Program „Cyfrowy uczeń” zastąpi „Laptop dla ucznia”. Kiedy wejdzie w życie?

18.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Program „Cyfrowy uczeń” zastąpi „Laptop dla ucznia”. Kiedy wejdzie w życie?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że program laptopów dla czwartoklasistów nie będzie kontynuowany. Jak się okazało, „darmowe” komputery nie były finansowane w odpowiedni sposób, co poskutkowało zarzutami ze strony Unii Europejskiej. Na horyzoncie jest już jednak nowy program. Jak ma działać „Cyfrowy uczeń”?

Cyfrowy uczeń zastąpi laptopy dla czwartoklasistów?

Wcześniejsze zapowiedzi zawieszenia programu rządowych laptopów dla czwartoklasistów zostały potwierdzone przez Krzysztofa Gawkowskiego oraz Barbarę Nowacką. Poprzednie władze twierdziły, że będzie to forma cyklicznego wsparcia dla uczniów i ich rodziców. Miała być to jednocześnie realizacja jednego z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy otwierającego Polsce drogę do funduszy unijnych. Przedstawiciele UE zorientowali się jednak, że finansowanie programu nie jest prawidłowe.

Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że w miejsce zawieszonego programu pojawi się nowy – o nazwie „Cyfrowy uczeń”.

Wstępne plany poznaliśmy podczas konferencji Barbary Nowackiej, pełniącej obecnie funkcję Ministra Edukacji. Zdaniem nowych władz Polski, „Cyfrowy uczeń” będzie lepszą wersją poprzedniego programu. Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreśla, że dotychczasowa idea (przekazanie uczniom laptopów) w swoim założeniu nie była zła. Jego zdaniem była natomiast źle realizowana, pojawiły się też błędy podczas przygotowania.

Zapowiedź programu Cyfrowy Uczeń
Cyfrowy uczeń

Największe zarzuty dotyczą oczywiście finansowania. Program ostatecznie nie został bowiem sfinansowany ze środków unijnych. Pojawiły się też zastrzeżenia co do przetargów na zakup laptopów.

Cyfrowy uczeń – nowy program, w którym czwartoklasiści otrzymają laptopy

Wicepremier Krzysztof Gawkowski mówi o nowym programie „Cyfrowy uczeń”, że jest świetny. Zapowiada „koniec z zastawianiem laptopów w lombardach” i większą świadomość samych uczniów, po co otrzymali sprzęt. Beneficjenci programu mają również wejść w przekonanie, że mogą zabrać sprzęt do szkoły, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ma to być po prostu przydatny na co dzień laptop do nauki i innych zadań.

cyfrowy uczen

Na jakim etapie jest obecnie program „Cyfrowy uczeń”? Zdaniem wicepremiera, trwają już rozmowy z ministrem finansów – Andrzejem Domańskim. Plan zakłada uruchomienie programu w 2025 roku. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej już teraz znajdziemy zapewnienie, że program ruszy.

Jednocześnie dowiadujemy się też, że trwają analizy i konsultacje, m.in. z rodzicami. Obecnie nie poznaliśmy też jeszcze ani specyfikacji sprzętu, ani dokładniejszych warunków działania programu. W związku z datą rozpoczęcia programu poszkodowani mogą być natomiast uczniowie, którzy w 2024 roku pójdą do czwartej klasy i nie otrzymają laptopów. Może i dla nich polskie władze zaproponują jednak jakieś rozwiązanie. Takie zapewnienia usłyszeliśmy już zresztą od minister edukacji, Barbary Nowackiej.

Polecane laptopy

Obecnie nie wiadomo jednak jeszcze, czy „Cyfrowy uczeń” będzie polegał na przekazaniu uczniom laptopów. Być może będą to tablety – w rządowych zapewnieniach słyszymy bowiem o „urządzeniach mobilnych”.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.