Notatnik w Windows 11 doczeka się małej rewolucji i nowych funkcji po aktualizacji systemu
Notatnik w Windows to jeden z najprostszych programów do pisania i edycji tekstu. Przez wiele lat dostępny w kolejnych odsłonach systemu operacyjnego Microsoftu Notatnik był niemal pozbawiony funkcji i opcji. Można powiedzieć, że Notatnik w Windows to cyfrowa wersja kartki papieru. Sytuacja zmieniła się jednak po ostatniej aktualizacji (dostępnej póki co dla programistów) Windowsa 11. Program Notatnik nie jest już jedną kartą papieru, a… całym zeszytem!
Zakładki w Notatniku Windows i inne nowości
Już na wstępie warto jasno zaznaczyć: mimo kilku sporych zmian, Notatnik w Windows 11 wciąż pozostaje bardzo prostym edytorem tekstu, co jest jego największą zaletą.
Pierwszą z nowości jest wprowadzenie zakładek. Większość z nas jest do nich przyzwyczajona – w ten sposób działają karty w każdej przeglądarce stron www. Kolejne zakładki w Notatniku pozwolą na szybkie zanotowanie większej liczby informacji.
Możemy więc powiedzieć, że Notatnik w Windows nie jest już kartką papieru, a pełnoprawnym zeszytem. Wciąż możemy jednak korzystać z programu w dotychczasowy sposób, używając po prostu jednej zakładki. Podobnie, jak ma to miejsce w przeglądarkach internetowych, możemy „wyjąć” jedną z kart z okna, co spowoduje otworzenie nowego okna Notatnika. Użytkownik sam decyduje o tym, czy nowe treści w Notatniku pojawią się w osobnej karcie, czy w nowym oknie.
Aby obsługa kart była szybka i intuicyjna, Microsoft dodał kilka prostych skrótów klawiszowych. Pozwalają działać na kartach – przechodzić między nimi, zamykać bieżącą kartę lub utworzyć nową. Podobne skróty mamy zresztą w przeglądarce.
Podczas zapisywania plików bez tytułu, Notatnik w Windows 11 wygeneruje nazwę pliku. Zrobi to oczywiście na podstawie zawartości – tekstu w pliku. Podobnie dzieje się zresztą w przypadku nazw kolejnych kart – są podpisane, tak aby praca z nimi była prostsza i bardziej intuicyjna.
Nowy build 25281 Windowsa 11 to nie tylko zmiany w Notatniku
Microsoft przygotował oczywiście więcej zmian, niż tylko usprawniony Notatnik w Windows 11. Naprawiono błąd explorer.exe, który pojawiał się w momencie wyjścia z Eksploratora plików. Po przejściu do właściwości danej sieci bezprzewodowej Wi-Fi wreszcie zobaczymy poprawnie wyświetlony identyfikator SSID. Bez trudu uruchomimy SQL Server Management Studio.
Po aktualizacji Microsoft daje też możliwość wyboru nowego systemu plików. ReFS w miejsce NTFS pozwala na (niemal w każdym przypadku) prawidłową konfigurację systemu Windows 11. ReFS ma spore możliwości, zapewnia przede wszystkim wzrost szybkości, wydajności i obsługę ogromnych plików. Wciąż nie jest to jednak rozwiązanie, które nadaje się dla szerokiego grona odbiorców.
Zmiany dotyczą aktualizacji Windows 11 dostępnej w Dev Channel. Być może niektóre nowości i poprawki nie trafią do oficjalnej aktualizacji.
Kolejna nowość to zmiana wyglądu okna ustawień graficznych. Pojawiło się kilka nowych funkcji, zmiany są jednak raczej kosmetyczne. Mamy natomiast ciekawą opcję automatycznego HDR. Pojawiły się też dodatkowe ustawienia dla gry uruchomionej w oknie.
Właściciele laptopów z dwoma kartami graficznymi (zintegrowaną i dedykowaną) mogą wybrać, która z nich ma być aktualnie wykorzystywana. Pojawiło się też sterowanie funkcją VRR – zmiennym odświeżaniem obrazu.
Mamy też teraz więcej opcji dla obrazu pokazywanego na ekranie blokady. Wybierając go widzimy nie tylko miniaturkę obrazu, ale też jego opis, tytuł pliku i skrót do wyszukania większej liczby informacji.
Źródło zdjęć: Microsoft
Może zainteresują Cię także inne artykuły