Search icon

Nowy procesor Kirin PC od Huawei konkurencją dla Apple M3?

03.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowy procesor Kirin PC od Huawei konkurencją dla Apple M3?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z najnowszych doniesień dowiadujemy się, że Huawei pracuje nad nowymi procesorami dla komputerów. Wynika z nich, że układ może rzucić wyzwanie mocnemu Apple M3. Co wiadomo o nadchodzącym CPU Huawei Kirin?

Ośmiordzeniowy procesor Huawei Kirin

Układ będzie się składał z ośmiu rdzeni w architekturze ARM. Poza czterema odpowiedzialnymi za energooszczędną pracę, pojawią się tam cztery bardzo wydajne rdzenie Taishan V130. Nowy procesor Huawei mógłby trafić m.in. do laptopów, w szczególności nadchodzących ultrabooków. Tam wysoka wydajność jest równie ważna, jak niewielkie zużycie energii oraz kompaktowe gabaryty.

Podobnie do Apple M3, nowy procesor Huawei ma mieć mocną, zintegrowaną kartę graficzną.

W przypadku procesora Huawei mowa o układzie graficznym Mailiang 920. z aż 10 kanałami. W zestawieniu z dotychczasowymi układami Huawei, możemy liczyć na spory wzrost wydajności. Laptopy Huawei wyposażone w nowy procesor mogłyby sprawdzić się więc także w grach, mimo braku dedykowanej (zewnętrznej) karty graficznej. Dobra wydajność przyda się też m.in. osobom edytującym wideo i zdjęcia, czy wszystkim chcącym pracować na wydajnym i szybkim sprzęcie.

apple silicon m3
Procesory Apple M3

Ze wstępnych informacji wynika, że procesor Huawei będzie współpracował z maksymalnie 32 GB RAM LPDDR5/LPDDR5x/DDR5 SDRAM. Wygląda więc na to, że dostanie 128-bitowy interfejs.

Laptopy Apple MacBook

Nowy procesor Huawei zapewni wydajność wyższą od Apple M2, ale niższą od Apple M3?

Huawei chciałby, aby wydajność nowego procesora w pracy wielowątkowej była podobna do Apple M3. Jeśli chodzi natomiast o moc zintegrowanego GPU, miałaby być podobna do Apple M2. Możemy więc spodziewać się, że możliwości nowego CPU Huawei to wyniki pomiędzy Apple M2 a M3. Sytuację tę może jednak zmienić wybór mocniejszej wersji procesora Huawei. Nowy Kirin ma się pojawić w kilku wersjach, poza podstawową będą to odmiany „Pro” i topowa „Max”. Mogą mieć więcej rdzeni, czy usprawnione układy graficzne.

Nowy, wydajny procesor Huawei jest ważny nie tylko dla samej marki, ale też całych Chin.

Państwo Środka od dawna próbuje uzyskać pełną samowystarczalność, również w kontekście produkcji własnych półprzewodników i procesorów. Dziś produkty chińskich marek ustępują jednak tym spod znaku Apple, Intela, czy AMD. Na rynku procesorów mobilnych wiodące są natomiast marki Qualcomm z USA i MediaTek z Tajwanu. Oczywiście, ze względów politycznych, nie jest to na rękę władzom Chin.

Huawei MateBook D14 2024
Huawei MateBook D14 2024

Nie wiadomo, czy Chińczykom uda się dostać (skopiować?) technologię TSMC, wykorzystywaną przez Apple i inne firmy. To właśnie ograniczenia technologiczne mogą być dla Huawei największą przeszkodą przy tworzeniu nowego procesora. Data jego premiery wciąż nie jest znana.

Laptopy Huawei MateBook

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.