Sprzedawcy na Vinted, OLX oraz wynajmujący na Bookingu muszą szykować się na nowy podatek

17.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Sprzedawcy na Vinted, OLX oraz wynajmujący na Bookingu muszą szykować się na nowy podatek
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nikogo nie dziwi konieczność rozliczania się z fiskusem podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Co jednak oznacza to sformułowanie i czy za działalność można uznać sprzedawanie swoich rzeczy na OLX lub Vinted? Jak się okazuje, platformy umożliwiające sprzedaż przedmiotów i serwisy ogłoszeniowe będą musiały już niedługo składać raporty do organu pobierającego podatki. Tym samym możemy uznać, że wkrótce sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana.

Urząd Skarbowy dowie się o Twoich działaniach w serwisach ogłoszeniowych

Nikt nie chce płacić podatków ani innych dodatkowych opłat. Dla kupujących oznacza to wyższą cenę, a sprzedawca traci część zysku. Dotychczas bardzo popularnymi miejscami do sprzedawania, czy na przykład wynajmu pokoju były takie serwisy jak Allegro, OLX, Vinted, Fixly, Amazon, Booking i wiele innych. Użytkownicy mogą wyszukać tam interesujące oferty, koszty wystawienia ogłoszenia są dość niskie. I choć w niektórych sytuacjach sprzedawcy rzeczywiście powinni płacić podatek (na przykład, gdy regularnie sprzedają sporą ilość przedmiotów lub wynajmują lokale), w rzeczywistości Urząd Skarbowy nie miał zbyt wielu narzędzi do kontroli tego faktu.

Ministerstwo Finansów właśnie pracuje nad projektem ustawy dotyczącym konieczności składania sprawozdań przez serwisy i platformy ogłoszeniowe.

Zdaniem przedstawicieli resortu finansów, nowe regulacje prawne nie będą dla wspomnianych już firm obciążeniem. Zmiany mają natomiast zbliżyć polskie przepisy do analogicznych, które już funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej.

Sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana

Sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana

Platformy i serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne są dziś bardzo popularne. Użytkownicy mogą tam znaleźć atrakcyjne oferty, co po części jest spowodowane właśnie niepłaceniem podatku przez sprzedawców (a przynajmniej większości z nich). To właśnie w takich miejscach odbywa się spory przepływ towarów i usług różnego typu: od sprzedaży różnych towarów, po usługi, a nawet wynajem i sprzedaż nieruchomości.

Obecnie organy podatkowe mają kłopot z dojściem do tego, jak wyglądał przepływ towarów i usług w domenie cyfrowej.

Szczególnie problematyczna dla Urzędu Skarbowego może wydawać się sytuacja, gdy użytkownicy spotkają się dzięki serwisowi ogłoszeniowemu, a transakcja jest opłacona gotówką.

Sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana, podobnie na Vinted, Allegro, Booking

Wszystko to może działać na niekorzyść osób prowadzących swoją działalność (sprzedaż, usługi) w inny sposób, także poza Internetem. Mamy więc sytuację, gdzie jeden sprzedawca jest objęty szeregiem przepisów i obowiązków, a drugi – oferujący taki sam towar – nie.

Przepisy na miarę naszych czasów, czy skok na kasę?

Nowe przepisy mają skutkować koniecznością składania sprawozdań przez serwisy ogłoszeniowe, platformy aukcyjne i podobne podmioty. Dla nich oznacza to większą transparentność, natomiast sprzedawcy poczują, że organ podatkowy wie o ich działaniach w sieci. W efekcie spora część z nich zapłaci podatek w związku ze sprzedażą. W niektórych sytuacjach może to także oznaczać, że do prowadzenia sprzedaży na OLX, Vinted, czy Allegro będzie niezbędne założenie działalności gospodarczej. Dlaczego?

Działalność gospodarcza jest działalnością zorganizowaną i prowadzoną w sposób ciągły we własnym imieniu, która ma cel zarobkowy.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i kogo będą dotyczyły?

Nowe przepisy zakładają konieczność raportowania sprzedaży przez platformy ogłoszeniowe, czy serwisy aukcyjne. Będą obowiązywały jednak właścicieli platform i serwisów cyfrowych, nie samych sprzedających.

Nie muszą się nimi przejmować Ci, którzy sprzedają produkty okazjonalnie i po upływie minimum 6 miesięcy od daty ich zakupu. Towary wystawione w serwisach i pochodzące z majątku prywatnego, które nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży, nie obligują do założenia działalności gospodarczej.

Nowe regulacje są wymierzone w szarą strefę, czyli osoby, które powinny założyć własną działalność, ale uchylają się od tego obowiązku. Tym samym unikają konieczności płacenia podatku.

Regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.

Urząd Skarbowy dowie się, co sprzedajesz w sieci

Gdy sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana możemy być jednak pewni, że pojawią się alternatywne sposoby ogłaszania się w sieci, których nie obejmie ustawa.

Kiedy sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana? Póki co nie znamy ostatecznego terminu. Jeżeli prace w resorcie finansów zostaną szybko ukończone, możemy się spodziewać wejścia w życie przepisów w 2023 roku.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.