Nowy kanał telewizji naziemnej jeszcze w tym roku. W konkursie startuje 2 dużych nadawców

04.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowy kanał telewizji naziemnej jeszcze w tym roku. W konkursie startuje 2 dużych nadawców
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wystartował konkurs na nowy kanał telewizji naziemnej, który już wkrótce zostanie udostępniony widzom w całej Polsce. O pojawienie się w ogólnopolskim multipleksie MUX-1 walczą dwa podmioty. Co mają do zaoferowania?

Nowy kanał telewizji naziemnej z premierą w tym roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zainaugurowała konkurs na nowy kanał telewizji naziemnej, nadawany w MUX-1. Zwycięzca zastąpi TVP ABC (które najpewniej trafi na MUX-6), dotychczas emitowane w pierwszym multipleksie. Podążając za oświadczeniem szefa KRRiT:

Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie jednej koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie pierwszym (MUX-1) programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Program będzie rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę i będzie oznaczony nazwą określoną w koncesji.

Oferta jest kusząca. MUX-1 oznacza bowiem docieranie do szerokiej widowni, przy jednoczesnym braku dodatkowych wymogów dla odbioru treści (konieczność posiadania specjalnej anteny). Udostępniane w ten sposób programy zobaczycie zaś w HD.

Nowy kanał telewizji naziemnej – oferta

Na ten moment wiadomo o dwóch zgłoszeniach udziału w postępowaniu. O miejsce w MUX-1 niemal na pewno zamierza ubiegać się nadawca kanału Antena HD – Grupa MWE. Nie zdradzono jednak, z jaką ofertą programową wystartuje podmiot, co uzasadnione jest jako czysto biznesowe posunięcie. 

Nieco więcej ujawnił jego konkurent w wyścigu o naziemną emisję – Red Carpet Media Group:

Tak, weźmiemy udział w tym konkursie i zaproponujemy kanał z obszaru filmowo-serialowego (fabuła i dokument). Na tym etapie na tyle można dookreślić 

– zdradzil w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak – przewodniczący rady nadzorczej spółki. 

Niezależnie od tego, kto zwycięży w konkursie, dostęp do nowych treści uzyskacie 3 września tego roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.