Nowy procesor Qualcomm to prawdopodobnie Snapdragon 8s Gen 2 lub Snapdragon 8 Gen 3 Lite

15.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowy procesor Qualcomm to prawdopodobnie Snapdragon 8s Gen 2 lub Snapdragon 8 Gen 3 Lite
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W Internecie w ostatnim czasie pojawiły się informacje na temat możliwego wprowadzenia do produkcji kolejnej odmiany Snapdragona 7. Teraz na horyzoncie pojawia się kolejny układ z zupełnie nowej serii. Ma być tańszym odpowiednikiem flagowego Snapdragona 8 Gen 3. Niezależnie od tego, czy zostanie nazwany Snapdragon 8s Gen 2, czy Snapdragon 8 Gen 3 Lite – może być naprawdę mocny, a przy tym bardziej przystępny cenowo od „pełnoprawnej” ósemki.

Nieoficjalne informacje na temat nowego procesora Quaclomm

Jedno jest pewne. Od lat topowe procesory Qualcomm należą do najlepszych CPU dla smartfonów i tabletów. W zeszłym roku na listę najmocniejszych smartfonów z Androidem trafiło sporo modeli wyposażonych w doskonały układ – Snapdragon 8 Gen 2. Obecnie flagowce mają już kolejną generację tego procesora. Snapdragon 8 Gen 3 ma jeszcze lepsze osiągi, choć poprzednik ustawił poprzeczkę bardzo wysoko.

Przeciek na temat nowego procesora Qualcomm

Producenci urządzeń mobilnych chętnie korzystają z najnowszych i najlepszych procesorów, choć te mocno windują cenę. Na rynku jest w końcu miejsce również dla tańszych, wciąż bardzo dobrych urządzeń. Wtedy są dwa wyjścia: skorzystanie ze słabszego, bo starszego procesora, albo wybór słabszego procesora pochodzącego z niższego segmentu. Wkrótce portfolio Qualcomm może zostać uzupełnione przez rozwiązanie kompromisowe – odchudzoną wersję Snapdragona 8 Gen 3.

Snapdragon 8s Gen 2 lub Snapdragon 8 Gen 3 Lite

W sieci pojawiły się nieoficjalne informacje na temat możliwej specyfikacji nadchodzącego procesora. Miałby dostać topowy rdzeń ARM Cortex-X4, ale z obniżonym do 2,9 GHz taktowaniem. Zadania związane z generowaniem i wyświetlaniem grafiki przekazane byłyby natomiast do układu Adreno 735. W topowym dziś modelu mamy natomiast kartę Adreno 750. Oznaczałoby to nieco słabsze osiągi, przy zachowaniu najnowszej technologii (np. dostępności nowoczesnych standardów Bluetooth i Wi-Fi, czy wsparcia dla AI).

Nowy Snapdragon ma być produkowany w procesie TSMC w 4 nm.

Nieoficjalne źródła twierdzą, że nazwa kodowa to Qualcomm Snapdragon SM8635. Układ oczywiście ma 8 rdzeni.

Ciekawostką jest „prognoza” wyniku takiego układu w AnTuTu. Mowa o rezultacie wynoszącym 1,7 mln punktów. Topowy Snapdragon 8 Gen 3 osiąga nieco ponad 3 miliony punktów. Wychodzi więc na to, że na rynek może trafić model pośredni pomiędzy serią Snapdragon 7 a Snapdragon 8. Możemy sobie wyobrazić, że taki układ pasowałby idealnie np. do smartfonów Samsung Galaxy S Fan Edition, czy flagowych Xiaomi z dopiskiem „T”.

Smartfony w obniżonych cenach

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.