Sprzedawcy na Vinted, OLX oraz wynajmujący na Bookingu muszą szykować się na nowy podatek
Nikogo nie dziwi konieczność rozliczania się z fiskusem podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Co jednak oznacza to sformułowanie i czy za działalność można uznać sprzedawanie swoich rzeczy na OLX lub Vinted? Jak się okazuje, platformy umożliwiające sprzedaż przedmiotów i serwisy ogłoszeniowe będą musiały już niedługo składać raporty do organu pobierającego podatki. Tym samym możemy uznać, że wkrótce sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana.
Urząd Skarbowy dowie się o Twoich działaniach w serwisach ogłoszeniowych
Nikt nie chce płacić podatków ani innych dodatkowych opłat. Dla kupujących oznacza to wyższą cenę, a sprzedawca traci część zysku. Dotychczas bardzo popularnymi miejscami do sprzedawania, czy na przykład wynajmu pokoju były takie serwisy jak Allegro, OLX, Vinted, Fixly, Amazon, Booking i wiele innych. Użytkownicy mogą wyszukać tam interesujące oferty, koszty wystawienia ogłoszenia są dość niskie. I choć w niektórych sytuacjach sprzedawcy rzeczywiście powinni płacić podatek (na przykład, gdy regularnie sprzedają sporą ilość przedmiotów lub wynajmują lokale), w rzeczywistości Urząd Skarbowy nie miał zbyt wielu narzędzi do kontroli tego faktu.
Ministerstwo Finansów właśnie pracuje nad projektem ustawy dotyczącym konieczności składania sprawozdań przez serwisy i platformy ogłoszeniowe.
Zdaniem przedstawicieli resortu finansów, nowe regulacje prawne nie będą dla wspomnianych już firm obciążeniem. Zmiany mają natomiast zbliżyć polskie przepisy do analogicznych, które już funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej.
Sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana
Platformy i serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne są dziś bardzo popularne. Użytkownicy mogą tam znaleźć atrakcyjne oferty, co po części jest spowodowane właśnie niepłaceniem podatku przez sprzedawców (a przynajmniej większości z nich). To właśnie w takich miejscach odbywa się spory przepływ towarów i usług różnego typu: od sprzedaży różnych towarów, po usługi, a nawet wynajem i sprzedaż nieruchomości.
Obecnie organy podatkowe mają kłopot z dojściem do tego, jak wyglądał przepływ towarów i usług w domenie cyfrowej.
Szczególnie problematyczna dla Urzędu Skarbowego może wydawać się sytuacja, gdy użytkownicy spotkają się dzięki serwisowi ogłoszeniowemu, a transakcja jest opłacona gotówką.
Wszystko to może działać na niekorzyść osób prowadzących swoją działalność (sprzedaż, usługi) w inny sposób, także poza Internetem. Mamy więc sytuację, gdzie jeden sprzedawca jest objęty szeregiem przepisów i obowiązków, a drugi – oferujący taki sam towar – nie.
Przepisy na miarę naszych czasów, czy skok na kasę?
Nowe przepisy mają skutkować koniecznością składania sprawozdań przez serwisy ogłoszeniowe, platformy aukcyjne i podobne podmioty. Dla nich oznacza to większą transparentność, natomiast sprzedawcy poczują, że organ podatkowy wie o ich działaniach w sieci. W efekcie spora część z nich zapłaci podatek w związku ze sprzedażą. W niektórych sytuacjach może to także oznaczać, że do prowadzenia sprzedaży na OLX, Vinted, czy Allegro będzie niezbędne założenie działalności gospodarczej. Dlaczego?
Działalność gospodarcza jest działalnością zorganizowaną i prowadzoną w sposób ciągły we własnym imieniu, która ma cel zarobkowy.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i kogo będą dotyczyły?
Nowe przepisy zakładają konieczność raportowania sprzedaży przez platformy ogłoszeniowe, czy serwisy aukcyjne. Będą obowiązywały jednak właścicieli platform i serwisów cyfrowych, nie samych sprzedających.
Nie muszą się nimi przejmować Ci, którzy sprzedają produkty okazjonalnie i po upływie minimum 6 miesięcy od daty ich zakupu. Towary wystawione w serwisach i pochodzące z majątku prywatnego, które nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży, nie obligują do założenia działalności gospodarczej.
Nowe regulacje są wymierzone w szarą strefę, czyli osoby, które powinny założyć własną działalność, ale uchylają się od tego obowiązku. Tym samym unikają konieczności płacenia podatku.
Regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
Gdy sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana możemy być jednak pewni, że pojawią się alternatywne sposoby ogłaszania się w sieci, których nie obejmie ustawa.
Kiedy sprzedaż na OLX zostanie opodatkowana? Póki co nie znamy ostatecznego terminu. Jeżeli prace w resorcie finansów zostaną szybko ukończone, możemy się spodziewać wejścia w życie przepisów w 2023 roku.
Może zainteresują Cię też te artykuły