReFS został wprowadzony na dobre jako ogólnoświatowy standard, a nie tylko jedna z opcji.

ReFS może zastąpić NTFC

Co charakteryzuje system plików ReFS?

ReFS jest systemem plików, który ma dostęp do danych opisujących każdy plik (metadane).

Dzięki swojej strukturze jest bardzo szybki. Wykorzystuje przestrzeń na dysku lepiej niż NTFS, nie wspominając już o dość przestarzałym systemie FAT.

ReFS obsługuje też rozszerzenia, dla których wsparcia na próżno szukać w NTFS (np. ACLe i VSS).

Przez wiele lat wydawało się, że ReFS nie ma zastąpić NTFS, a funkcjonować równolegle z nim. Świadczyć o tym może choćby fakt, że nowszy system plików pojawił się na rynku w 2012 roku, a wciąż znajduje zastosowanie tylko w serwerach. Nic dziwnego, tam zalety ReFS względem innych systemów plików są najbardziej widoczne. Chodzi o możliwość bardzo szybkiego przetwarzania sporej ilości danych.

Jak duże pliki obsługuje ReFS?

W specyfikacji systemu plików ReFS znajdziemy informację, że obsługuje on pliki o wielkości do 1YB. Jak dużą jednostką jest 1 jottabajt? Znana nam wartość, czyli 1 GB oznacza wielkość 10 do potęgi 9. 1 YB to 10 do potęgi 24, co najlepiej obrazuje różnicę.

ReFS może zastąpić NTFC

ReFS jest bardzo dobry, ale… NTFS także!

System plików ReFS daje twórcom sprzętu i oprogramowania nowe możliwości. Użytkownik odczułby zmianę poprzez wzrost wydajności, lepsze zabezpieczenie plików przed uszkodzeniem, czy wzrost płynności pracy z dużymi plikami. Jak się jednak okazuje, ciężko jest zrezygnować z systemu NTFS, ponieważ też ma sporo zalet. Finalnie, zmiana dla wszystkich użytkowników Windowsa nastąpi zapewne dopiero w przyszłości. Już dziś Microsoft poczynił jednak pewne kroki mające na celu popularyzację systemu plików ReFS.

W najnowszej kompilacji Windows 11 25281 możliwe jest uruchomienie obsługi systemu plików ReFS.

Taka zmiana przeznaczona jest oczywiście obecnie dla developerów – twórców oprogramowania. Co ważne, po ustawieniu nowego systemu plików, w wielu przypadkach konfiguracja Windows 11 kończy się pełnym sukcesem. To dobry znak w kontekście dalszych prac nad nowym systemem plików i jego wdrożeniem.

ReFS może zastąpić NTFC

Przejście z NTFS na ReFS nie tak szybko?

NTFS pozostanie standardem w Windowsach, przynajmniej jeszcze przez pewien czas. Największym problemem może być bowiem fakt, że obecnie przejście z jednego systemu plików na drugi nie jest możliwe. Dla partycji dysku, które działają w systemie plików NTFS nie jest możliwa konwersja do ReFS. Dziś nie jest też możliwa zmiana już istniejących plików w przeciwną stronę – z ReFS do NTFS. Ponadto obecnie występują problemy z funkcjonowaniem nowego systemu plików na nośnikach wymiennych. Przeszkodą jest też brak dostępnej kompresji plików, czy szyfrowania.

Systemy plików ReFS i NTFS są jednak kompatybilne pod względem API. Aplikacji mogą więc korzystać z lokalnych i globalnych plików w obu systemach.

Dla Microsoftu to nie problem – NTFS jest jak najbardziej funkcjonalnym i udanym systemem plików.

Doniesienia o możliwym włączeniu systemu plików ReFS w jednej z kompilacji Windowsa 11 świadczą więc raczej o wykonaniu kolejnego „małego kroku” w stronę przejścia na ten system. Nie stanie się to jednak z pewnością w najbliższej przyszłości.

Dziś system plików ReFS stosowany jest z powodzeniem w serwerach. Duża odporność na uszkodzenie plików jest tam kluczowa. System plików posiada też możliwość automatycznego naprawiania plików, które tego wymagają. Musimy więc zatem poczekać jeszcze jakiś czas, aż rozwiązanie to finalnie zastąpi system NTFS w komputerach użytkowników indywidualnych.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.